PATTAYA

Tayland Pattaya Gece Hayatı ve Gezi Rehberi

Pattaya gece hayatı ve gezi rehberi yazıma hoş geldiniz. Bu yazında Bangkok Pattaya turlarının en eğlenceli noktası olan Pattaya ve Pattaya Geceleri hakkında mümkün olduğunca kapsamlı bilgiler vermeye çalışacağım. Pattaya’ya gitmek için Bangkok Pattaya rotasını izliyorsanız BANGKOK GEZİ REHBERİ ve BANGKOK GEZİLECEK YERLER yazılarıma göze atmanızı önereyim ve hemen Tayland Pattaya’nın tarihçesi ile konuya giriş yapayım.

Tayland’ın en turistik tatil beldelerinden biri olan Pattaya 1960 yılına kadar küçük bir balıkçı köyü iken Vietnam savaşı sırasında bir grup Amerikan askerinin buraya dinlenmek için gelmesi ile tanınmaya başlamış ve o günden itibaren Pattaya’nın popülerliği katlanarak artmıştır. Bangkok’a sadece 147 km mesafede yer alan Pattaya Bangkok’a alternatif eğlence merkezi olarak büyümüş ve günümüzde dünyadaki seks turizminin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yoğunluklu olarak Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen erkek ziyaretçilerini ağırlayan bu kent son dönemde Rusya bölgesinden önemli sayıda ziyaretçi çekmeye başlamıştır. Tayland Bangkok’tan sonra şehirleşmenin en yoğun olduğu kent olan Pattaya’nın en önemli noktası gece hayatının merkezi konumundaki Walking Street Pattaya’dır. Uzunluğu 500 metre olan bu sokakta onlarca gece kulübü, bar, striptiz kulübü, gay ve travesti barları yer almaktadır.

img_0879
PATTAYA

Pattaya nerede? Pattaya neresi?

Pattaya nerede, Pattaya neresi diye merak ediyorsanız hemen cevaplayayım. Pattaya, Tayland‘ın başkenti Bangkok’un 147 kilometre güney doğusunda yer alır. Yani Bangkok Pattya arası birbuçuk saatlik mesafededir. Pattaya, Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanından ise 125 kilometre uzaklıktadır.

Bangkok Pattaya ulaşım

Bangkok‘tan Pattaya‘ya birkaç şekilde ulaşmak mümkün. Havalimanından taksi ile ulaşmak isterseniz yolculuk 1.5-2 saat sürüyor ve 1500 baht ödüyorsunuz. Tayland’da ilk konaklayacağınız şehir Bangkok ise, yerel turizm acentelerinden bilet satın alarak yaklaşık 300 baht gibi bir ücrete Pattaya’ya gidebilirsiniz. Tur şirketi sabah sizi istediğiniz saatte otelinizden Mini Van ile alıyor ve Pattaya’da istediğiniz noktaya bırakıyor. Bu turun yolculuk süresi ise ortalama 2.5 saat.

Pattaya otel tavsiyeleri ve Pattaya oda fiyatları

Pattaya’da konaklama için birçok alternatif mevcuttur. Pattaya’da otel fiyatları ortalama şu şekildedir :

 • Pattaya 3 Yıldız otel fiyatları: 30-100 Usd
 • Pattaya 4 Yıldız otel fiyatları: 40-130 Usd
 • Pattaya 5 Yıldız otel fiyatları: 80-190 Usd

Bu şehirde konaklamanızı şehrin kalbi konumundaki Walking Street’e yürüme mesafesindeki bir noktada yapmanızı tavsiye ederim. Ben konaklamamı “Travelodge Pattaya” otelinde yaptım ve oldukça memnun kaldım diyebilirim. Pattaya’daki konakladığım oteli konumu, temizliği, havuzlu terası ve uygun fiyatı ile gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

Pattaya’ya ne zaman gidilir? Pattaya hava durumu nasıl?

Tropikal sıcak ve nemli bir iklime sahip olan Pattaya’da üç mevsim görülür.

 • Mart-Nisan : Sıcak ve nemli mevsim
 • Mayıs-Kasım : Sıcak ve yağışlı mevsim
 • Aralık-Şubat : Sıcak ve kuru mevsim

Pattaya’ya gitmek için en uygun zaman Ülkemizde kış mevsimine denk gelen Aralık-Şubat dönemidir.

Pattaya Mercan Adasında gün batımı

Pattaya’da yeme içme ve fiyatlar – Restoran tavsiyeleri

Geleneksel Türk yemekleri dışındaki yemekleri sevmiyorsanız muhtemelen Tayland’da yemek konusunda sıkıntı çekmeniz muhtemel. Aslında durum o kadarda kötü değil, dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da fastfood restoranları imdadınıza yetişecektir. Tadı nasıldır bilmiyorum ama Walking Street’in hemen girişinde bir Türk dönercisi de mevcut. Türk damak tadına pek uymasa da Thai mutfağı Dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahip, buralara kadar gelmişken Thai yemekleri denemenizi tavsiye ederim. Asya bölgesindeki seyahatlerimde genelde yerel lokantalarda deniz ürünleri ağırlıklı yemekleri tercih ediyorum. Bu lokantaların fiyat performans oranını ve yemeklerinin lezzetini oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

img_0881-1
Pattaya – Yeme İçme ve Fiyatlar

Pattaya ucuz mu? Pattaya’da Fiyatlar

Pattaya şehri İstanbul’a göre %2 daha ucuzdur. Pattaya halkının ortalama aylık geliri 330 dolardır. Pattaya’da ortalama bir restoranda 50 cc yerel bira fiyatı 1.9 dolardır. Pattaya şehri süpermarket fiyatları İstanbul’a göre %24 daha pahalıdır.

Pattaya’ya gelmeden önce birkaç gün Bangkok’ta vakit geçirdiyseniz Pattaya’daki fiyatların uygun olduğunu göreceksiniz. Ülkemiz ile karşılaştırmak gerekirse Pattaya’daki yeme içme ve eğlence fiyatlarının ülkemize göre ucuz olduğunu söylemek mümkün.

Tayland Pattaya gece hayatının en iyi bar ve kulüpleri

Tayland Pattaya gece hayatı (Pataya nightlife) dünyanın en iyi gece hayatı merkezlerinden biri olarak gösterilir. Peki Pattaya’da gece hayatı nerede popüler, hangi kulüplere gidilmeli merak ediyorsanız Pattaya gece hayatının en iyi bar ve kulüpleri yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

img_0620
Tayland Pattaya gece hayatının en iyi bar ve kulüpleri

Tayland Pattaya geceleri hakkına bilgiler

Tayland Pattaya gece hayatı çılgın ve sınır tanımayan eğlencesi ile Uzakdoğu’nun en önemli turizm merkezlerinden biridir. Pattaya gecelerinde haftanın yedi günü eğlencenin dozu yüksektir ve bu sebeple dünyanın en iyi gece hayatına sahip kenti unvanına sahiptir. Pattaya’nın en meşhur caddesi olan Walking Street Pattaya hava karardıktan sonra araç trafiğine kapanıyor ve eğlencenin startı veriliyor. Dünyanın bu meşhur caddesinde onlarca gogo bar, disko, bira barları, masaj salonları ve restoranlar bulabilirsiniz. Walking Street’teki turist kalabalığını eğlendirmek için Pattaya gecelerinde bar kızlarından laydyboylara, sokak sanatçılarından gösteri kızlarına ve yakın zamanda sayıları hızla artan Rus kızlarına kadar birçok kişi çalışıyor. Gelin hep beraber aşağıdaki video ile Pattaya Walking Street’te bir tur atalım.

Tayland Pattaya geceleri gay gece hayatı (gay nightlife)

 • Boyztown bölgesi Pattaya’nın gayler için olan red light Street bölgesi olarak biliniyor. Bunun dışında Jomtien bölgesi ise eşcinsel ve ladyboy bölgesi olarak ön plana çıkıyor ve burada yer alan ünlü Dongtan gay plajı çevresi transseksüellerin uğrak yeri.

Tayland Pattaya gecelerinde bar kızları

 • Bar kızları, barda çalışan kadınlara verilen addır. Pattaya’da barda çalışan bu kızlara içki ısmarlayabilir ve birlikte içki içebilirsiniz. Kadınlara ısmarladığınız içkinin adı Lady drink olarak geçiyor ve bu içeceğin ücretinin bir bölümü bar kızlarına veriliyor . Bunun yanında vaktiniz çok sınırlı değilse bar kızları ile jenga adı verilen küçük tahtalarla oynanan oyunu oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tayland Pattaya gecelerinde gogo kızları

 • Gogo kızları gogo barlarda yani striptiz kulüplerinde çalışan kızlara verilen addır. Bu kızların birçoğu sınırlı derecede İngilizce bilgisine sahiptir. Aslında İngilizce seviyeleri barda çalıştığı süre ile orantılı denilebilir. Gogo barlarda sistem şu şekilde çalışıyor. Burada beğendiğiniz kızlara içki ısmarlayıp vakit geçirebiliyorsunuz, barda vakit geçirmek beni kesmedi ben mekan dışında da vakit geçirmek istiyorum diyorsanız mekana bar fine adı verilen bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret gittiğiniz yere göre değişmekle birlikte 200 bahttan başlıyor. Bu ücreti ödemeden önce kızlara sizinle dışarı çıkmak isteyip istemediğini sormanız gerekiyor. Bar ücretini ödedikten sonra gerisi kız ile sizin aranızdaki anlaşmaya kalmış.
img_0455
Tayland Pattaya geceleri – Walking Street

Tayland Pattaya geceleri Cabaret şovları

 • Pattaya’da Alcazar Cabaret ve Tiffany Cabaret olmak üzere iki adet popüler Ladyboy kabare şovu bulunuyor. Her iki gösteri de sınıfının en iyisi olarak kabul ediliyor ve turist aktivitesi olarak oldukça popüler. Ladyboy Cabaret şovlarını travestilerin dans gösterisi olarak düşünebilirsiniz.

Tayland Pattaya geceleri için uyarılar

 • Pattaya her ne kadar oldukça güvenli bir şehir olsa da, burada temel güvenlik kurallarına uymanız gerekiyor. Karanlık ara sokaklara girmemeniz. barda yerinizden ayrıldıkan sonra yarım kalan içkinizi içmemeniz, yeni tanıştığınız kadınlara hemen güvenmemeniz önemli.
 • Pattaya’yı ziyaret eden birçok kişi buradaki gece hayatının büyüsüne kapılıp bir gecede küçük bir servet harcayabiliyor. Bu tür kontrolsüz durumların önüne geçmek için bütçeniz kadar bir para ile geceye adım atmanız öneriliyor.
 • Özetle, Pattaya’da kendinize dikkat edin ve temel güvenlik kurallarına uyun. Muhtemelen Pattaya’yı çok seveceksiniz ve tekrar gelmek isteyeceksiniz. Belki de birçok kişi gibi sizde Pattaya bağımlısı olabilirsiniz. Benden söylemesi.

Tayland Pattaya Beach Road’daki kadınlar

 • Pattaya’da hava karardıktan sonra Pattaya Beach Road‘dan yani Pattaya sahil yolundan Walking Street’e giderken yol üzerinde bekleyen birçok genç kız görebilirsiniz. Bu kızlar Pattaya’ya birkaç saat mesafedeki köylerden ortalama 500 baht gibi bir fiyata fuhuş yapmaya gelen fakir eğitimsiz kızlardır. Sahil yolundaki bu kadınların bulundukları yerin hemen yakınlarında aileleri veya erkek arkadaşları bulunmaktadır. Bu kızlar ailelerinin geçimini sağladıklarından aileleri tarafından fuhuşa teşvik edilmekte ve toplumda da saygı görmektedirler. Hemen uyarayım, bu kızların cinsel yollarla hastalık taşıma riskinin oldukça yüksek olduğu söyleniyor.
3591375470_dc084bfcfb_o
Tayland Pattaya Beach Road’daki kadınlar

Pattaya yorumları 2017 – 2018

Pattaya yorumları 2017 – 2018 bölümünde bana en çok gelen soruları soru cevap şeklinde cevaplamaya çalışacağım.

Soru: Ladyboy ne demek?
Cevap: Ladyboy, Asya bölgesinde travestilere verilen addır.
Soru: Pattaya’da fahişelik serbest mi?
Cevap: Hayır, serbest değil. Ancak yasak olduğuna dair bir kanun da yok.

flickr-pattaya-bargirl
Pattaya yorumları 2017 – 2018

Pattaya’da kadınlar

Pattaya’da gördüğünüz kızların birçoğu Pattaya’da yaşayan yerel kadınlar değildir. Nasıl mı? hemen anlatayım. Tarihte küçük bir balıkçı köyü olan Pattaya Vietnam savaşı sırasında bir grup Amerikan askerinin burayı ziyareti ile kadınlara talep artmış ve Tayland’ın diğer şehirlerden kadınlar buraya gelmeye başlamış. Peki bu kadınlar nereden gelmiş? Tayland’ın kuzeydoğu bölgesinde, Kamboçya sınırında yer alan fakir Isan bölgesinden gelmişler. Hatta Pattaya’daki Isan’lı kadın sayısının Isan bölgesinden fazla olduğu söyleniyor. Kadınların buraya gelme sebebi ise, Isan bölgesinde iş bulamadıkları veya istedikleri kazançları elde edemedikleri içindir. Peki bu kadınlar Pattaya’da nerede çalışıyor? Yüksek sezon olarak tabir edilen Kasım – Nisan döneminde Pattaya dışından bu şehre tam 40.000 Taylandlı kadın bira barları, striptiz kulüpleri, masaj salonları , restoranlar ve birçok eğlence mekanları gibi çeşitli iş kollarında çalışıyor. Bu iş kollarının büyük bir bölümü turistlere yönelik hizmet veren yetişkin eğlence mekanlarıdır demek yanlış olmaz sanırım.

flickr-pattaya-beautiful-girl
Pattaya’da kadınlar

Pattaya Gezilecek yerler

Tayland’ın sahil kentlerinden biri olan Pattaya, ekonomisi yetişkinlere yönelik eğlence hayatı üzerine kurulu önemli bir merkezdir. Pattaya’da eğlence hava karardığında başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Bu kenti ziyaret ettiğinizde gezilip görülecek yerleri de ıskalamamanız tatilinizin daha eğlenceli geçmesine olanak verecektir. Bu yerler ve aktiviteler neler gelin hep beraber görelim…

1. Walking Street Pattaya

Tayland Pattaya gece hayatının merkezi konumundaki Walking Street Pattaya toplam 500 metre uzunluğu ile üzerinde bira barları, striptiz kulüpleri, restoranlar, gece kulüpleri, Rus barları, ladyboy olarak adlandırılan travesti barları gibi çeşitli eğlence mekanlarının bulunduğu eğlence sokağıdır. Akşam hava karardığında trafiğe kapatılan bu sokak dünyanın gece hayatı merkezleri listelerinin bir numarasında yer alıyor.

img_0872-1
Pattaya Gezilecek yerler – Walking Street

2. Mercan Adası

Mercan Adası yani Koh Larn adası bembeyaz kumsalları turkuaz mavisi suları ile Pattaya’da serinleyip dinlenebileceğiniz harika bir tropik adadır. Coral İsland olarak da bilinen bu adaya Pattaya’dan yarım saatte bir kalkan hızlı feribotlarla 20 dakikada ulaşılabiliyor. Hızlı feribot çift yön bilet ücretleri 400 bahttır ve adadan son dönüş saati ise 18:00’dir. Mercan adasına gittiğim dönemde buradaki yerlilerle kıran kırana geçen bir futbol maçı yapmıştım. Kıran kırana diyorum çünkü maç yaptığım grup futboldan pek anlamıyordu açıkçası. İşin birde başka boyutu var , burada sakatlansam sanırım durumu kimseye açıklayamazdım!

Pattaya Gezilecek yerler – Mercan Adası

3. Hakikat Tapınağı

Tamamen el işçiliği ile ahşaptan yapılan Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth) Tay mimarisinin en güzel eserlerinden biridir. İnşasına 1980 yılında başlanan ve yapımı halen devam eden tapınakta hiç metal kullanılmamıştır. Hint okyanusunun hemen kenarında Tay mimarisinin ince el işçiliklerinin sergilendiği bu tapınağa giriş ücreti ise 500 bahttır.

img_0725
Pattaya Gezilecek yerlerHakikat Tapınağı

4. Pattaya Floating Market

Four Regions Floating Market olarak da bilinen Pattaya yüzen çarşı bölgenin en eğlenceli gündüz aktivitelerinin olduğu yerlerden biridir. Four regions ile Tayland’ın dört bölgesinin temsil edildiği bu pazarda yerel el yapımı hediyelik eşyalar satın alabilir, maymun şovlarını ve Thai box karşılaşmalarını izleyebilirsiniz. Birbirinden renkli fotoğraflar çekebileceğiniz bu gündüz aktivitesi için ayırmanız gereken süre ise yaklaşık 6 saattir.

img_0727
Pattaya Gezilecek yerler – Pattaya Floating Market

5. Wat Phra Khao Yai

Pattaya’ya gelmeden önce Bangkok’a uğramadıysanız Tayland’ın tapınakları hakkında fikir sahibi olabilmek için Wat Phra Khao Yai (Big Buddha Hill) tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan tapınak Bangkok’taki benzerlerine göre küçük olsa da büyük buda heykeli ve harika Pattaya şehir manzarası ile gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

122713280_73576bb1e7_o
Pattaya Gezilecek yerler – Wat Phra Khao Yai

6. Pattaya Tiger Zoo

Pattaya gezilecek yerlerden bir diğeri olan Pattaya Tiger Zoo Asya’nın en büyük kaplan parkı olarak geçiyor. Bangkok Pattaya turlarının rotasında yer alan Pattaya Tiger Zoo’daki en büyük aktivite timsah gösterilerini izlemek ve kaplanlar ile fotoğraf çektirmektir. Tayland Pattaya’dan tur satın alarak gitmek isterseniz kişi başı 700 baht, kaplanlarla fotoğraf çektirmek isterseniz ise 200 baht ödemeniz gerekiyor.

img_0728-1
Pattaya Gezilecek yerler – Pattaya Tiger Zoo

Bangkok Pattaya‘ya hangi beklenti ile giderseniz gidin muhtemelen Pattaya’da beklentilerinizin çok üzerinde bir Pattaya gece hayatı bulacaksınız. Hayal ettiğiniz her şeyi, hatta bugüne kadar hayal etmediklerinizi bile bu şehirde ve Pattaya Gecelerinde bulabilmeniz mümkün. Pattaya, gece hayatının uçlarda yaşandığı bir şehir olduğundan Pattaya’ya gidenler ya bu şehre gittiğine pişman oluyor yada müdavimi oluyor. Bana göre Tayland Pattaya hayatınızın bir döneminde bir kez gidip görmeniz gereken yerlerden biri.

PATTAYA’ için 4 yanıt

 1. Teşekkürler paylaşımlarınız için. Ama şimdi gitmek şart oldu o sıkıntı ))

Yorumlar kapatıldı.