SİEM REAP

Uzaklarda bir yer : Kamboçya’nın Siem Reap şehri

Tayland gezim için internette araştırma yaparken. Kamboçya’nın simgesi olan ve ulusal bayrağında da yer alan Angkor Vat tapınaklarının fotoğraflarını gördüm. Hemen ilgimi çekti ve bir-iki tane gezi yazısı okuduktan sonra Tayland gezi planıma dahil etmeye karar verdim. O anda internetten ismini daha önce hiç duymadığım Siem Reap şehrine uçak bileti  alırken buldum kendimi.  Brkaç hafta sonrasında üç gün sürecek Kamboçya maceram başladı.

Kamboçya Siem Reap Nerededir?

Kamboçya Siem Reap Nasıl gidilir? Kamboçya Siem Reap’e Bangkok‘tan nasıl gidilir? En kolay ve pratik ulaşım havayolu ile. Yolculuk süresi yaklaşık 50 dakika. Asya bölgesinde birçok bölgeye AirAsia ile ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Biletinizi erken alırsanız Bangkok tan Siem Reap e 100 doların altında gidiş-dönüş bilet bulabilirsiniz. AirAisa nın en sevdiğim yanı tek yön bilet fiyatı gidiş dönüş fiyatının yaklaşık yarısı civarında. Asya bölgesinde birden çok şehre uçacaksanız avantajlı oluyor. Ülkemizdeki havayolu şirketlerine duyurulur 😄

Kamboçya, Siem Reap nerede kalınır?

Siem Reap de birçok konaklama alternatifi mevcut. Pub Street lokasyonu yakın konaklamayı tercih etmenizi öneriyorum. Ben Memoire Siem Reap Hotel de kaldım. Otelin kalitesinden memnun kaldım diyebilirim. Özellikle kahvaltıları son derece iyiydi. Otel Pub streete 2-3 dakika tapınaklara ise 10 dakikalık tut-tuk mesafesinde bulunuyor.
img_1402
Kamboçya, Siem Reap tuk-tuk (yerel taksi)

Kamboçya, Siem Reap ne zaman gidilir?

SIEMREAPPattaya ya gitmek için en uygun zaman kış mevsimidir. Kasım-Nisan ayları arası gitmek için en uygun dönemdir.

Kamboçya Siem Reap’de ne yenir?

Kamboçya, Siem Reap Pub Street de Türk damak uygun yemekler bulabilirsiniz. Pub Street bölgesinde birçok restaurant mevcut. Ben ağırlıklı olarak deniz ürünlerini tercih ettim.

img_2099
Kamboçya Siem Reap Yemekleri
img_1465
Kamboçya Siem Reap Yemekleri
img_1001
Kamboçya Siem Reap Yemekleri

Kamboçya bölgesinde yemekler beklentilerimin üzerinde çıktı. Fotoğraftaki Kalamar pilav ve taze meyve suyunun fiyatı yaklaşık 10 dolar. Kamboçya da pirinç pilavını mutlaka deneyin . Asya bölgesinde yediğim en iyi pilavı Kamboçya da yedim diyebilirim. Oldukça lezzetli bir pilavı var. Pirinç bu bölge için ekmekle eşdeğer.

Kamboçya, Siem Reap ucuz mu?

Siem Reap şehri İstanbul’a göre %40 daha ucuzdur. Siem Reap halkının ortalama aylık geliri 130 dolardır. Siem Reap’de ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 0.75 dolardır. Siem Reap istanbula göre ucuz olmasına rağmen süpermarket fiyatları istanbul’a göre %20 daha pahalıdır.

Kamboçya, Siem Reap gece hayatı nasıl?

 Siem Reap de gece hayatı Pub Street bölgesindedir. Bu bölgede kendinizi üniversite kampüsünde hissedeceksiniz.

img_0999
Kamboçya, Siem Reap – Pub Street
img_2147
Kamboçya, Siem Reap – Pub Street, Seyyar bar
20200966716_b2c9a7188f_o-1
Kamboçya, Siem Reap – Girls

Kamboçya, Siem Reap gezilecek yerler?

 • Angkor Tapınakları

img_1046
Angkor Watt , Yağmurda bile güzel 🙂
img_1186
Angkor Watt
img_1500
Kamboçya, Siem Reap Angkor tapınakları

Angkor-Temple--Map

 • Floating Village

img_1849
Floating Village, Dolmuş tekneler
img_1854
Floating Village, Dolmuş tekneler
img_2040
Floating Village

Taylanda gitmişken Kamboçyayı da görmeye karar verdim. Bangkokttan 50 dakikalık bir uçuşla Siem reap havaalanına vardım. Hava alanına ulaştığımızda hava yeni kararmaya başlamıştı. Uçaktan iner inmez yüzüme, kafama , her yerime böcekler çarpmaya başladı. Kamboçya ya gitmeden önce böcek konusunda zaten tereddütlerim vardı. Tamam dedim şimdi belamı buldum. Neyse ki gündüz hiç sinek böcekle karşılaşmadım. Hatta tüm gezim boyunca bir tek sivri sinek bile ısırmadı. Sonra anladım ki bölgedeki tüm sinekler hava alanının parlak ışıklarına geliyormuş.

Hava alanında birkaç form doldurup yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra 30 dolar karşılığında vizemi alıyorum. Gelmeden önce internet üzerinden e-vize almak mümkün. Ben gerek duymadım, gerekte yokmuş zaten.

Siem Reap de konaklayacağım otelin hava alanı ücretsiz shuttle servisi mevcuttu. Havalanı şehir merkezine 5-6 km mesafede yer alıyor. Aracımıza bindikten yaklaşık 10 dakika sonra otelime varıyorum. Rezervasyon yaptırdığınızda otelinizin ücretsiz shuttle servisi olup olmadığını sormayı unutmayın.

Bölgede her bütçeye uygun otel seçeneği mevcut. Otelinizi seçerken şehir merkezine yakın olmasına dikkat edin. Şeihr merkezine uzak noktalarda tuk tuk (yerel taksi) bulmak biraz zor oluyormuş. Şehir merkezi neresi mi? Pub Street’in olduğu bölge şehir merkezi. Bu bölgede birçok bar ,restoran ve market mevcut.

img_0999
Kamboçya Siem Reap Pub Street

Otelime ulaştıktan sonra kısa bir dinlenmeden sonra rehberim Janta ile Pub Streete gidiyoruz.

img_2168
Rehberim Janta ile Pub Street de

 

Janta bu gezide benim yerel rehberim . Janta bu topraklarada doğup büyümüş , eğitimini yarım bırakmış kitaplardan ve internetten ingilizce öğrenmiş. Hayali sertifikalı rehber olmak. Janta ile çok iyi dost olduk. Halen arada mesaj atar, Siem Reap deki etkinlikleri haber verir.Janta bu bölgenin dışına hiç çıkmamış. En büyük hayalin ne diye sorduğumda , modern dünyayı çok merak ediyorum bir gün yüksek binaların olduğu modern bir şehre seyahat etmek istiyorum diyordu.

Sabah erken kalkıp otelimizde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Janta ile Angkor tapınaklar bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Otelden çıkmadan resepsiyondaki görevli şemsiye ister misiniz diye soruyor.

Göz ucuyla dışarı bakıyorum hava günlük güneşlik. Bir bildiği vardır herhalde, lütfen deyip şemsiyeyi alıp Janta ile beraber yola çıkıyoruz. 15 dakika sonra sağanak yağmur başlıyor. Angkor tapınaklar bölgesine 1 günlük giriş ücreti 20 dolar. Gişelerde hemen fotoğrafınızı çekip fotoğraflı giriş kartınızı hazırlıyorlar. 1 3 ve 7 günlük biletler mevcut. Biletimi aldıktan sonra tapınaklar bölgesine ilerliyoruz. İlk uğrayacağımız tapınak tabiiki Angkor Vat. İşte Kamboçyanın ulusal bayrağında yer alan meşhur Angkor Vat tapınağı tüm ihtişamı ile karşımda. Angkor Vat tapınağı 1115-1145 yılarında inşa edilmiş. Khmer mimarisinin en önemli eserlerinden. Sadece bu tapınağı görmek için bile buraya gelinir.

img_1211
Kamboçya Siem Reap
img_1614
Kamboçya Siem Reap

Ağaçların tapınakları sarması muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Bu bölgede turizm canlanmaya başladığı yıllarda ağaçlar tapınaklara zarar vermesin diye tapınakların etrafındaki ağaçları kesmeye başlamışlar. Turistlerden yoğun tepkisi ile karşılaşınca ağaçları kesmekten vazgeçmişler. İyiki de vazgeçmişler. Ağaç kökleri tapınaklarla birleşince muhteşem bir görüntü oluşturmuş.

img_1295

Yaklaşık 5 saatlik yorucu bir geziden sonra acıkıyoruz. Janta beni güzle bir restorana götürüyor. Genelde yemeklerde deniz ürünleri tercih ediyorum. Kamboçya da olmazsa olmazlardan pilavımız da yanında 😄. Görsel olarak en beğendiğim tapınak Bayon tapınağı. 37 kulesi ve her kulenin üzerinde devasa yüz figürleri mevcut.

img_1581
Kamboçya,Siem Reap, Bayon Tapınağı
img_1637
Kamboçya Siem Reap
Kamboçya Siem Reap

Hava kararmaya başlamadan önce tüm bölgeyi tepeden gören tepeye doğru yola çıkıyoruz. Tepeye 10-15 dk tırmanmak gerekiyor. Burada yaklaşık 1 saat günbatımını bekliyoruz. Hava biraz kapalı olduğu için güzel bir günbatımı fotoğrafı yakalayamıyoruz. L ve otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Tapınaklar bölgesini, keyfini çıkararak gezmek istiyorsanız en az 3 gün ayırmalısınız. 3 gün tapınak gezmekten sıkılır mıyım diye sorarsanız. Hayır sıkılmazsınız her bir tapınağın ayrı bir mimarisi ayrı bir dokusu var. Benim gibi zamanınız az ise 1 günde sadece meşhur tapınakları gezerek büyüleyici bir gezi yapabilirsiniz. Tercih sizin.

Tapınaklar bölgesindeki turunuzu tuktuk kiralayarak ta yapabilirsiniz. Tuktuk şoförleri ile 15 dolar gibi bir ücrete günlük anlaşmanız mümkün. Otelime gidip kısa bir dinlenmeden sonra yemek ve eğlence için Put Street’e gidiyoruz.

Pub streeeti bölgesinin tüm girişlerinde polis kontrol noktaları dikkatimi çekiyor. İster istemez Jantaya güvenlik ile ilgili sıkıntılar mı var diye soruyorum.

Janta bölgede yaşayan halkının çoğunun budist olduğunu Kamboçya da budism olan bölgelerde güvenlikle ilgili bir problem olmayacağını söylüyor. Herşey turistlerin güvenliklerini en üst seviyede tutmak için. Burada turist kral gibidir diyor. Bölgeye turist gelmezse burada yaşayan insanların çoğu aç kalır diyor. Turistlere gösterilen ilgi alakayı Kamboçya daki tüm gezim boyunca sonuna kadar hissettim. Avrupa ya seyahata giden arkadaşlara duyurulur 😄

3 günlük gezim boyunca turistik turistik merkezlerin dışına da gitme fırsatım oldu. Halk son derece fakir ilginç bir o kadarda güleryüzlü. Kamboçya insanının çok sevdim.

Gelelim kamboçyanın gece hayatına. Pub streetin olduğu bölgede sağlı sollu cafe ve barlar mevcut. Barlar sokağı çok hareketli, tam bir şenlik havasında. İnsanlar sokaklarda dans ediyor. %70 turist – %30 gibi yerli halk diyebilirim.

img_2155
Kamboçya, Siem Reap Pub Street

 

img_2150
Kamboçya, Siem Reap Pub Street

 

img_2181
Kamboçya, Siem Reap Pub Street

 

Sokakta Seyyar barlarda mevcut. Gece 1-2 ye kadar kalabalık devam ediyor. İçki fiyatları oldukça ucuz. Bira 1 dolar 0.5 dolar olan mekanlarda vardı sanırım. Burası beni adeta üniversite yıllarıma götürdü.

img_2179
Kamboçya, Siem Reap Seyyar Bar

Kamboçyanın para birimi çok değersiz her yerde dolar geçiyor. Para üstünü Kamboçya parası ile yapıyorlar. Giderken mümkün olduğu kadar bozuk dolar götürün, 100 dolarla giderseniz bozdurmakta sıkıntı çekebilirsiniz. 3. günümüzde birçok gezginin ıskaladığı yüzen köy bölgesine gitmeye karar veriyoruz.

Yüzen köy şehir merkezine yaklaşık 30-40 dakikalık bir mesafede yer alıyor.Yolda kamboçyanın köylerinin içinden geçiyoruz. Yarım saat sonra bir köyde içecek almak için duruyoruz.Köyde düğün var. Janta’ya düğünü izleyip izleyemeyeceğimizi soruyorum. Janta içeri girip birkaç kişi ile konuştukan sonra beni çağırıyor.Kamboçyalılar çok misafirperver insanlar güleryüzlü ve sıcak davranıyor. Düğünü 5-10 dakika izledikten sonra genç çift ile fotoğraf çektirip ayrılıyoruz.

img_1840
Kamboçya Köy düğünü

Yolda yine durup meyveler alıp yolumuza devam ediyoruz. Daha önce hiç görmediğim değişik meyvelerin hepsini tadıyorum.Yüzen köye ulaşım teknelerle sağlanıyor. Tekneler dolmuş usulü çalışıyor bilet alıp 7-8 kişinin gelmesini beklemeniz gerekiyor.Biz 25 dolar ücret karşılığında tekneyi kiralayıp yola koyuluyoruz.Su havzasının kenarlarında pirinç tarlalarında çalışan işçileri görüyorum. Janta ya buradaki insanların günlük ne kadar kazandıklarını soruyorum. Janta ilk başta cevap vermek istemiyor. Israrlarım sonucu,

Hiçbirşey diyor. Onlar sadece yaşamak için çalışıyorlar diye cevap veriyor. Bu bölgedeki halkın büyük bir kısmı pirinç tarlalarında çalışıyormuş. Asya bölgesindeki en iyi pirincin bu topraklarda yetiştiğini söylüyor. Bölgedeki büyük toptancılar bedava fiyata halkın elinden pirinçleri alıyormuş. İşin trajik tarafı bu pirinç tüm dünyada Vietnam veya Tayland pirinci diye pazarlanıp satılıyormuş. Kaptanımız fırtına gibi, genç ve hızlı 😊

img_1879
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

 

Yol üzerinde azda olsa balık tutan tekneler görebilirsiniz.
Yaklaşık yarım saat sonra köye varıyoruz. Evler suyun üzerine yaklaşık 12 metrelik direkler üzerinde duruyor.

img_2005
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

 

img_1922
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

 

img_1919
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

 

img_2045
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

 

img_2058
Kamboçya, Siem Reap Floating Vİllage

Okul , market , postane hepsi su üzerinde. Burada insanları günlük yaşamlarını gözlemleyebiliyorsunuz.
Evlerin önündeki kafeslerde tutulan balıkların taze kalması için yapılmış.
Çocuklarda bu hayata alışmış.

img_1949
Floating Vİllage Kilise

 

img_1915
Floating Vİllage Evler

 

img_1899
Floating Vİllage Çocuklar

Yüzen köydeki gezimiz yaklaşık 3 saat sürüyor.  Yemeğimizi yedikten sonra siesta vakti 😎

img_2115
Kamboçya dinlenme vakti

Her gittiğim ülkeden ayrıldıktan sonra kendime iki soru soruyorum. Bu ülkeye tekrar gider misin? Vaktin olsa en fazla kaç ay kalırsın? Kamboçya için cevabım evet kesinlikle tekrar giderim . Vaktim olsa en az 1 ay kalırım.

En çok aldığım sorulardan biri Kamboçya güvenli mi? . Kamboçya Siem Reap şehrinin ekonomisi tamamen turizm üzerine kurulu bir şehir. Turizm bölgesi dışına çıkmadığınız sürece kesinlikle çok güvenli . Siem Reap şehrini ailelere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Çocuklu aileler için çok emin değilim zira bölgede çocuklu aile pek görmedim. Halkın İngilizce bilme oranı çok düşük. Turistik bölgede ve otellerde genelde herkes İngilizce biliyor. En azından sizinle anlaşacak kadar biliyorlar diyelim.Kamboçya genelinde GSM altyapısı çok kötü durumda. İnternet bağlantısı sürekli kesiliyor. Merak etmeyin 5-10 dakika içerisinde tekrar geliyor .Kamboçya gezimden aklımda kalanlar. Tapınaklar, Yüzen köy, Pub Street ve en önemlisi Kamboçya nın güler yüzlü insanları.

 

 

 

 

SİEM REAP’ için 9 yanıt

 1. Birçok seyahat blogu takip ederim. Sizinkini ilk 3 e kesinlikle alırım. Yalnızmı yoksa partneriniz ile mi geziyorsunuz tam olarak anlayamasamda yalnız gezgin bakış açısıyla bile çok doyurucu ve kalite bilgi var burada. Kaleminize sağlık üstadım.

  1. Teveccühünüz Cengiz Bey. Yeni blog yazmaya başlayan biri olarak bu tür sözler duymak motive edici. Genelde yalnız seyahat ediyorum. Bu durum dezavantajlı gibi görünse de yerel halk ile daha çok iletişim kurduğumdan gezdiğim ülkelerin kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı buluyorum.

 2. Selamlar Rehber Janta nın kontak bilgileri var mı elinizde? Memnun kaldıysanız bilgileri paylaşabilir misiniz? Teşekkürler

   1. Merhaba,
    Janta’nin iletisim bilgilerini bana da gonderebilir misiniz? Tesekkurler

   2. Merhaba Irmak hanım,

    Janta’nın bu arada Chantha olarak yazılıyor. Ben söylemesi kolay olduğu için janta diyorum 🙂
    Chantha iletişim bilgisi: +855(0)92435009
    Görüşme imkanınız olursa çok selamlarımı iletin lütfen.

Yorumlar kapatıldı.