KHARKİV

Ukrayna’nın Üniversiteler Şehri Kharkiv

Kharkiv, Rusça okunuşuyla Harkov Ukraynanın Kiev’den sonra ikinci büyük nüfusa sahip şehridir. Nüfusu 1.5 milyondur. Şehir geneliden yaklaşık 30 adet üniversite bulunduğundan Ukraynanın Üniversiteler şehri olarak da adlandırılır.

Bu yazımda Kharkiv gezilecek yerler Kharkiv gece hayatı ve Kharkiv ipuçları hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz. Kharkiv’e kış aylarında gidiyorsanız Kharkiv Kış Rehberimi de okumanızı tavsiye ederim.

Kharkiv Nerededir?

Kharkiv Ukraynanın Rusya sınırına komşu kentidir. Ukraynanın kuzeydoğusunda Kharkiv oblastında yer alır.

Kharkiv’e nasıl gidilir?

İstanbul‘dan Kharkiv‘e birçok havayolu şirketinin direkt uçuşları mevcuttur. Yolculuk süresi ortalam bir saat elli dakikadır. Zamanınız esnekse 100 doların altında istanbul kharkiv uçak bileti  (gidiş-dönüş) bulmanız mümkün. Gerek havalimanından ulaşım gerek şehir içi ulaşım için Über kullanmanızı tavsiye ediyorum. Über ile havalimanından şehir içine ulaşıım için ortalama 10 tl şehir içi ulaşımda 5-6 tl ücret ödersiniz. Hem şehirde ingilizce bilme oranı az olduğundan hemde taksicilerin turistlere 2-3 kat fiyat söylemesi sebebiyle Über kullanmak büyük kolaylık sağlamaktadır.

Kharkiv’de nerede kalınır?

Birçok ülkede airbnb sitesi üzerinden ev kiralamak maliyetlerin sınırlandırılması anlamında büyük avanaj sağlıyor. Kharkiv’de  airbnb deki daire sayısı az olduğundan ve bu dairelere çok talep olduğundan fiyatlar çok uygun olmayabiliyor. Hotel fiyatları ise gayet uygun. Ben kalmadım ancak “Kharkiv otel”  hem konum hem fiyat olarak iyi bir alternatif gibi görünüyor. Taksi fiyatları gayet uygun olduğundan aslında nerede konakladığınız pek önemi yok. Yinede şehir merkezinde konaklamak isterseniz şehrin en popüler caddeleri olan Sumskaya ve Pushkinskaya caddelerine yakın yerlerde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Kharkiv’e ne zaman gidilir?

Kharkiv nemli karasal iklime sahiptir. Kış ayları oldukça soğuk geçmektedir. Mayıs-Ekim ayları arası gezmek için ideal dönemdir.

Kharkiv’de ne yenir?

Kharkiv yemek sıkıntısı çekmeyecğeiniz şehirlerden biridir. Önerebileceğim yerler.

 • Freshline : Oldukça lezzetli sandwichler yapmaktadır. Şehrin birçok noktasında bulabilirsiniz.
 • Georgia : Gürcü restoranıdır. Kebaplarını ve biralarını deneyebilirsniz. Servisi biraz yavaş.
 • Mafia : Sushi leri ve Pizzaları başarılı.

Kharkiv’e seyahat etmeyi düşünüyorsanız Kharkiv yeme içme rehberimi mutlaka incelemenizi öneririm.

Kharkiv ucuz mu?

Kharkivİstanbul’a göre %40 daha ucuzdur. Kharkiv halkının ortalama aylık geliri 190 dolardır.Kharkiv’de ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 0.58 dolardır. Kharkiv şehri süpermarket fiyatları istanbul’a göre %47 daha ucuzdur.

Kharkiv gece hayatı nasıl? 

Kharkiv gece hayatı son derece renkli ve hareketlidir. Kharkiv öğrenci şehri olduğundan özellikle Üniversitelerin açık olduğu dönmde  Kharkiv gece hayatı çok renkli geçer ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence tüm hızıyla devam eder. Kharkiv de birçok club şehrin biraz dışında yer almaktadır. Bu clubler genelde cuma cumartesi geceleri yoğun olmaktadır. Hafta içinde şehir içinde bulunan barları tercih edebilirsiniz. Kharkiv gece hayatında dikkat etmeniz gereken şey, bazı clublere girişlerde face-kontrol uygulaması vardır. Giyiminize kuşamınıza dikkat ederseniz, en azından bir gömlek giyerseniz pek sorun olmayacaktır. Kharkiv gece hayatında eğlence tarzı olrak benim en beğendiğim yer Bolero Club dur. Tüm kulüpler için Kharkiv gece hayatının en iyi kulüpleri yazımı okuyabilirsiniz.

Kharkiv Club Bolero
Kharkiv Gece Hayatı

Gelellim herkesin merak ettiği soruya. Kharkiv in kızları gerçekten güzel mi?  Güzellik göreceli bir kavram olduğu için kararı siz verin. Aşağıdaki fotoğraf bir bardaki mini güzellik yarışmasında çekildi.

Kharkiv’in Güzel kızları

Bizimde favorilerimizden olan, yarışmanın en güzel kızı.

0d577e73-bf08-46ba-9f2d-22de9cf28cbc
Kharkiv’in Güzel kızları

Özetle, Kharkiv gece hayatı Kiev gece hayatını aratmayacak kadar hareketlidir.

Kharkiv ipuçları:

Kiev gezilecek yerler sayfasındaki ipuçları Kharkiv içinde geçerli. Özetlemek gerekirse:

 • Kiril alfabasini öğrenin
 • Über kullanın
 • Temel Rusça kelimeleri öğrenin

Kharkiv Gezilecek yerler?

Öncelikle Kharkiv şehrini çok beğendiğimi ifade edeyim. Ukrayna vatandaşlarına avrupa birliğinde neden serbest dolaşım hakkı veildiğini bu şehre gelince daha iyi anlıyorsunuz. Sokakları son derece temiz, yerde izmarit dahi görmedim diyebilrim. Yaya kaldırımına adımıznı attığınızda araçlar anınada durmaktadır. Halkı son derece kibar ve iyiniyetli (en azında benim tecrübe ettiklerim).

1.Gorky park

Özellikle haftasonları en popüler parklardan biridir. Çocukların yanısıra yetişkinlerede hitap eden eğlence alanları bulunmaktadır. İçinde bulunan restarurantlar Kharkiv geneline göre biraz pahalıdır.

Kharkiv Gorky Park
Gorky Park

2.Pokrovsky manastırı

Kharkiv de benim görsel olarak en beğendiğim yapıdır. 1689 yılında yapımı tamamlanmıştır. Şehir merkezinde bulunmaktadır.

Pokrovsky Manastırı

3.Annunciation Kathedrali

img_8225
Kharkiv Annunciation Kathedrali

4.Konstytutsii Meydanı (anayasa meydanı)

Kharkivdeki en popüler meydandır. Bu meydananın bulunduğu noktaya tam olarak şehirin merkezi diyebiliriz.

Kharkiv bağımsızlık anıtı , Anayasa meydanı
Kharkiv Anayasa Meydanı
Kharkiv Termometre
Kharkov Müzei
Kharkiv Devlet Opera ve Bale binası

5.Mirror Fountain 

Kharkiv in simgesel yapılarından biridir. Anlamsız bulsamda birçok kişiyi fotoğraf çektirdiğini görebilrisniz.

Mirror Fountain

6.Svobody meydanı (Özgürlük meydanı)

Avrupadaki en büyük meydanlardan biri. Önündeki bina Kharkiv bölgesel yönetim binası. Meydan bana gereksiz büyük gibi geldi.

Kharkiv Özgürlük Meydanı

7.Taras Shevchenko Anıtı 

Ukrayna’nın önemli şairi Taras Shevchenko’nın anısına dikilmiştir. Shevchenko parkının girişinde bulunmaktadır.

Kharkiv Taras Shevchenko Anıtı
Kharkiv Caddeleri

Kharkiv şehrinin caddeleri ve parkları  temiz ve ferah. İnsanlarıda son derece kibar ve yardımsever. Sokaklarda geç saatlere kadar güvenlik endişesi duymadan rahatça dolaşabiliyorsunuz. Gece hayatı son derece hareketli olan bu şehir güzel parkları ve ferah caddeleri ile gündüz emekliler şehrini andırıyor. Kharkiv e giderseniz eminin bu şehri çok sevecekseniz.

KHARKİV’ için 11 yanıt

 1. Merhaba. Kharkov’daki müzelerin (art,history, cosmos), Katedral ve Manastırın, Hayvanat Bahçesi’nin (Zoo) yılbaşı döneminde yani 28 aralık 3 ocak arasında açık olup olmadığı hakkında bilginiz var mı? Sanırım 1 Ocak resmi tatil günü. fakat diğer günler de bu mekanlar kapalı mıdır?

 2. çok yararlı bilgiler gerçekten. daha çok yer gezmemiz dikeği ile…

  Kuzu

 3. Harika bir referans paylaşım olmuş. Umarım bütün dünyayı dolaşırsınız da biz de paylaşımlarınızdan istifade ederiz:)) Teşekkürler

  1. Gayet guzel bir paylasim gitmeden once baya yardimci olacagini dusunuyorum.

Yorumlar kapatıldı.