BORACAY ADASI

Filipinlerin incisi Boracay adası

Filipinlerde bulunan Boracay adası 2012 yılında uluslararası seyahat dergisi “Travel + Leisure” tarafından dünyanın en iyi adası olarak ödüllendirildi. 2014’te ise Uluslararası “Condé Nast Traveler” dergisi tarafından yayınlanan dünyanın en iyi adaları listesinin başında yer aldı. Sonraki yıllarda birçok seyahat dergisi tarafından dünyanın en iyi adaları listesinin başlarında yer almaya başladı.
Filipinlerde 7.000 in üzerinde tropikal ada vardır. Peki nedir Boracay Adası’nın dünayanın en iyi adaları listesinin başında yer almasının sebebi. Merak ettim gittim, yerinde  gördüm.
 

Filipinler Boracay Nerededir?

Boracay adası  Filipinlerin batı Visayas ada grubunda yer almaktadır. Boracay adası Filipinlerin başkenti Manila’ya bir saat uçuş mesafesindedir.

Boracay Adası’na nasıl gidilir?

Boracay adası’na gitmek için en uygun yol havayoludur. Boracay adası yakınında iki havalimanı mevcuttur. Caticlan ve Calibo havalimanları. Caticlan havalimanı iç hat uçuşları için kullanılır ve sadece küçük uçaklar inebilir. Caticlan havalimanına Manila ve Cebu dan uçak seferleri bulabilmeniz mümkün.
Calibo havalimanı uluslaraarası havalimanıdır. Çin, Kore, Tayvan ve Singapurdan buraya uçuşlar mevcutttur. Calibo havalimanından Caticlana minibüslerle yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk ile gidebilmeniz mümkün.
Caticlandan ise teknelere yaklaşık 15 dakikada Boracay adasına geçebilrsiniz. Teknelerin küçük göründüğüne bakmayan, bu tekneler 20 kişiden fazla yolcu alıyor.
img_5651
Boracay adasına teknelerle ulaşım
Boracay adası içindeki ulaşım tricycle (3 tekerlekli motorsiklet) ile sağlanmaktadır.  Taşıma ücretleri  50-100 PHP civarındadır. Bir saatlik kirlama ücreti 300 PHP’dir. Ada içindeki trafik yoğunluğundan egzos dumanı çok rahatsız edici olabiliyor. Neyseki elektrikli tricyclelar  kullanılmaya başlanmış.
img_5905
Boracay adası tricycle (yerel taksi)

Boracay adasında nerede kalınır?

img_5677
Boracay Konaklama
Boracay adası yaklaşık yedi kilometre uzunluğundadır. Adanın en dar yeri bir kilometre genişliğindedir ve adanın toplam alanı 10.32 kilometre karedir. Adaya Kite-Surf için gelmediyseniz mümkün olduğunca adanın White Beach’e yakın bölgesinde konaklamanızı tavsiye ediyorum. White beach üç istasyondan oluşmaktadır. Tavsiyem istasyon 2 ye yakın yerde konaklamanız. Burası adanın tam merkezi diyebilirim. Gece hayatı genelde istasyon 1 tarafında daha hareketli. Biraz daha sakin olan kısım ise istasyon 3 tarafı. Adada tüm alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz D’mal adında alışveriş merkezi bulunmaktadır. İçinde Döviz bürosu , restoranlar ve çeşitli alışveriş alanları mevcuttur.
Ben istasyon 2 de bulunan   “Nigi Nigi Nu Noos ‘e’ Nu Nu Noos” otelinde konakladım Gönül rahatlığı ile önerebileceğim otantik tarzda bir otel,  konumu harika diyebilirim. Sahile bakan ve güzel müzikler çalan bir barı mevcut. Akşamları da genelde canlı müzik oluyor.
img_0318
Boracay Tourist map

 Boracay adasına ne zaman gidilir?

Boracay’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ile Mayıs ayları arasındadır . Bu süre boyunca sıcaklık 25 ° C ile  32 ° C arasında değişir ve hava çoğunlukla yağışsızdır.

Boracay adasında ne yenir?

Filipinler gezim boyunca Filipin mutfağına aşık oldum diyebilirim. Sebze yemekleri dışında tüm yemekleri gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Ben genelde deniz ürünlerini tercih ediyorum. Deniz ürünleri seviyorsanız Filipin mutfağına sizde bayılacaksınız. Boracay adasında restoran olarak size istasyon 2 de bulunan “Gerry’s Grill” i  önerebilirim.
img_6059
Boracay adası Yemekler
img_5740
Boracay adası Yemekler

Filipinler Boracay adası ucuz mu?

Boracay  İstanbul’a göre %2 daha pahalıdır. Boracay halkının ortalama aylık geliri 238 dolardır. Boracay’da ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 1 dolardır. Boracay Asya’nın hatta dünyanın en popüler adalarından biri olduğu için Filipinlerin popüler olmayan adalarına göre 2-3 kat daha pahalıdır.

Filipinler Boracay adası Gece hayatı nasıl?

Boracay adasının gece hayatı Manila gece hayatına göre oldukça farklıdır. Boracay adası  için tam bir parti adası diyebilirim. Boracay’da gece hayatı ağırlıklı olarak ünlü White Beach bölgesindedir. Akşam saat beş gibi yüzlerce insan  muhteşem gün batımını izlemek için  White Beach’e akın eder.  White Beach günbatımını izlemek için dünyadaki en güzel yerlerden biridir.
img_5731
Boracay adası – White Beach günbatımı
Saat altı ile sekiz arasında birçok otelin restoranında canlı müzik ve gösteriler başlar. Bazı restoranlarda yemekler açık büfe şeklinde sunulur ve fiyatlar genelde uygundur.  Barlar ve Restoranlar müşteri çekmek için hergün çeşitli gösteriler düzenlemektedirler.
img_0255-1
Boracay adası – White Beach
img_6122
Boracay adası – White beach

Saat 11 gibi istasyon 2 nin sonundan istasyon 1 in başına kadar yoğunluk iyice artar. Bu bölgede 4-5 yerde beach party ve konser alanı mevcuttur. Bazı parti alanları çok kalabalıktır. Örneğin aşağıdaki partiye yoğunluktan ancak gece saat ikibuçukta girebildim.

img_0257-1
Boracay – Beach Party

Boracay adası ipuçları:

  • Konaklamanızı White Beache yakın yerde yapın. Boracay adası demek white beach demek. Boracay adasında Whtite beach’e uzak ucuz güzel oteller  bulabilirsiniz. Ancak White Beach’ten uzakta adanın keyfini çıkarabilirmisiniz emin değilim.
  • Ada turu yapın. Adayı hızlıca keşfetmek istiyorsanız tricycle kiralayıp ada turu yapın. Tur ortalama 2 saat sürüyor. Saatlik ücret 300 PHP. Mümkünse elektrikli tricycle kiralayın. Boracay ada turundan ben çok keyif aldım. Eminim sizde çok keyif alacaksınız.
  • Transferi kendiniz yapın. Caticlandan özel servislerle otelinize transfer işlemlerini yapan firmalar mevcut. Fiyatı 800 PHP. Ben transferi  feribot iskelesinden bilet alarak kendim yaptım. Maliyet 300 PHP.
  • Pazarlık yapın. Filipinlerin genelinde olduğu gibi Boracay adasında da özellikle alışverişte pazarlık yaparak güzel indirimler alabilirisniz.
  • Boracay adası tatil dönemleri dışında gidin. Boracay adasına noel tatili veya yılbaşı tatili gibi dönemlerin dışında giderseniz daha ekonomik konaklama yapabilirsiniz. Ben 1 mayıs tatilinde gitmiştim ve iki hafta öncesinden otellerin doluluk oranı %100 e ulaşmıştı.

Boracay  adası Gezilecek yerler?

Öncelikle Boracay adasını  çok beğendiğimi ifade edeyim. Boracay adasını aslında gezi rotama son anda eklemiştim. Ada için söylenen “dünyanın en iyi adası” çok iddalı bir slogandı. Ben bunun biraz abartıldığını düşünerek beklentim düşük bir şekilde Boracay’a gittim . Boracay adası beklentilerimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim. Adanın resimlerde görünenden çok daha büyüleyici olduğunu söyleyebilirim.

1. White Beach’in keyfini çıkarın

White Beach Boracay adasını ünlü yapan plajdır. Toplam uzunluğu dört kilometredir. White Beach in beyaz ipeksi kumlarının beyaz deniz kabuklularının yıllar içinde kumlaşması sonucu olduğu söylenir. Akşam saatlerinde gelgit ile birlikte denizin  yaklaşık 20-30 metre çekilmekte ve suların çekilmesi ile birlikte karada kalan beyaz deniz kabukluları kurumaktadır. Bu döngünün on yıllarca sürmesi sonucu White Beach  oluşmuştur.

img_6256-1
Boracay Adası – White Beah

Kumdan kale yapma konusunda Boracaylı çocuklar ustalaşmış. Kaleler her sabah yeniden yapılıyor. Fotoğraf çekmek isterseniz çocuklara bahşiş vermeyi unutmayın.  Fotoğragftaki kayalıkların içinde küçük kilise tarzı bir yapı mevcut.. Kayalıklara ıslanmadan çıkmak istiyorsanız akşam saatlerini beklemelisiniz. Gelgit ile birlikte sular çekiliyor ve kayalıklara yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

img_5844
Boracay adası – White Beach
img_5885
Mezuniyetleirni kutlamaya Boracay’a gelen öğrenciler

Boracay adasına Asya bölgesinden ulaşımın kolay olması sebebiyle adaya daha çok Asya bölgesinden ziyaretçi geliyor. Gözüme çarptığı kadarıyla avrupa bölgesinden gelen ziyaretçi sayısı az.

img_5877
Boracay adası – White Beach
img_5808
Boracay adası – White Beach
img_5896
Boracay adası – White Beach
img_5726
Boracay adası – White Beach
img_5880
Boracay adası – White Beach

2. Boracay adasının plajlarını gezin

İlig-iligan Beach

Benim Boracay adasındaki en beğendiğim plaj. White beachin kalabalığından bunalıp biraz sakinlik arıyorsanız Ilig-iligan Beach tam size göre.
img_6015
Boracay Ilig-iligan Beach

Phuka Beach 

White Beach ten sonraki en popüler plajdır.

img_6046
Boracay adası – Phuka Beach

Bulabog Beach

Adannın rüzgar sörfü ve kite sörf  alandır. Bulabog plajına gittiğim gün rüzgar yoktu. Çalışanlar rüzgarsız günün keyfini çıkartıyorlardı.

img_5927
Boracay adası – Bulabog Beach

Bulabog Beach de bir işletmenin önünde bayrağımız dalgalanıyor. İşletmenin tabelasından anlayabildiğim kadarıyla işletme  Türk-Rus ortaklığı ile kurulmuş.

img_5921
Boracay adası – Bulabog Beach

3. Ada turu yapın

Boracay adasını keşfetmenin en kolay yolu ada turu yapmak. Yerel taksilerle (tricycle)  uygun bir fiyata anlaşarak ada turu yapabilirsiniz.  Ada turu için görmek istediğiniz yerleri tricycle söförüne söylemeniz yeterli, rotayı belirlerken tricycle söförlerinin önerilerini göz ardı etmeyin. Yol boyunca birçok aktivite alanları ve plajlar göreceksiniz, bu alanları gördükten sonra  ertesi gün için kendinize güzel bir plan yapabilrisniz.

img_5985
Boracay – Ada turu
img_5944
Boracay – ada turu
img_5993
Boracay  ada turu

4. Kite Board yapın

img_5878
Boracay adası – Kite Board

5. Boracay adası sokaklarını keşfedin

img_5792
Boracay adasının sokakları
img_5807
Boracay adası – White Beach

Dünyanın en güzel adası ünvanlı Filipinlerin Boracay adasının doğasını ve adadaki canlılığı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bembeyeaz kumsalları ile muhteşem bir ada. Adada o kadar çok aktivite varki hiç sıkılmıyorsunuz. Boracay adası Filipinlere göre biraz pahalı, birazda kalabalık ancak bir o kadarda keyifli. Boracay adasını iyikide Filipinler rotama eklemişim diyorum .

BORACAY ADASI’ için 12 yanıt

    1. Teşekkür ederim. Evet sebseler lezzetsiz. Sanırım filipinlerin ikliminden kaynaklı bir durum. Onun dışındaki herşeyi çok severek yedim.

  1. Teşekkürler oldukça yararlı bilgiler vermişsiniz. Bekle beni Boraçay..

    1. Geç cevap için kusua bakmayın. Sİtem yapım aşamasında olduğu için yazılarımı tmamlamaya çalışıyorum. Hotel fiyatları konuma ve sezona göre çok değişiklik gösteriyor. 15 dolara hosteldede kalabilirsiniz 400 dolara oteldede. 3 yıldızlı oteller 30-100 dolar civarında. White Beach’ ene kadar yakınsanız fiyatlar o kadar yükseliyor. Uygun fiyatlı konaklamak için white beach e yürüme mesafesindeki yerleri tercih edebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.