KUALA LUMPUR

24 Saatte Kuala Lumpur

Bu yazım, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da kısa süreli konaklamalar hakkında olacak. Güneydoğu Asya ülkelerine seyahat edeceekler için Kuala Lumpur önemli bir destinasyon. Kuala Lumpur’dan Asya bölgesindeki birçok önemli turistik noktaya uçuş bulabilmeniz mümkün. En önemlisi de ucuz bütçeli havayolu şirketi olarak bilinen ve benimde sıklıkla kullandığım  Airasia’nın ana merkezi Kuala Lumpur’da oluşudur.  Airasia havayollarının 25 ülkedeki toplam 146 destinasyona uçuşu bulunmaktadır.  Airasia’dan Premium Flex bilet alırsanız Kuala Lumpur kalkışlı uçuşlarınızda Airaisa’nın Lounge hizmetinden  yaralanabiliyorsunuz. Airasia nın Lounge’ı oldukça konforlu, sıcaktan bunalanlar için duş imkanı bile düşünülmüş. Benim Kuala Lumpur’a geliş amacım ise, Borneo AdasıManilaBoracay , Bohol adası ve Singapur‘u kapsayan turumu gerçekleştirmek.

Kuala Lumpur Ucuz mu?

Kuala Lumpur şehri İstanbul’a göre %3 daha ucuzdur. Kuala Lumpur halkının ortalama aylık geliri 1.000 dolardır. Kuala Lumpur‘da ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 3.5 dolardır. Kuala Lumpur şehri süpermarket fiyatları İstanbul’a göre %15 daha pahalıdır.

Malezya genelinde fiyatlar İstanbul’a çok yakın diyebilirim. Burada dikkatimi çeken şeyin içki ve tütün mamullerinin ülkemize göre  oldukça pahalı oluşuydu.

Kuala Lumpur Ne Zaman Gidilir?

Kuala Lumpur hava durumu yıl içinde pek değişiklik göstermez. Hava sıcaklığı 23-33 C arasındadır. Gündüz ve gece genelde sıcak ve nemlidir. Yılın büyük bir bölümünde yağışlar görülür. Haziran – Temmuz aylarında yağış miktarı nispeten daha düşüktür.

Kuala Lumpur Ne yenir ?

Kuala Lumpur kozmopolit bir şehir olduğu için burada her kültürün mutfağından bir parça bulmak mümkün. Benim tercihim bira ve meze olarak kızarmış yengeç oldu. Bu ikiliyi denemenizi öneririm.

Kuala Lumpur – Yemek
Kuala Lumpur – Petronos Tower manzaralı Restorantlar

Kuala Lumpur nerede Kalınır?

Kuala Lumpur’da kısa süreli kalmayı planlıyorsanzı merkez tren istasyonunun yakınlarında konaklamanızı öneririm. Merkez tren sitasyonu Kuala Lumpur ulaşım ağının merkezi olduğu için buradan hem havalimanına hemde şehrin birçok turistik noktasına pratik bir şekilde tren ile ulaşmak mümkün. Alışveriş ihtiyacınız mevcutsa Merkez tren istasyonunun hemen yanında bulunan NU Sentral alışveriş merkezi iyi bir seçenek.

Kuala Lumpur nerededir?

Kuala Lumpur Malezya’nın Başkentidir. Kuala Lumpur doğu Malezya yarımadasında yer almaktadır.

Kuala Lumpur Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Kuala Lumpur’a birçok havayolunun seferleri bulunmaktadır. İstanbul – Kuala Lumpur arası yolculuk süresi ortalama 10.5 saattir.

Kuala Lumpur şehir içi ulaşım

Kuala Lumpur havalimanından şehir merkezine ulaşım için en pratik yol trendir. Kula Lumpur havalimanından 15 dakikada bir kalkan KLIA Ekspres trenleriyle şehir merkezinde yer alan Kuala Lumpur merkez Tren istasyonuna 28 dakikada varmanız mümkün. Bilet ücreti yaklaşık 45 TL (55 RM).

Kuala Lumpur – Merkez Tren İstasyonu

Kuala Lumpur Gezilecek yerler Nelerdir ?

Petronas Twin Towers . (Petronas ikiz kuleleri )

Yapımı 1998 yılında tamamlanan 88 katlı 452 metre yüksekliğe sahip Petronas ikiz kuleleri 2004 yılına kadar dünyanın en yüksek kuleleri unvanına sahipti. 2004 yılında Tayvan’daki yüzbir katlı Taipei 101 binası inşa edilene kadar bu unvanını korudu. Kuleler 1974’te kurulan Malezya’nın ulusal petrol şirketi Petronas tarafından inşa edilmiştir.

Petronas ikiz kuleleri dönemin devlet başkanının isteğiyle, Malezya’ya ikonik bir yapı kazandırmak ve Malezya’nın uluslararası arenadaki gücünü simgelemek için tasarlanmıştır. Mimari tasarımı Amerikan asıllı Arjantinli ünlü mimar César Pelli tarafından yapılan İkiz kuleler Malezya’nın “M” harfini simgeleyecek şekilde tasvir edilmiştir. Kulelerin etrafındaki halkalar Malezya’nın geleneksel el sanatlarından olan sepet dokumacılığını simgeler. Ayrıca kulelerin taban plakalarında kullanılan iki kareden oluşan sekiz sivri yıldız formu ise İslam kültüründeki birlik ve uyum gibi temaları işler.

452 metre yüksekliğindeki ikiz kulelerin yapımında dış cephesi için 33.000 adet paslanmaz çelik ve 55.000 adet cam panel kullanılmıştır. İki kule birbirine 45. katta yer alan asma köprü (skybridge) ile bağlanmıştır.

Şehri gözlemlemek için yeterli yükseklikte olmadığını düşündüğümden ben skybridge’i ziyaret etmedim. Ziyaret etmek isterseniz.

Skybridge Ziyaret Saatleri: Ziyaret Günleri : Salı – Pazar (Pazartesi günü kapalı) .Ziyaret Saatleri: 09:00 – 21:00 (Cuma günleri 13:00 – 14:30 kapalı)

Gündüz oldukça görkemli görünen Petronas Twin Towers geceleri ise mücevher gibi göz kamaştırıcı bir güzelliğe bürünür. Kula Lumpur ziyaretimden önce Petronas İkiz Kuleleri önünde selfie çekmeyi çok anlamsız bulurdum. Petronas ikiz kulleri dünayanın en yüksek binası olmamasına rağmen niye bu kadar  popüler anlam veremezdim. Bu fikrim Petronas ikiz kullerini görünce değişti. Paslanmaz çelik ve camdan yapılan Petronas ikiz kulleleri gece aydınlatılınca adeta büyük bir mücevheri andırıyor, bu büyüleyici görünüm sizi içine çekiyor. İnsanların burada selfie çekmesinin sebebi sadece binanın çok yüksek olmasından değil aynı zamanda büyüleyici güzellikteki mimari tasarımından kaynaklanıyor.

Kuala Lumpur – Petronas Tower
img_3655
Kuala Lumpur – Petronas Tower Ön bahçesi
Petronas Tower bahçeinde dinlenirken

Batu Caves

Batu Caves, oluşumu 400 milyon yıl öncesine dayanan bir kireçtaşı mağaraları kompleksidir. Bu benzersiz kireçtaşı mağaralarının bir bölümü  aynı zamanda Hindu tapınağı olarak kullanılmaktadır. Kuala Lumpur’un 13 kilometre kuzeyinde yer alan Batu Caves, adını bir zamanlar tepenin üzerinden akan Batu Nehri’nden alır.

Batu mağaralarının ünlenmesi 1878 yılında Amerikalı doğa bilimci William Hornaday’ın bu bölgeyi keşfi le başlar. Bu dönemden önce bu mağara Malezya’da yaşayan yerli kavimler tarafından barınak olarak kullanılmaktaymış.

Hintli bir tüccar tarafında ibadet yeri haline getirilen Batu Mağaraları sonrasında ise Hindu tanrısı Lord Murugan’a ithaf edilen bir türbe haline dönüştürülmüştür. Bu dönemden sonra Malezya Hindularının en önemli ibadet yeri haline gelmiştir. Her yıl Ocak ayının sonunda Thaipusam festivalinde bu mağaraları yaklaşık bir milyon Hintli ziyaret etmektedir.

Batu mağaralarının girişinde yapımı Ocak 2006 da tamamlanan Hindu tanrı Lord Murugan’ın 43 metre yüksekliğindeki altın heykeli yer almaktadır. Bu heykel Tayland’dan getirilen 1550 metreküp beton, 250 ton çelik çubuk ve 300 litre altın boya ile inşa edilmiştir.

Batu Caves mağaralarının bir bölümü son 10 yıldır kaya tırmanışı geliştirme merkezi olarak kullanılmaktadır.

Batu Caves’a gitmek isterseniz KL merkez tren istasonundan Batu Caves e 15 dakikada bir tren seferleri mevcuttur. Yolculuk süresi ortalama 30 dakikadır.

Batu Caves Kulalalumpur
Batu Caves (flickr)

Batu Caves ziyareti planlarım arasında olmasına rağmen malesef gidemedim. Bunun sebebi İstanbul-Kuala Lumpur uçağında yeterli uyayamadığım için oldukça yorgun düşmemdi. Batu Caves bir sonraki Kuala Lumpur seyahatimde ilk gezilecek yer olarak listemin en üst sırasında yer almaktadır.

KUALA LUMPUR’ için 3 yanıt

  1. Merhaba,
    Malezya Asya gezi tercihlerinde ilk orta son diye gruplarsak hangi grupta olur?

Yorumlar kapatıldı.