BOHOL ADASI

Filipinler Bohol Adası Turu

Bu yazım Filipinlerin Bohol adası’na günübirlik turum hakkında olacak. Bu turumda UNESCO dünya miras listesinde bulunan Çikolata Tepelerini ve dünyanın en küçük maymunu olan Tarsier maymunlarını görmeyi umuyorum.
Bazen bir yere gider ve keşke şunları da yapsaydım, keşke burada biraz daha fazla vakit geçirseydim dersiniz ya. Bohol adası benim keşke dediğim destinasyonlardan biri oldu. Turumun detaylarını buradaki adreste bulabilirsiniz.

 Filipinler Bohol  Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Filipinler’in  Bohol adası’na gitmek için en uygun dönem kuru  mevsim olarak adlandırılan Ocak-Mayıs dönemidir.

Filipinler Cebu’dan Bohol Adası’na nasıl gidilir?

Cebu dan Bohol adası’na gitmek için en pratik yöntem Feribot kullanmak. Feribot biletlerini Feribot iskelesinden veya alışveriş merkezlerinde bulunan turizm ofislerinden satın alabilirsiniz.
Filipinlerin ikinci büyük şehri Cebu dan UNESCO dünya miras listesinde yer alan Çikolata Tepelerini (Cochlate Hills) görmek için Bohol adasına hareket ediyorum. Feribotumu beklerken müzik ziyafeti çekiyorum.

img_6370
Filipinler – Cebu Feribot beklerken
img_6435
Fİlipinler Cebu-Bohol Feribot Yolculuğu
img_6436
Filipinler Cebu-Bohol Feribot Yolculuğu

Bohol Adası gezilecek yerler nelerdir?

Yaklaşık iki saatlik oldukça keyifli bir feribot yolculuğundan sonra Bohol adası’nın  Tagbilaran limanına varıyorum. Cebu – Bohol gidiş dönüş feribot fiyatları 1000 PHP  (68 TL). Filipinlerde kapalı alanlarda klimaların sıcaklıkları çok düşük. Bu sebeple Filipinlere gittiğinizde  yanınıza  ince bir kazak veya mont almanızı öneriyorum.  Klimadan hastalanmamak için  feribotun üstünde açık alanda seyahat ettim.  Sonradan öğrendiğime göre bu açık alanın fiyatı daha ucuzmuş. Buranın biletleri 800 PHP (55 TL) ye satılıyormuş.  Açık havada seyahat etmek hem daha keyifli hem de daha ucuz, aklınızda bulunsun.

Yerel rehberimle Tagliban feribot iskelesinde buluşup Çikolata Tepelerine doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde birçok kilise mevcut. Bohol halkının büyük çoğunluğu hıristiyan katolik, rehberimden Bohol halkın oldukça dindar olduğunu öğreniyorum. Bunu şehre vardığınızda yerel taksilerin (tuktuk) üzerindeki dini motif ve yazılardan hemen hissediyorsunuz. Rehberim, hıristiyanlığın Filipinlere hatta güneydoğu asya bölgesine ilk Bohol adasından yayıldığını söylüyor. Bir dizi eski kilise geziyoruz , kiliselerde fotoğraf çekmek yasak, açıkçası kiliseler bana çok ilgi çekici gelmedi. Zamanınız bol ise kiliseleri gezebilirsiniz ancak ben pek ilgi çekici bulmadım.

1. Bohol Adası Blood Compact Marker

Bu anıt İspanyollar ile Filipinliler arasındaki dostluk anlaşmasını simgelemektedir. Kadehlerde bileklerden kesilerek akıtılan kan ve şarap vardır. İçilen içkiler kan kardeşliğini simgelemektedir.

img_6451
Bohol – Blood Compact Marker

2. Bohol Adası Bilar Man Made Forest

Çikolata Tepeleri yolu üzerindeki ormanda yer alan bu ağaçlar yaklaşık 60 sene önce Filipin hükümeti tarafından dikilmiş. Orman turizmin bir parçası olarak görüldüğü için ağaçlara zarar verenlere ağır yaptırım uygulanıyormuş. Bohol adasında otoyollar şaşırtıcı derecede iyi durumda. Filipinlerin büyük şehirleri dahil en iyi yollar burada diyebilirim. Filipin hükümeti Bohol adasında turizmin gelişmesi için bu geniş yolları yaptırmış. Bizimle aynı rota üzerinde motorsiklet ile Çikolata Tepelerine giden birçok turist görüyoruz. Açıkcası onlara imreniyorum. Takip ettiğimiz rota güvenli ve motor kullanmaya çok uygun. Bohol’u bir daha ziyaret edersem bu yolu kesinlikle motorla gezmeyi tercih ederim. Sonradan küçük bir araştırma yapıp bölgede yaklaşık 10-12 dolara günlük motor kiralamanın mümkün olduğunu öğreniyorum.
img_6845
Bohol – Man Made Forest
img_6820
Bohol – Man Made Forest

3. Bohol Adası Bamboo Hanging Bridge

Yolumuzun üzerinde bulunan bambudan yapılmış asma köprü yakınlarında durup köprüden geçiyoruz. Güvenlik için köprüler çelik halatlarla desteklenmiş. Yıllar önce bölgedeki köprüler sadece bambudan yapılıyormuş. Güvenlik önlemi olarak köprünün üzerinde aynı anda en fazla on kişinin bulunmasına izin veriliyor. Köprüden birkaç kişi geçtiğinde köprü oldukça sallanmaktadır. Çelik halatlar olmasa bu köprüden geçer miydim çok emin değilim.
img_6879
Bohol – Bamboo Hanging Bridge

4. Bohol Adası Kelebek Bahçesi (Butterfly Garden)

Bir sonraki durağımız kelebek bahçesine. Burada onlarca çeşit kelebek görmeniz mümkün.  Benim pek ilgimi çekmedi açıkçası. Belki sizin ilginizi çekebilir. 
img_6668
Bohol – Butterfly Garden
img_6710
Bohol Adası- Butterfly Garden

5. Bohol Adası Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills)

Bir buçuk saatlik bir yolculuğun adından çikolata tepelerine varıyoruz. Bohol adası yıllar önce Filipinlerde sıradan bir ada iken Harry Potter filminin bir bölümünün burada çekilmesiyle adanın popülaritesi oldukça artmış. Bölgede yaklaşık 1300 civarında yükseklikleri 30 ila 50 metre arasında değişen tepe mevcut. Tepeler genellikle çim ile kaplı. Bu çimlerin rengi kuru sezonun sonlarında kuraklıktan kahverengiye dönüyor. Tepelerin renginden dolayı bu tepeler Çikolata Tepeleri olarak anılmaktadır. Bohol’daki Çikolata Tepelerinin nasıl oluştuğu konusunda çeşitli rivayetler var. Kimileri bu yapıların insan yapısı olduğunu söylüyor. Bir efsaneye göre ise adada iki dev birbirleriyle günler süren kavga ediyorlar ve kavgada birbirlerine taş ve kum fırlatıyorlar. Sonunda ikisi de yorgun düşünce arkadaş olup bu bölgeden ayrılıyorlar. Ancak geride kavgada oluşan bu tepeler kalıyor. Daha romantik bir efsaneye göre ise ölümsüz Arogo,  ölümlü Aloya adlı bir kıza aşık olur. Aloya öldükten sonra Aroga günlerce ağlar ve gözyaşı döker. Bu gözyaşları kurur ve Arogo nun kederinin bir kanıtı olarak bu tepeler oluşur . Kimi jeologlar ise tepelerin deniz altında oluştuğu ve yıllar içinde suların çekilmesi ile günümüzdeki halini aldığı savını ileri sürmektedir.
img_6619
Chocolate Hills Complex Viewing Deck
img_6492
Chocolate Hills (Çikolata tepeleri)
img_6514
Chocolate Hills (Çikolata tepeleri)

6. Bohol Adası Tarsier Conservation Area

Dönüş yolumuzda Loboc bölgesinde dünyanın en küçük maymunu olan Tarsier maymunlarını görmeye gidiyoruz. Borneo adasındaki turumda çok aramamıza rağmen bir tane bile Tarsier maymunu görememiştim. Burada yaklaşık 18 tane Tarsier maymunu görünce çok mutlu oluyorum. Tarsier maymunları gece avladıkları için gündüz birçoğu uyumaktadır. Maymunlar hareket etmediği için ağaçların arasında seçebilmeniz oldukça zor. Neyseki buradaki görevliler bu küçük maymunları görebilmeniz için size yardımcı oluyorlar.
img_6750
Bohol- Tarsier Maymunu
img_6785
Bohol- Tarsier Maymunu
img_6791
Bohol- Tarsier Maymunu
img_6807
Bohol- Tarsier Maymunu

7. Bohol Adası Loboc  Nehir Turu

Yorucu bir günden sonra oldukça acıkıyoruz. Sırada turumuzun bir parçası olan Loboc nehrinde yemekli tekne turu var. Filipinlerin birçok yerinde olduğu gibi teknemizde de canlı müzik mevcut. Keyifli manzaralar eşliğinde açık büfe yemeklerimizden yiyoruz. Tekne turu yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Bohol adası seyahatinizde vaktiniz varsa tekne turuna katılmanızı öneririm. Loboc tekne turu ücreti 450 PHP (30 TL).
img_6927
Bohol Adası- Loboc Nehir Turu
img_6984
Bohol Adası- Loboc Nehir Turu
img_6981
Bohol Adası- Loboc Nehir Turu
img_0263
Bohol Adası- Loboc Nehir Turu
img_6957
Bohol Adası- Loboc Nehir Turu
img_6993
Bohol  Adası- Loboc Nehir Turu
img_6900
Bohol  Adası- Loboc Nehir Turu
img_7010
Bohol Adası – Loboc Nehir Turu
Tekne turumuzun sonunda dönüş için yola çıkıyoruz. Bohol adasından güzel anılarla ayrılıyorum.
img_7027
Bohol Adası
img_7024
Bohol Adası
Turum yaklaşık saat 17:00 gibi sona eriyor. Açıkcası Bohol adası’na doyamadan adadan ayrılıyorum. Bir daha yolum Filipinlere düşerse Bohol adasına 4-5 gün ayırmayı düşünüyorum. Rehberimden bölgedeki komşu adalardan Panglao adasının çok popüler olduğunu öğreniyorum Adanın kumsalları Boraçay White Beach gibi bembeyaz, gece hayatı da oldukça hareketliymiş. Fiyatlarda Boraçaya göre oldukça ucuzmuş, daha ne olsun :). (Boholdaki fiyatlar hakkında küçük bir araştırma yaptığımda fiyatların İstanbula göre %40 daha ucuz olduğunu gördüm). Ayrıca Panglao adasından Balina köpekbalığı dalış turlarına katılmak mümkünmüş. Bir daha Bohol adası na yolum düşerse , Panglao adasında konaklayıp büyük köpek balığı dalışına katılmak , Bohol adası turunun benzerini motor kiralayarak yapmak notlarımın arasında. Rüzgar birdaha ne zaman beni Bohol’a götürecek bekleyip göreceğiz …

BOHOL ADASI’ için 12 yanıt

 1. İnternette yabancı bloglarda biraz gezindikten sonra sürekli karşıma Palawan ve Bohol adalarına daha fazla zaman ayırın türünden yazılar çıkıyordu. Sizin yazınız da üstüne tuz biber oldu. Kuzey Filipinlerden vazgeçip Bohol’e daha fazla zaman ayıracağım.

  1. Merhaba Mesut, kesinlikle doğru tercih olur. Palawan – Bohol adası – Boraçay Fİlipinler için en güzel rota bence. Birde büyük şehirlere uğrayıp hiç vakit kaybetme. Filipinlerin tüm güzellikleri adalarda ,

   1. O zaman aklıma takılan bir soruyu daha sorayım. Manila’ya indiğim gibi Puerto Princesa’ya uçuyorum. Merkezi olarak bir yerde hostel ayarlayıp günü birlik turlarla mı gezmeliyim. Yoksa sırtta çanta ilerledikçe mi kalacak yer bakmalıyım? En çok aklıma takılan konu bu, yoksa temel rotayı çizdim.

    Bu arada Kasım 11’de orada olacağım, fazla yoğun bir dönem değil sanırım.

   2. Palawan büyük bir ada olduğu için günübirlik turlarla her yere ulaşman pek mümkün olmayabilir. Örneğin El Nido’ya gideceksen El Nido yakınlarında konaklayıp buradan tur satın alman daha mantıklı.
    Kasım ayı Filipinler için yoğun bir dönem değildir. Şimdiden iyi tatiller ve iyi eğlenceler.

  1. Teşekkür ederim. Fİlipinler benim tekrar gitmek istediğim ülkelerden biri. Palawan adası ve Bohol adası turu yapacağım muhtemelen. Aklınızda bulunsun bu ülkedeki büyük şehirler biraz sııkıcı ve bunaltıcı. Rotanızı belirlerken şehirleri mümkün olduğunca dahil etmemeye çalışın.

   1. tesekkurler , kesinlikle bohol be boracay olacak rotamda. cebuyu gormeyide cok istiyorum. manila gormeye degermi yoksa atlasm olurmu ?

   2. Manila’ya gece hayatı için gitmiyorsanız kesinlikle gitmenize gerek yok. Şehir çok sıcak ve bualtıcı. Bana kalırsa Cebu ve Manila^ya uğramadan Boraçay-Bohol-Palawan turu yapın .

  1. Fotoğrafların çekildiği yer. Chocolate Hills Complex Viewing Deck diye geçiyor. Bölgenin en yüksek tepelerinden biri olduğu için diğer tepeleri rahat görebiliyorsunuz. Birde bu tesise gelmeden yaklaşık 1 km geride ATV kiralayıp çikolata tepelerinin arasında gezebiliyorsunuz.

Yorumlar kapatıldı.