KOTA KİNABALU

Malezya’nın Borneo adasındaki egzotik  şehri, Kota Kinabalu

Kota Kinabalu dünyanın üçüncü en büyük adası olan Borneo adasının Malezya bölümünde yer alır. Kota Kinabalu Malezya’nın Sabah eyaletinin başkentidir. Halk arasında KK olarak adlandırılır. Şehirde yüzde elli oranında müslüman halk yaşamaktadır. Halkın önemli bir oranı müslüman olmakla birlikte diğer dinlere karşı derin bir hoşgörü vardır. Son yıllarda hızla yatırımcı çekmeye başlamış ve birçok modern bina yapılmıştır. Burada modern hayat ile geleneksel hayatın iç içe geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Kota Kinabalu Milli Parkları, Kinabalu dağı, egzotik adaları ve kültürü ile Malezya’nın gezilesi önemli şehirlerinden biridir.

Kota Kinabalu Nerededir?

Kota Kinabalu Borneo adasının Malezya bölümünde yer alan Sabah eyaletinde yer alır. Kota Kinabalu Sabah eyaletinin başkentidir.

Kota Kinabalu’ya Nasıl gidilir?

Kota Kinabalu uluslararası havalimanına sahip olduğundan buraya birçok Asya ülkesinden uçuş mevcuttur.  Ulaşım için en kolay yol ise Kuala Lumpur’dan gitmek.  Kuala Lumpur’dan Kota Kinabalu’ya  hem uçus sayısı falza hemde uçuş ücretleri daha düşük. Yolculuk süresi ortalama iki saat

Kota Kinabalu’da  Nerede kalınır?

Kota Kinabalu seyahatim boyunca “Dreamtel Kota Kinabalu” otelinde konakladım. Temizliği, zengin kahvaltısı ve konumu itibariyle gönül rahatlığı ile ötavsiye edebileceğim bir otel. 
img_3987
Kota Kinabalu

Kota Kinabalu’da dinlere olan hoşgörü her alanda mevcut. Örnek vermek gerekirse kaldığım otel odasının çekmecelerinin birinde İncil diğerinde Kıbleyi gösteren işaret mevcuttu.

Kota Kinabalu Hava alanından ulaşım:

Kota Kinabalu havalimanı şehir merkezine 8 km mesafededir. Hava alanında şehir merkezine taksi ile yaklaşık 25 TL gibi bir ücrete gitmek mümkün. Ayrıca havaalanından şehir içinde ring yapan servis ile 5 TL gibi bir ücretle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Kota Kinabalu Ne zaman gidilir?

Kota Kinabalu tipik ekvatoral bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı yıl boyunca genelde 26 ° ila 28 ° C arasındadır. Oldukça nemli bir iklime sahip olan Kota Kinabalu’da yıl boyuna yağışlar görünür. Kota Kinabalu’ya gitmek için en uygun dönem nispeten daha kuru bir mevsim olan Ocak-Nisan dönemidir.

Kota Kinabalu’da Ne yenir?

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere Kota Kinabalu tam bir deniz ürünleri cenneti. Deniz ürünlerini seviyorsanız mutfağı hoşunuza gidecektir. Deniz ürünleri dışındaki yemekleri çok fazla beğenmedim açıkçası. Güneydoğu Asya ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi burada da birçok egzotik meyveler bulabilmeniz mümkün. Benim ilgimi en çok sarı renkli karpuz çekmişti. Tadı karpuz gibi ancak kırmızı rengin yerini sarı renk almış.

Kota Kinabalu Ucuz mu?

Kota Kinabalu şehri İstanbul’a göre %5 daha ucuzdur. Kota Kinabalu halkının ortalama aylık geliri 500 dolardır. Kota Kinabalu‘da ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 2.9 dolardır. Kota Kinabalu şehri süpermarket fiyatları İstanbul’a göre %27 daha pahalıdır.

Malezya genelinde fiyatlar ile ilgili gözüme çarpan en belirgin şey alkol ve tütün ürünleri fiyatlarının oldukça yüksek oluşudur.

Kota Kinabalu gece hayatı nasıl?

Hafta içinde gittiğimden mi bilmiyorum Kota Kinabalu gece hayatı pek hareketli değil. Burada akşam yapabileceğiniz en güzel aktivite deniz kenarında yer alan bar ve restoranlarda biranızı yudumlayarak gün batımını izlemek.

img_3981
Kota Kinabalu Bar

Kota Kinabalu  ipuçları:

 • Kota Kinabalu’da gün oldukça erken bitiyor. Buradaki aktivitelerden maksimum derecede yararlanmak için erken kalkmanızı öneriyorum.
 • Gece Pazarının hemen yanında yer alan mekanlarda ızgara balık fiyatları oldukça uygun hem de taze.

Kota Kinabalu Gezilecek yerler nelerdir?

Waterfront Kota Kinabalu

Burası Kota Kinabalu’nun merkezi ve en hareketli bölgesidir diyebilirim. Benim Kota Kinabalu’daki en sevdiğim bölgedir. Sahil boyunca birçok Lokanta ve bar mevcuttur. Bu bölge Kota Kinabalu’da günbatımını izlemek için en güzel yerdir. Hava kararmaya başlamadan hemen önce bölge hareketlenir ve insanlar müzik eşliğinde yemeklerini yiyerek günbatımını izler.

img_3984
Kota Kinabalu Waterfront
img_3897
Kota Kinabalu Günbatımı
img_5307
Kota Kinabalu Günbatımı

Bu bölgenin hemen yanında gece pazarı mevcuttur. Gece pazarında Asya  bölgesinin birbirinden güzel egzotik meyvelerini satın alabilirsiniz.

img_3794
Kota Kinabalu Pazar

Gece pazarını geçince yemek yiyebileceğiniz birçok alan mevcut. Burada seçtiğiniz deniz ürünlerini ızgarada yaptırarak yiyebilirsiniz. Mekanlar biraz salaş ancak deniz ürünleri  oldukça taze ve fiyatlar son derece uygun.

img_3767
Kota Kinabalu
img_3812
Kota Kinabalu Pazar
img_3817
Kota Kinabalu Pazar

Gece pazarının yüz metre kadar ilerisinde balık halini görebilirsiniz. Balık haline girdiğinizde bu bölgenin balıkçılık konusunda ne kadar şanslı olduğunu göreceksiniz.

img_3869
Kota Kinabalu Balık Hali
img_3889
Kota Kinabalu Balık hali

Tunku Abdul Rahman National Park:

Kota Kinabalu’dan 20 dakikalık feribot mesafesinde bulunan Tunku Abdul Rahman Milli Parkı 5 adadan oluşmaktadır. Parka Malezyanın ilk başbakanı Tunku Abdul Rahman’ın adı verilmiştir.

Gaya adası: Parktaki en büyük adadır.  Diğer adalardan farklı olarak adanın tropikal ormanları trekking yapmak için uygundur.
Sapi adası: Parkın en güzel kumsallarına sahip adadır. Şnorkelle dalmak, tüplü dalış, ve kamp yapmak için uygundur. Benim en beğendiğim adadır.
Mamukan Adası: Parkın en popüler adasıdır. Popüler olmasından dolayı oldukça kalabalıktır.
Mamutik adası: Parktaki en küçük adadır. Diğer adalara göre sakindir.
Sulug adası: Kota Kinabalu ya en uzak adadır. Bu yüzden ziyaretçi sayısı nispeten daha azdır.

Ben mümkün olduğu kadar çok ada görebilmek için Sapi, Manukan ve Mamutik adalarını kapsayan tur paketi satın aldım. Adalar arasında transfer yapılırken çok zaman kaybı olduğundan iki adayı kapsayan tur paketi almanız yeterli olcaktır .

Adaların etrafı inanılmaz güzellikte sualtı zenginliğine sahip.  Bu yüzden ada turu yaparken yanınızda mutlaka şnorkel bulundurun. Yanınızda şnorkel yoksa bilet satın aldığınız acentelerden kiralayabilirsiniz . Birde adalarda fazla vakit geçirmek istiyorsanız sabah erkenden gitmeyi unutmayın zira tüm tekneler en son saat 17:00’de geri dönüyor.

Ada turları ile ilgili fiyatlara aşağıdaki listeden bakabilirsiniz.

img_5331
Tunku Abdul Rahman Park transfer service
img_5447
Tunku Abdul Rahman Park
img_5353
Tunku Abdul Rahman Park
img_5398
Tunku Abdul Rahman Park

Adalarda gezerken burada yaşayan birçok vahşi hayvan ile karşılaşmanız olası.

img_5394
Tunku Abdul Rahman Park

Bende o kadar yorulduktan sonra dinlenmeyi hak ettim sanırım. Borneo’da nisan ayında denize girmenin keyfini yaşıyorum.

img_5360-1
Tunku Abdul Rahman Park
img_5464-2
Tunku Abdul Rahman Park

Mount Kinabalu ve Kinabalu Milli Parkı :

Bölgedeki en popüler aktivite Kinabalu Milli Parkı ile birlikte UNESCO dünya miras listesinde bulunan Mount Kinabalu’ya tırmanmak. Profesyonel dağcı değilseniz bu aktivite için üç gün ayırmanız gerekiyor. Nispeten kolay bir tırmanış parkuruna sahip Mount Kinabalu 4.095 metre yüksekliği ile güneydoğu asya bölgesinin en yüksek zirvesidir. Benim yeterli zamanım olmadığı için bu tırmanışa katılamadım maalesef.

14675831392_0cb165da6d_o
Mount Kinabalu

Kinabalu Milli Parkında dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia çiçeğini görmeniz mümkün.

3158921289_8b534ddc84_o
Rafflesia

Kota Kinabalu’da hızlı bir yapılaşma mevcut. aşağıdaki fotoğraftada görüleceği üzere şehir şantiye alanına dönmüş durumda.  Kota Kinabalu’da üç gün geçirmeme rağmen bu şehri tam çözebilmiş değilim. Bazen kendimi bir köyde bazen balıkçı kasabasında bazende modern bir şehirde hissettim. Sanırım başlayan bu hızlı yapılaşmadan sonra şehrin çehresi birkaç sene içerisinde değişecektir. Umarım Kota Kinabalu’da gördüğüm bu güzellikler bozulmaz. 

img_5490-1
Kota Kinabalu

Kota Kinabalu’dan ayrılık vakti. Kota Kinabalu’dan Filipinlerin başkentine iki saat sürecek yolculuğum başlıyor. Uçağımızdan Filipinlerin irili ufaklı egzotik adalarını izleyerek Manila‘ya doğru uçuyoruz.

img_5491-1
Filipinler adalar.

 

 

 

KOTA KİNABALU’ için 9 yanıt

 1. Güzel bir gezi rehberi olmuş, emeğinize sağlık.

  Asıl Malezya’ya gelmişken, Melaka şehrine uğradınız mı? (Kuala Lumpur’a 110 km uzaklıkta) Orası benim annem tarafımdaki memleket oluyor. Orası da gezilmeye değer bir şehir, şehir merkezinde yer alan nehrin üzerinde bir tekne turu (özellikle akşam vakti) almak yolculuğa bir yıldız daha katıyor. Olsun, Malezya’ya geldiğiniz bile yeterli, yine de hoşgeldiniz derim…

  1. Hoş bulduk…Teşekkür ederim, yazımı beğendiğinize sevindim. Kuala Lumpur benim Güneydoğu Asya seyahatlerimdeki geçiş destinasyonlarımdan biri. Güneydoğu Asya’ya her gittiğimde Malezya’yı kısım kısım gezmeyi düşünüyorum. Maleka’yı notlarım arasına aldım, tavsiyeniz için teşekkür erdim. Borneo adasındaki muhteşem doğayı gördükten sonra Malezya’nın diğer yerlerdeki güzelliklerini gezip görmek farz oldu.

   1. Siz öyle demişken, bir de Malezya’ya yine uğrarsanız Langkawi adasına uğramayı unutmayın (Kuala Lumpur’dan uçakla yaklaşık 1-1.5 saat). Orası da görülmeye değer bir yer, denizleri çok güzeldir (ben de gitmiştim). Orada günbatımı resimleri falan çekerseniz tam bir eserlik resim olur 🙂

    Size iyi yolculuklar dilerim.

 2. özellikle merak edilen konularda bilgi vermişsiniz. Çok faydalı oldu teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.