24 SAATTE SİNGAPUR

24 Saatte Singapur Turu

Güneydoğu Asya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Singapur’u, ingilizce söylemiyle Singapore ‘yi hep görmeyi hayal etmişimdir. Mayıs ayında gerçekleştirdiğim Filipinler seyahatimi fırsat bilerek seyahatimin sonuna Singapur Turu eklemeye karar verdim. Dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olan Filipinler’den dört senedir üst üste dünyanın en pahalı ülkesi seçilen Singapur’a seyahat etmek ilginç olacaktı. 2016 verilerine göre Filipinler’de kişi başına düşen milli gelir 3.700 Dolar, Singapur’da ise 56.500 Dolardır.

Singapur turu için tam 24 saatim vardı. Singapur’da bakalım nereleri gezdim hep beraber görelim.

Filipinlerin Cebu şehrinden kalkan uçağımız akşam saatlerinde Singapur Changi Airport havaalanına iniş yaptı.Singapur havalimanına vardığınız anda Singapur’daki  lüksü hemen görebiliyorsunuz.  Singapur  havalimanındaki tüm alanlar halı kaplı ve havalimanının içi lüks bir otelin lobisini andırıyor. Filipinlerde tozun toprağın içinden geldiğimden midir bilmiyorum, Singapur havalimanında küçük bir şok yaşamıştım.

img_7142
24 Saatte Singapur turu

Singapur’a ne zaman gidilir?

Singapur’a ne zaman gidilir sorusunun cevabı çok basit, her zaman. Singapur’da mevsim kavramı pek yoktur ve iklim yıl boyunca değişiklik göstermez. Singapur’da yağmur ormanı benzeri bir iklim mevcuttur. Hava gün boyu nemli ve sıcaktır. Sıcaklık gün içinde 31 C- 25 C arasında değişir. Gün içinde aniden yağan kısa süreli yağmurlar görülür. Yağmur yağdıktan kısa bir süre sonra ise güneş açar. Singapur’u ziyaret edecekseniz yanınızda yağmurluk bulundurmayı unutmayın.

Singapur’da ne yenir ?

Singapur’da  her kültürün mutfağından bir parça bulmak mümkün. Ancak fiyatların oldukça pahalı olduğunu söyleyebilirim. Fiyatlar hakkında ipucu vermesi açısından Mc Donalds’da bir hamburger menu yaklaşık 11 Singapur doları yani 28 TL. Benim olmazsa olmazlarımdan Starbucks americano kahvenin fiyarı ise 4.7 Singapur Doları, yani 12 TL.

img_7399
Sigapur Starbucks

Singapur nerede Kalınır?

Ben Singapur’da Boat Quay bölgesinde yer alan  “MET A Space Pod @ Boat Quay” konakladım.  İlk defa Pod’da konaklama deneyimini yaşadım. Pod’ların için oldukça konforlu diyebilirim. Pod’larda mini kasa, fan, priz ve tv mevcut. Pod’da bir gece konaklamanın bedeli ise gecelik 40 dolar civarında. MET A Space Pod , merkezi konumu, temizliği ve Pod deneyimini yaşamak için iyi bir seçenek. Sizede tavsiye ederim. Yerini tam olarak tarif etmek gerekirse Boat Quay’da bulunan barlar sokağının tam ortasında.

img_7350
Singapur’da Konaklama Pod

Singapur nerede?

Bir güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur etrafı Hint okyanusu ile çevrili bir şehir devletidir.

Singapur Saat farkı var mı?

Singapur ile aramızda saat farkı 5 tir.  Singapur bizden 5 saat ileridedir.

Singapur Ucuz mu?

Singapur İstanbul’a göre %85 daha pahalıdır. Singapur halkının ortalama aylık geliri 3.100 dolardır.Singapur’da ortalama bir restaurantta 50 cc yerel bira fiyatı 6.5 dolardır.Singapur şehri süpermarket fiyatları istanbul’a göre %92 daha pahalıdır.

Singapur’da sadece taksi fiyatları ve kahve fiyatları biraz uygun gibi onun dışındaki birçok şey  oldukça pahalı.

Singapur para birimi Singapur Doları’dır. Singapur dolarının simgesi S$ dir. 1 S$ 2.5 TL dir. Zaten pahalı olan ülkede birde para birimi dolar olunca ve simgesi de Amerikan dolarına benzeyince hesap kitap iyice karışıyor. Bunun sonucu olarak her şey bir kat daha pahalı geliyor insana

Singapur’a Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Türk Havayolları’nın dışında Singapur Havayolları’nın da direkt uçuşları mevcuttur. Singapur havayolları (Singapur Airlines) web sitesini takip ederseniz dönem dönem çok uygun promosyonlar yakalayabilirsiniz. Singapur  Havayolları’nın Singapur dışında pek çok Asya ülkesine İstanbul’dan seferleri mevcuttur.

İstanbul – Singapur arası yolculuk süresi ortalama 11 saattir. İstanbul – Singapur uçak bileti fiyatları 500 -700 Dolar arasında değişmektedir

Singapur Şehir içi ulaşım

Benim kullanmasamda Singapur’da gelişmiş bir metro ağı mevcuttur. Benim çok kısıtlı zamanım olduğu için ve taksi fiyatları da Singapur’a göre uygun olduğu için genelde taksi kullandım.  Örnek vermek gerekirse, hava alanından konakladığım yer arasındaki  20 km’lik mesafe için 16 Singapur Doları yani 41 TL ödedim. Bu arada Singapur’daki taksi şoförlerinin hepsi çok iyi derecede İngilizce konuşuyor. Taksi şoförlerinden edindiğim bilgiye göre Singapur’da taksi şoförü olabilmek için Singapur vatandaşı olmak gerekiyormuş.

Singapur mutlaka gezilmesi gereken yerler nelerdir?

#1. Marina Bay Sands ve Skypark

Büyük şehirlere gittiğimde olmazsa olmazlarımdan biri şehirin en yüksek binasına veya şehiri tepeden gören bir noktaya çıkmak. Singapur turu’na başlamak için en uygun yer   Singapur şehrini en güzel görebileceğiniz yer olan Skypark. Marina Bay sands ve Skypark ile iglli büncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Ben sabah çok erken saatte gittiğim için bir süre beklemek zorunda kalmıştım.  Skyparka çıktıktan sonra artık Singapuru gezmeniz çok  kolay. Otelin hemen deniz tarafına bakan kısmında Gardens by the Bay var. Kara tarafına bakan kısmında tam karşınızda Singapur’un meşhur sembolu Merlion Heykeli bulunuyor. bu iki bölge arasında gezerseniz zaten gezip görüllecek önemli noktalarının çoğunu görmüş oluyorsunuz. Özetle size önerim Singapur turu’na kesinlikle buradan başlamanız

img_7461
Singapur Marina Bay Sands Oteli
img_7626
Singapur Marina Bay Sands Oteli Sonsuzluk Havuzu
img_7451
Singapur Gezilecek Yerler
img_7480
Singapur Gezilecek Yerler
img_7495
Singapur Gezilecek Yerler
img_7469
Singapur Gezilecek Yerler
img_7486
Singapur Gezilecek Yerler
img_7728
Singapur Gezilecek Yerler

#2. Gardens by the Bay

Singapurlular park olayını biraz abartmışalr. Gardens by the Bay parkındaki bulunan kapalı alanlarda yapay şelalelerden endemik bitki türlerine kadar herşey mevcut.  Benim tavsiyem burayı gece gezmeniz. Parkta gece düzenlenen ışık ve ses gösterileri ile müthiş bir  atmosfer oluşuyor.

img_7714
Singapur Gardens by the Bay
img_7506
Singapur Gardens by the Bay

#3. Sentosa Adası

Sentosa adası Singapur’un eğlence adasıdır. Adayı gezmek için sadece yarım gün zaman ayırmıştım. Hızlı keşif için teleferik kullandım. Sentosa adası çok ilgimi çekmedi açıkçası, daha çok çocuklu ailelere göre dizayn edilmiş. Hal böyle olunca bende aktivite olarak sadece denize girmeyi tercih ettim.

img_7861
Singapur Sentosa Adası

Siloso Beach Sentosa adasının en sevdiğim bölgesi. Gün boyu Koşuşturmaktan yorulduğum için deniz keyfi iyi geldi açıkcası.

img_7831
Singapur Siloso Beach
img_7803
Singapur Siloso Beach
img_7838
Singapur Siloso Beach

#4. Merlion Heykeli

Singapurun sembolu olan Merlion Heykeli beni hayal kırıklığına uğrattı açıkcası. Ben 20-30 metre yüksekliğinde bir heykel beklerken, benden biraz daha uzun 6.8 metre uzunluğunda bir yapı ile karşılaştım.  Siz yinede Merlion Heykelini görüp fotoğraf çekitrmeden dönemyin.

img_7424
Singapur Merlion Heykeli

#5. Clarke Quay

Clarke Quay Singapurun barlar bölgesi. Clarke Quay ve Singapur nehrinin etrafında çok güzel ve kaliteli barlar var. İnsanlar iş çıkışında nehir manzarasına karşı kokteyllerini yudumluyor. Ben gece turu dönüşümde bu barlarda içkimi yudumlamayı planlamıştım. Ancak evdeki hesao çarşıya uymadı , bölgedeki tüm barlar akşam  11:30 gibi kapanmaya başladı. Singapu’ra cuma günü gitmiştim ve vuma akşamı Barların kapandığını görünce açıkcası hayal kırıklığına uğradım.

img_7375
Singapur Clarke Quay

#6. Singapur gece Turu

Bu bölümde özel birşey yok. Gündüz gezdiğiniz yerleri gece gezmeyi unutmayın diye ekledim bu bölümü. Hava karardıktan sonra renkli ışıklarıyla Singapur ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Özellikle Gardens by the Bay!a gitmeyi unutmayın.

img_7256
Singapur gece Turu
img_7271
Singapur gece Turu
img_7325
Singapur gece Turu

#7. Singapur Havalimanı

Gezilecek yerler listesine hiç havalimanı olur mu demeyin.  Söz konusu dünyanın en iyi havalimanlarından biri olan  Singapur Changi havalimanı olunca oluyor.  Bende Singapur havalimanı ile ilgili okuduğum yazılardan etkilenip havalimanına uçuşumdan 3-4 saat önceden geldim. Dört terminalden oluşan Singapur Changi havalimanında orkide bahçesinden multimedya eğlence merkezine,  Jakuzili yüzme havuzundan  kelebekler bahçesine, Sinemadan Koi balık havuzuna kadar birçok eğlence ve dinlence alanı mevcut. Üstelik bu  alanların birçoğu misafirler için ücretsiz.

Gördüğüm kadarıyla Singapur havalimanındaki dutyfree alanındaki fiyatlar da bölgedeki birçok havalimanına göre oldukça uygun diyebilirim.

Singapur hava limanında şöyle hoş bir uygulama var. Eğer Singapur aktarmalı transit bir uçuşunuz ve en az 6 saat vaktiniz var ise Singapur havalimanından ücretsiz rehberli Singapur  şehir turuna katılabilirsiniz.  Singapur havalimanı ve tur ile ilgili detaylara  buradan ulaşabilirsiniz.

Özetle Singapur havalimanında vakit geçirmekten çok keyif aldım. Kendinizi lüks bir otelde konaklıyor gibi hissediyorsunuz.  

img_7885
Singapur Changi havalimanı

Büyük şehirleri gezmeyi seven biri olarak Singapuru oldukça beğendim diyebilirim. Şehirdeki düzen ve kurallar sizi hiç rahatsız etmiyor. Zaten herkes bu kurallara uyması şehri bu kadar güzel yapıyor. Ben Singapur’u  Newyork’un biraz küçük düzenli ve ferah haline benzettim. Eğer güzel şehjirleri gezmeyi seviyorsanız, yolunuz güneydoğu Asya bölgesine düştüğünde 1-2 günde olsa singapura uğramayı unutmayın.

 

 

 

24 SAATTE SİNGAPUR’ için 5 yanıt

  1. 6 saati aşan beklemelerde şehir turundan bahsetmissiniz peki bunun için hava limanında nereye başvuru yapıyoruz veya bir form gibi bir şey dolduruyormuyuz detaylı bilgi verebilir misiniz teşekkürler

  2. Çok detaylı güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık, baya bi bilgi edindim

    1. Rİca ederim. Beğendiğinize sevindim. Sİngapur benim gibi şehir gezmeyi sevenler için harika bir yer.

Yorumlar kapatıldı.