PİSA KULESİ

Pizza kulesi mi? Pisa kulesi mi?

İtalya’nın meşhur “eğik” kulesi dünyanın birçok yerinde Pizza kulesi olarak biliniyor. Benim gibi pek çok kişi sanırım bu kulenin yazılışını doğru bilmiyor. Bu durum Google internet aramalarından da açıkça anlaşılıyor. Hatırı sayılır bir kitle İtalya’nın bu “eğik” kulesini ismini arama motorlarında Pizza kulesi olarak aratmış. Sanırım birçok kişi  bu kuleyi İtalya’nın ünlü yemeği pizza ile özdeşleştirmiş ve Pizza kulesi olarak arama yapmış. İşin doğrusu, dünyaca ünlü bu eğik kule ismini İtalya’nın meşhur yemeği pizzadan değil, İtalya’nın Toscana bölgesindeki Pisa şehrinden alır. İtalya-Fransa seyahatimde ilginç mimarisiyle İtalya’nın en çok turist çeken noktalarından biri olan Pisa Kulesi’ni es geçmek olmazdı. Hele ki Floransa’ya kadar gelmişken. Gelin hep beraber Pisa Kulesi’ni  tanıyalım…

img_0974
Pisa kulesi mi? Pizza kulesi mi?

Pisa kulesi neden yamuk ?

Sosyal medyada boy boy fotoğraflar paylaşılan, belki de dünyanın en çok fotoğraflanan kulesi olan Pisa kulesi neden yamuk ? hiç düşündünüz mü?  Sebebini hemen kısaca özetleyeyim…

Pisa şehrinin gücünü ve zenginliğini göstermek amacıyla 1173 yılında çan kulesi olarak inşa edilmeye başlanan Pisa kulesi , 3. Katının inşaatının tamamlanmasıyla eğilmeye başlıyor. Bu durumun anlaşılmasıyla inşaat hemen durduruluyor. Araya savaşların girmesiyle inşaat sürecine 100 yıl kadar ara veriliyor. 100 yıl sonra zemin güçlendirme çalışmaları ile birlikte inşaat tekrar başlıyor ve 1350 yılında inşaat tamamlanıyor. 1372 yılında ise çan kısmının ilavesi ile kule bugünkü şeklini alıyor. İnşaat tamamlandıktan sonra Pisa kulesi yıllar içinde yavaşça eğilmeye devam ediyor. Her yüzyılda bir yaklaşık 7 cm eğilen kulenin 1990 yılındaki eğimi 4.47 metreye ulaşıyor. Bu eğimde yıkılma tehlikesi baş gösterince kule ziyarete kapatılıyor ve 10 yıl sürecek olan güçlendirme çalışması başlıyor. Çalışmalar tamamlandığında kulenin açısı 3.99 metrede sabitleniyor ve kule 2001 yılında tekrar ziyarete açılıyor. Kulenin bugüne kadar yıkılmamış olmasının sebebinin ise 14.500 tonluk ağırlığı sebebiyle olduğu söyleniyor.

Kulenin eğimli olmasının sebebinin mühendislik hatadan kaynaklandığı belirtiliyor.  Peki nasıl bir mühendislik hata ? Pisa kulesinin bulunduğu bölge zayıf toprak yapısına  sahiptir ve bulunduğu bölgede iki nehrin birleştiği bir lagün mevcuttur. Zayıf kum ve kilden oluşan gevşek toprak yapısı ile kule yeterince güçlü bir temele oturtulmayınca yeraltı sularının etkisi ile kule yavaşça eğilmeye başlıyor. Özetle, Pisa kulesi neden yamuk sorusunun cevabı, kulenin yapımında ciddi bir mühendislik hatası olduğudur.

Pisa kulesi nerede?

Pisa Kulesi, İtalya’nın güneyindeki Toscana bölgesinde yer alan Pisa şehrinde bulunmaktadır. İtalya’nın bu şirin şehrine Floransa’dan yaklaşık 50 dakikalık bir tren yolculuğu ile kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Pisa kulesine nasıl gidilir?

İtalya’nın Floransa şehrinden Pisa şehrine gitmenin en pratik yolun tren kullanmaktır. Bu iki şehir arasında sık aralıklarla karşılıklı tren seferleri olduğu için öncesinden herhangi bir plan yapmanıza gerek yok. Floransa’dan Pisa şehrine gitmek ve Pisa Kulesi’ni görmek isterseniz toplam 5-6 saat zaman ayırmanız yeterli oluyor. Floransa’dan Pisa şehrine tren ile yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

img_0777
Pisa Centrale Tren İstasyonu

Pisa Kulesi Pisa tren istasyonuna oldukça yakın. Vaktiniz varsa Pisa tren istasyonundan Pisa Kulesi’ne yürüyerek gitmenizi öneriyorum. Kısıtlı zamanı olanlar tren istasyonunun hemen önünden kalkan otobüsleri kullanabilirler. Ben Pisa şehrini keşfetmek istediğimden Pisa tren istasyonu ile Pisa Kulesi arasındaki 2 km lik yolu yürüyerek gitmeyi tercih ettim. Trenden inen kalabalık da  benim gibi yürümeyi tercih ediyor.  Telefonunuzda mobil harita uygulamanız yoksa trenden inen kalabalığı takip ederek Pisa Kulesi’ne kolaylıkla  ulaşabilirsiniz.

img_0785
Pisa – Arno Nehiri

Pisa tren istasyonundan biraz ilerledikten sonra Arno nehrini göreceksiniz. Arno nehri boyunca renkli evler hoş bir görüntü oluşturuyor. Nehri geçtikten hemen sonra üzerinde sağlı sollu dükkanların ve kafelerin olduğu güzel bir cadde var. Burada isterseniz bir şeyler atıştırabilir, isterseniz nefis İtalyan kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Gezdiğim ülkeler arasında kahvesini en çok beğendiğim yer İtalya oldu diyebilirim. İtalya’da bulunduğunuz süre içerisinde bolca kahve içmeyi unutmayın. Muhtemelen bu lezzeti dönüşte çok arayacaksınız.

Mucizeler Meydanı ve Pisa Kulesi

Kısa bir kahve molasının ardından birkaç dakikalık bir yürüyüş ile Piazza del Duomo  yani Mucizeler Meydanı’na varıyorum.  Mucizeler meydanında bulunan Pisa kulesi, Vaftizhane ve  Şehir Katedrali  ile birlikte 1987 yılında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır ve koruma altındadır.

img_0954
Pisa Mucizeler Meydanı

Bu meydandaki en önemli iki turistik aktivite Pisa kulesi etrafında fotoğraf çekmek ve Pisa kulesine tırmanmak. Kuleye tırmanmak için yaklaşık 300 basamak çıkıp kulenin çan kısmına ulaşmanız gerekiyor. Kulenin eğiminden dolayı tırmanış  sizi biraz zorlasa da, tırmanış sonunda sizi müthiş bir Pisa şehir manzarası  ve katedral manzarası bekliyor. Yaz döneminde 09:00 -19:00,  kış döneminde  ise 10:00–17:00  saatleri  arasında tırmanabileceğiniz kuleye çıkış ücreti 30 Euro. Biletinizi alıp öyle kuleye hemen çıkamıyorsunuz.  Oldukça uzun bir kuyruk sizi bekliyor olacak. Yoğun bir zamanda  gidecekseniz biletinizi internet üzerinden almak en iyisi.

img_0970
Pisa Kulesi İlginç Pozlar

Gelelim Pisa Kulesi’nin magazinsel tarafına. Pisa Kulesi’nin bu kadar ünlü olmasının sebebi eğik mimarisinden ve fotojenik olmasından kaynaklanıyor. Eğik mimari ile çekilen birbirinden ilginç kareler sosyal medyada hızla paylaşıldığı için kulenin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Mucizeler meydanında fotoğraf çekilirken şekilden şekle giren insanlarla karşılaşabilirsiniz. Burada bir müddet sadece insanları gözlemleyip ilginç poz verenleri, hatta poz verirken düşenleri  izliyorum. Belirli bir süre sonra meydan tam bir panayır alanına dönüyor. Sanki en ilginç fotoğrafı kim çekecek yarışması yapılıyor. Burada çok yaratıcı poz veren insanları görebilirisiniz.  Ben çok yaratıcı olamasam da hatıra olması açısından kendime göre mütevazi bir poz verip  fotoğraf çektiriyorum.

img_0853
İtalya – Pisa Kulesi

Mucizeler meydanında çok eğlenceli vakit geçirdikten sonra yine yürüyerek Pisa Centrale’ye yani Pisa tren istasyonuna geri dönüyorum. Buradan yolculuğum Genova’ya ve sonra çok merak etiğim Portofino’ya olacak…

PİSA KULESİ’ için 11 yanıt

  1. Oldukça başarılı yazınız icin tesekkür ederim 🤗

  2. O zaman bu kule bir mühendislik harikası da denilebilir 😇 güzel bir yazı olmuş, fotoğraflarda son derece harika.

    1. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Sanırım bazen sıra dışı olmak gerekiyor 🙂

  3. Geri bildirim: FLORANSA – Gezi Seyahat
  4. Güzel çalışma olmuş. Özellikle fotoğrafları beğendim.

    1. Teşekkür ederim. Gezdiğim yerlerin ilginç bulduğum yönlerini amatörce paylaşmaya çalışıyorum.

  5. Bir mühendislik hatası bu kadar mı ünlü olur:) bir mühendis olarak hata yapasım geliyor:) elinize sağlık teşekkürler yazı için

Yorumlar kapatıldı.