PORTOFİNO İTALYA

Love in Portofino

Bugün, klasikleşmiş aşk şarkısı “love in Portofino” ya konu olan İtalya’nın Portofino kasabasındayım. Birbirinden renkli evleri ve turkuaz mavisi denizi ile belkide İtalya’nın en güzel koyu olan Portofino’yu gelin hep beraber tanıyalım.

img_1289

Roma döneminde küçük şirin bir balıkçı kasabası olan Portofino, koylarına çok sayıda yunusa ev sahipliği yapması nedeniyle Romalılar tarafından yunus limanı anlamına gelen “Portus Delphini” adı verilmiştir. Daha sonraki yıllarda söylenişi değişerek bugünkü haliyle Portofino adını almıştır.

Portofino kasabası 1958 yılında piyasaya çıkan Leo Chiosso tarafından yazılan ve Fred Buscaglione tarafından bestelenen klasikleşmiş aşk şarkısı “Love In Portofino” ile ünlü olmaya başladı. Bu dönemden sonra Rex Harrison, Liz Taylor, Robert De Niro, Alain Delon, George Clooney, Madonna ve Rod Stewart gibi birçok yıldız tatillerini Portofino’da geçirmeye başladı. Daha sonraki yıllarda Portofino’ya olan ilgili artarak devam etti. İtalyan devleti tarafından koruma altına alınmış olan Portofino’da bugün yaklaşık 500 kişi yaşamaktadır.

Portofino Nerede?

Portofino nerede bende gitmek istiyorum diyorsanız İtalya’daki klasik tatil rotalarının biraz dışına çıkmanız gerekiyor. Portofino İtalya’nın kuzey batısında Pisa ile Genova şehirleri arasında yer alan küçük bir sahil kasabasıdır.

Portofino’ya  Cenova’dan nasıl gidilir?

Cenova’dan Portofino’ya gitmek için en pratik yol trendir. Portofino’ya gitmek için lk önce Genova Brignol terminalinden trene binip S.Margherita Ligure tren istasyonunda iniyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Tren istasyonundan yaklaşık yüz metre uzaklıkta bulunan sahile iniyorsunuz. Sahile indiğinizde hemen karşınızda Portofino limanına giden minibüsler var.  Bu minibüslerle Portofino koyuna gidebiliyorsunuz .Tek yön ücret 3 Euro, gidiş dönüş alırsanız 5 Euro. Yolculuk süresi ortalama 15 dakika, mesafe 5.5 km.

Portofino’ya ne zaman gidilir?

Ilıman bir iklime sahip olan Portofino’da sonbahar nispeten yağışlı geçer. Portofino’ya sonbahar dışındaki bir mevsimde gitmeniz daha uygun olacaktır. Turizm sezonu olan yaz aylarında fiyatlar bir hayli yüksektir. Fiyatların hem uygun oluşu hem de havanın nispeten ılıman olması nedeniyle kış aylarında Portofino’ya gitmek iyi bir seçenektir.

5 adımda Portofino nasıll gezilir?

Kartpostallarda gördüğünüz İtalya’nın bu rengarenk evlerinin bulunduğu koyu ziyaret etiğinizde 10 dakika içinde gezebiliyorsunuz. Durun, hemen hayal kırıklığına uğramayın sizin için müthiş bir gezi planı hazırladım.

1.Portofino Limanı ve Portofino Marina bölgesi

İlk durağımız Portofino limanı ve marina bölgesine. Birçoğunuz klasikleşmiş fotoğraflarından Portofino koyunu tanıyoruz artık. Portofino meydanında kısa sahil boyunca birçok restoran bulunmaktadır. Meydanda küçük  bir market de bulabilmeniz  mümkün. Portofino koyunda yapabilecğiniz en güzel şey 5-10 dakika ara sokakları gezdikten sonra koyu karşıdan gören bir yerde içeceğinizi yudumlamak. Portofino’ya özel biri ile gerdiyseniz burada romantik bir akşam yemeği yeme fırsatını ve ayrıcalığını kaçırmayın derim. Buraya gelmeden bütçenizi ayarlamanızda yarar var. Zira fiyatlar İtalya geneline göre biraz pahalı. Küçük biranın fiyatı 10 Euro dan başlıyor.

img_1355
Portofino İtalya
img_1290
Marina di Portofino İtalya

2. Castello Brown

Castello Brown Portofino koyuna hakim tepede bulunmaktadır. Bu küçük kalede görülmeye değer bir şey bulunmuyor aslında. Birçok kişi Portofino koyunu fotoğraflamak için burayı ziyaret ediyor. Castello Brown giriş ücreti 5 Euro. Kaleyi ziyaret etmeniz çok elzem değil, zira kalenin yanındaki tepedeki birçok noktadan Portofino’nun klasikleşmiş fotoğraflarını çekebilmeniz mümkün. .

Tepenin hemen yanında bir kilise ve küçük bir mezarlık bulunuyor. Mezar taşlarına ölen kişilerin fotoğrafları yerleştirilmiş ve tüm mezarlara küçük taze çiçekler mevcut. Ölen kişilerin mezar taşlarında fotoğraflarının olması çok ince bir düşünce olmuş.

img_1402
Portofino İtalya
img_1399
Portofino İtalya

3. Portofino Lighthouse- Portofino Denizfeneri

Portofino’ya giden pek çok kişinin gözden kaçırdığı bir nokta var. Portofino koyunun en uç noktasında yer alan bir deniz feneri mevcut. Castello Brown’un bulunduğu tepeden tabelaları takip ederseniz yaklaşık 800 metre uzunluğundaki patika yolun sonunda deniz fenerini görebilirsiniz. Deniz fenerinin hemen altında bir bar var. Bu barda hafif bir müzik eşliğinde uçsuz bucaksız deniz manzarasına karşı içeceğinizi yudumlayabilmeniz mümkün. Buraya akşam saatlerinde ziyaret ederseniz daha keyifli olacaktır. Fiyatlara gelince kola 5 Euro.

img_1421
Portofino Denizfeneri
img_1373
Portofino Denizfeneri

 4. Portofino’da Trekking

Gelelim benim Portofino’da en keyif aldığım bölüme. Portofino’dan Santa Margherita Ligure’e kadar bir kısmı sahilden bir kısmı yamaçlardan devam eden müthiş bir yürüyüş yolu var. Üstelik bu yolda kırmızı halı serili. Evet yanlış duymadınız bu 5.5 kilometrelik patika yol tamamen kırmızı halı kaplı. Dolmuşla Portofino’ya gelirken çok güzel koylar olduğunu görmüş ve dönüşü yürüyerek yapmaya karar vermiştim. Aslında dönüş biraz zorlu olacaktı, araç yolu o kadar dardı ki bazı bölümlerde iki aracın yan yana geçmesi bile imkansız. İtalyan yetkililer bu durumu görmüş olacak ki Portofino yamaçlarına yürüyüş için patika yol yapmış. Bununla da yetinmemiş üzerine kırmızı halı sermiş. İtalyan yetkilileri bu çok hoş uygulama nedeniyle tebrik etmek lazım. İşin ilginç tarafı Portofino’ya gelmeden birçok blog okudum ancak bu müthiş keyifli yoldan çok az kişi bahsetmiş. Bence Portofino’da trekking Portofino’da yapmadan dönülmemesi gereken aktivitelerden biri.

img_1435-1
Portofino’da Trekking
img_1537
Portofino’da Trekking

5. Portofino’da Denize girmek

Portofino’dan Santa Margherita Ligure’e kadar olan sahil şeridinde birçok noktadan denize girebilmeniz mümkün. Portofino’nun turquaz mavisi koyları o kadar güzel ve etkileyici ki Portofino’da yapacağınız en güzel aktivite bence denize girmek. Portofino’ya gelmeden önce havlunuzu ve mayonuzu getirmeyi unutmayın.

img_1476
Portofino’da Denize girmek
img_1438
Portofino’da Denize girmek

Portofino’nun koyları gerçekten çok güzel. Bence Portofino’yu güzel yapan Portofino koyunun klasikleşmiş görüntüsü kadar müthiş güzellikteki koylarıdır. Portofino’ya geldiğinizde Portofino koyunda içeceğinizi yudumlamadan Portofino’da trekking yapmadan dönmeyin derim.

Portofino seyahatiniz için bir tam gününüzü ayırır ve hazırladığım 5 adımı tamamlarsanız Portofino seyahatinden müthiş keyif alçağınıza eminim. Aklıma gelmişken Portofino’da uygun  bütçeli restoran arıyorsanız tren istasyonunun bulunduğu bölgede enfes yerel yemekler yapan İtalyan restoranlar bulabilmeniz mümkün. Portofino , İtalya’da benim en keyif aldığım destinasyonlardan biri oldu. Umarım sizde Portofino’yu ziyaret eder ve bu güzellikleri yakından görürsünüz.

PORTOFİNO İTALYA’ için 3 yanıt

  1. Bilgilendirici harika bir yazı Portofino koyunun uç noktasında olani deniz feneri manzarası çok güzel Daha nicelerine sağlıcakla

    1. Teşekkür ederim, yazımı beğendiğinize sevindim. Umarım daha güzel yerleri keşfetme imkanımız olur 🙂

Yorumlar kapatıldı.