TAYLAND’IN YÜZEN ÇARŞILARI

Tayland’ın Yüzen Çarşıları

Gezdiğim Ülkelerde alışveriş merkezlerinden çok o ülkenin pazarlarını merak ederim ve mutlaka birkaç saatimi ayırıp yerel pazarları gezmeye çalışırım. Bana göre pazarlar bir Ülkenin kültürünü yakından en doğal haliyle gözlemlemenin en kolay yoludur.  Tayland’da suyun üzerinde kurulmuş pazarlar olduğunu duyunca hem çok şaşırmış hem de çok ilgimi çekmişti. Bangkok’a gelmeden önce beni en çok heyecanlandran şeylerden biri yüzen çarşılardı diyebilirim. Bangkok’a vardığım ilk gün Thai geleneğinin bir parçası olan bu pazarları hemen araştırmaya başladım ve Bangkok seyahatimin üçüncü günkü gezi planıma bu pazarlardan birini dahil ettim. Kısa bir aştırma yaptıktan sonra Bangkok’ta birçok çarşı olduğunu öğrendim.

img_0767-1
Tayland’ın Yüzen Çarşıları

Bangkok’taki Başlıca Yüzen Çarşılar

 • Bang Khu Wiang Floating Market 
 • Bang Nam Pheung Floating Market  
 • Damnoen Saduak Floating Market
 • Khlong Lat Mayom Floating Market
 • Taling Chan Floating Market
 • Tha Kha Floating Market

Bangkok Yüzen Çarşı Nerede?

Harekete geçmem için Bangkok’un bu ilginç pazarlarından birini seçmem gerekiyordu. Bu pazarlardan fotoğraflarını en renkli bulduğum Damnoen Saduak Floating Market’i gezmeye karar verdim. Damnoen Saduak Floating market bu pazarlar içinde en popüler ve en turistik olanı. Damnoen Saduak Floating Market nerede merak ediyorsanız Bangkok’un biraz dışına çıkmanız gerekiyor. Zira bu yüzen market Bangkok’un yaklaşık 100 km dışında yer almaktadır.

Bangkok Yüzen Çarşıya Nasıl Gidilir?

Biraz araştırma yaptıktan sonra Damnoen Saduak Floating Market‘e kendi imkanlarımla gitmemin zor olduğunu anladım.  Kaldığım otelin görevlilerinden yardım alarak bu pazarlara gitmenin en kolay yolunun tur satın alarak gitmek olduğunu öğrendim. Hemen Khoasan Road’daki turist acentelerinden birkaçını dolaşıp yüzen pazar için en uygu fiyatı veren turizm acentasından Damnoen Saduak Floating Market turu satın aldım. Khoasan Road’daki tur acentelerinin fiyatları Bangkok geneline göre biraz uygun diyebilirim. Bir gün önce otelimin önündeki tur acentesinden aldığım tur fiyatının burada yaklaşık %25 daha ucuza satıldığını gördüm. Anladığım kadarıyla tur fiyatları Bangkok’ta çok değişkenlik gösteriyordu. Bangkok’a ikinci gelişimde şehir merkezinde  konakladığım daha lüks bir oteldeki tur fiyatları Khosan Road’daki tur fiyatlarının neredeyse iki katıydı. Bangkok’taki otellerin içinde genelde tur acenteleri bulunuyor. Turların fiyatları ise genelde otelin oda fiyatları ile paralellik gösteriyor.

Bangkok Yüzen Pazar Turu

Damnoen Saduak Floating Market turuna katılacaksanız bunun için yarım gününüzü ayırmanız ve sabah erken kalkmanız gerekiyor. Tur otobüsleri sabah erkenden saat 06:30 gibi sizi otelinizden alıyor. Tur otobüsü tüm otellerdeki  yolcularını topladıktan sonra saat 07:00 gibi Bangkok’tan yüzen pazara doğru hareket ediyor. Damnoen Saduak Floating Market’in Bangkok’a uzaklığı yaklaşık 100 km, sürüş mesafesi ise 1,5 saat. Damnoen Saduak Floating Market sabah erkenden açılıyor ve öğlen saatlerinde kapanıyor. Birçok tur otobüsü sıcağa kalmamak için erken saatlerde yola çıkıyor. Yaklaşık 1 saat 10 dakika gittikten sonra tur otobüsü bizi yolda bir hindistan cevizi atölyesinde indiriyor. Bu atölyede hindistan cevizinin ülke için önemini ve hindistan cevizinden neler yapıldığını anlatılıyor. Burada Hindistan cevizinden yapılmış hediyelik eşyalar satın alabilmeniz mümkün. İçeride oldukça ağır bir koku mevcut. Sabah sabah bu ağır kokuya dayanamıyorum ve 5-6 dakika sonra dışarıda beklemeye başlıyorum. Belki ağır kokudan belki tamamen yüzen pazara konsantre olduğumdan bu otantik yer ilgimi çekmiyor. 15 dakika sonra otobüsümüz hareket ediyor ve yaklaşık 10 dakika sonra yüzen pazara varıyoruz. Yüzen pazarın önünde büyük bir araç parkı mevcut,  bir saat sonra tamamen dolacak olan bu park alanında sadece birkaç araç var. Sanırım çok erken gelmişiz. Tur rehberimiz ile pazarın içerisinde küçük bir gezinti yapıyoruz. Daha sonra 1,5 saat sonrasında buluşmak için sözleşiyoruz. Buralara kadar gelmişken küçük teknelere binip nehirde alışveriş yapmamak olmaz. Küçük tekneler dolmuş usulü çalışıyor. Yaklaşık 10 TL gibi bir ücret ile bu teknelere binip Tayland’ın meşhur çarşısında dolaşıyoruz. Kanalın bazı yerleri oldukça dar olduğundan diğer teknelere çarpa çarpa ilerliyoruz.

img_0730-1
Bangkok Yüzen Pazar Turu

Bangkok Yüzen Çarşıda Alışveriş

Bangkok yüzen çarşıdan ne satın alabilirim?

Bu pazarlarda her türlü tropik meyve bulabilmeniz mümkün. Ayrıca geleneksel Thai yemeklerini de tadabilirsiniz. Bu pazarda süs eşyalarından hediyelik eşyalara,  Thai kültürüne özgü el sanatlarından renkli tablolara , aklınıza ne geliyorsa satın alabilirsiniz. Hemen söyleyeyim birçok hediyelik eşya Çin den geliyor. Tayland’a özgü hediyelik eşyaları bulup almaya çalışın.

img_0722
Bangkok Yüzen Çarşıda Alışveriş

Bangkok yüzen çarşıda nasıl pazarlık yapılır?

Teknelerde veya nehir kenarındaki küçük dükkanlarda ilginizi çeken bir şey olursa elinizi kaldırıyorsunuz. Satıcı hemen küçük bir kanca ile tekneyi kendine doğru çekip yanaştırıyor. Satıcıların bir çoğu İngilizce bilmiyor. Fiyatını sorduğunuzda ellerinde bulunan hesap makinalarına ürünün fiyatını yazıyorlar. Hemen söyleyeyim burası çok turistik olduğundan fiyatlar çok abartılmış, pazarlık yaparken satıcının söylediği fiyatın en az üçte birine almaya çalışın. Pazarlık gücünüze göre daha ucuza alabilirsiniz. Çok düşük fiyat söylerseniz satıcılar size biraz kızabilirler. Bir şey almayacaksanız en iyisi pazarlık yapmamak. Bu kadar çok turistik bir yerde satıcıların İngilizce bilmemesi bana biraz garip geldi açıkçası. Sanırım ziyaretçiler sıkı pazarlık yapmasın diye özellikle İngilizce bilmeyen satıcılar seçilmiş.

img_0766
Bangkok yüzen çarşıda nasıl pazarlık yapılır?

Tekne turu yaklaşık yarım saat sürüyor. Pazarı gezmek için yaklaşık bir saatim kalıyor. Pazarda ara sokakları teker teker dolaşıyorum. En çok ilgimi daha önce hiç görmediğim değişik türdeki tropik organik meyveler çekiyor. Hemen büyük bir meyve tabağı yaptırıp bir kenarda yemeğe başlıyorum, bir yandan da nehirde ilerleyen tekneleri izliyorum. Meyvelere organik diyorum, çünkü Tayland’da kralın emri ile tarımda kimyasal gübre kullanmak yasaklanmış. Bu sebeple Tayland kırsalında yetişen birçok meyve sebze organik sınıfına girmektedir.  Tayland,  genetiğiyle oynanmamış meyve ve sebzelerin yetiştirildiği nadir ülkelerden biri diyebilirim.

Yaklaşık bir  saat sonra rehberimiz ile tekrar buluşuyoruz. Bu sefer pazarın hemen dışında bir bölgeye gidiyoruz. Burada süslü uzun kuyruklu güçlü motorları olan teknelere biniyoruz. Bu teknelerle kanalın etrafında uzun bir tur atıyoruz. Bu tekne turunda kanalın etrafında yaşayan yerel Thai halkını gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Tekne kanalda hızla ilerlerken ilgi çekici yerlerde yavaşlıyor, bu esnada yerel halkın yaşantısını birazda olsa gözlemleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Tekne turu yaklaşık 20 dakika sonra sona eriyor.

img_0814
Tayland’ın Yüzen Çarşıları

Bangkok’taki en turistik yüzen çarşı olan Damnoen Saduak Floating Market her ne kadar otantikliğini biraz kaybetmiş görünse de, pazarın renkli ve kalabalık oluşu, size harika fotoğraflar çekme imkanı sunması ile Bangkok’taki gezilecek yerler listesinin ilk sırasında her zaman kendine yer ediniyor. Pazara ilk geldiğinizde çok turistik ve ticarileşmiş bir yer hissine kapılıyorsunuz, tekne turuna katılıp pazarın içlerinde ilerleyince bu his azalıyor. Özetle Bangkok’a giderseniz bu tura katılmanızı mutlaka öneririm. Bu turda Tayland’ın birbirinden ilginç egzotik meyvelerini tadabilir ,  alışveriş meraklısıysanız birbirinden renkli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

TAYLAND’IN YÜZEN ÇARŞILARI’ için 6 yanıt

  1. Şİmdiye kadar gezdiğim yerler arasıında Tayland en beğendiğim yer diyebilirim. Herkesin gidip görmesini tavsiye ediyorum.Genelde perşembe günleri yazılarımı yayınlıyorum. Tayland hakkında birkaç yazım daha olacak. Sayfama abone olursanız yazım yayınlandığında e-posta ile bilgilendirme alabilirsiniz…

 1. İşte bir sonraki hedef gezim. Bali, Singapur ve Phuket’e gittim ama Tayland’a gitme fırsatı bulamadım.

  1. Phuket Tayand’ın adasıdır. Sanırım Bangkok’u kastediyorsunuz. 🙂 Bangkok çok renkli bir şehir. Bangkok ile ilgili iki yazım daha yayınlanacak. Bu yazılarımda ilginç detaylar bulabilirsiniz.

   1. Aslında kastettiğim tam da oydu.Hem gez hem yorum yap insanın kafası karışıyor işte 😂😂

Yorumlar kapatıldı.