BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Uzakdoğu’nun Mistik Başkenti Bangkok’ta Gezilecek Yerler

Uzakdoğu’nun en güzel ve en turistik Ülkelerinden biri, Tayland’ın başkenti Bangkok gezilecek yerler yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda belirtilen birçok yeri tursuz, yürüyerek veya toplu taşıma ile gezebilirsiniz. Tur ile gidilmesi gereken yerleri her başlık altında ayrıca belirteceğim. Tur ile gezilecek yerler için genelde yarım gün zaman ayırmanız ve erken saatte kalkmanız gerekiyor. Uzakdoğu’ya ilk defa gidiyorsanız mistik başkent Bangkok oldukça ilginizi çekecektir. Bu sebeple ziyaretinizi kısa tutmamanızı, üç ila beş gün arasında bir zaman ayırmanızı öneriyorum.

Yazımda belirtilen maddeler gündüz aktivitelerini içeriyor. Bu yazıyı okumadan önce Bangkok Gezi Rehberi yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bangkok Gezilecek Yerler yazımı takiben gece aktivitelerini içeren Bangkok eğlence rehberi yazım yayımlanacak. Neyse fazla lafı uzatmayayım. Buyrun, Bangkok’taki gezilecek yerler…

1. BÜYÜK SARAY – GRAND PALACE

Bangkok gezilecek yerler listesinin başında  ilk sırada tereddütsüz Büyük Saray gelir. 1782 yılında ilk inşa edildiğinde yeterli malzeme temin edilememesi  sebebiyle Büyük Saray’ın yapımında tamamen ahşap kullanılmıştır. Sonraki yıllarda Siam krallığının savaşta yıkılan başkenti Ayutthaya’dan getirilen malzemelerle yapımına devam edilmiştir. Onlarca  bina ve tapınak kompleksinden oluşan Büyük Saray Tay mimarisinin ve el işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Büyük Saray’ın her köşesindeki ince işçilikleri görünce çok şaşıracak ve hayran kalacaksınız. 1925 yılına kadar kraliyet konutu olarak kullanılan bölümler günümüzde müzeye çevrilmiş durumda. Halen aktif olarak çeşitli kraliyet törenleri ve devlet görevlerine ev sahipliği yapan Büyük Saray, Bangkok gezilecek yerler listesinin en başında geliyor. Grand Palace’ı tadını çıkara çıkara gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanızı öneriyorum.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.
Ziyaret Saatleri : Hergün 08:30–15:30
Giriş Ücreti : 500 Baht

img_0334
BÜYÜK SARAY – GRAND PALACE

 2. ZÜMRÜT BUDA – WAT PHRA KAEW

Zümrüt Budha (Wat Phra Kaew) , resmi adıyla  Wat Phra Sri Rattana Satsadaram Tayland’ın en kutsal Budist tapınağı olarak kabul edilir. Büyük Saray kompleksinin içinde bulunan Zümrüt Budha, tek bir koyu yeşil yeşim taşından oyulmuş, 66 cm uzunluğundaki meditasyon duruşundaki Budha heykelidir.  Zümrüt Budha’nın bulunduğu Ülkeye refah getirdiği ve Ülkenin koruyucusu olduğu kabul edilir. Tayland Kralı ve Veliaht Prens dışında kimsenin Zümrüt Budaya dokunmasına izin verilmez. Tayland’daki tüm tapınaklarda Budha’ya saygı göstermeniz beklenir. Tapınak ziyaretlerinizde  Budhaya karşı ayaklarınızı uzatmamalı, Tapınağa girerken ayakkabılarınızı mutlaka çıkartmalı ve çorap giymelisiniz. Erkekler uzun pantolon ve kollu gömlek, kadınlar uzun etek giymelidir. Uygun kıyafetiniz yoksa tapınak girişlerinde uygun kıyafetler kiralayabilmeniz mümkün.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.
Ziyaret Saatleri : Hergün 08:30 – 15:30

img_0366-2
ZÜMRÜT BUDA – WAT PHRA KAEW

 3. WAT PHO

Benim Bangkok’taki en beğendiğim tapınak kompleksidir. Hepimizin fotoğraflardan yakından tanıdığı 46 metre uzunluğundaki Yatan Budha heykeli bu kompleksin içinde yer alır. Pek çok kişi bu kompleksin içindeki Yatan Budha heykeli kısmını görüp fotoğrafladıktan sonra buradan ayrılmaktadır. Böyle bir hataya düşüp bu tapınak kompleksinin geri kalanını gezmeyi unutmayın. Wat Pho’nun bulunduğu komplekste 19.yy ortalarına kadar medikal tıp alanında eğitim veren Tayland’ın  ilk üniversitesi bulunmaktaymış. Dünyaca ünlü Tay masajının bu merkezden doğduğu söyleniyor.  Kompleks içinde halen geleneksel Tay masajı alanında eğitim veren bir kurum mevcut. Arzu ederseniz burada tay masajı da yaptırabilirsiniz. Wat Pho Büyük Saray’a oldukça yakındır. Büyük Saray’ı ziyaretinizin ardından Wat Pho’yu ziyaret ederseniz tapınaklar arasında gezerken zaman kaybetmemiş olursunuz.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.
Ziyaret Saatleri : Hergün 08:00 – 17:00
Giriş Ücreti : 100 Baht

img_0605
WAT PHO

4. CHAO PHRAYA NEHRİ

Tayland’ın eski başkenti Ayutthaya’nın Burma tarafından ele geçirilmesinden sonra Kral I. Rama modern Bangkok’u kurdu ve dünyanın en güzel tapınaklarını yaptırdı. Daha sonra yapılan kanallar ile Bangkok “Doğunun Venedik’i” olarak anılmaya başlandı. Chao Phraya nehrinin çevresi Bangkok şehri gibi kozmopolit bir yapıya sahip. Nehrin bir yanında Mandarin Otel gibi dünyanın önde gelen lüks otelleri bulunurken diğer yanda derme çatma gecekondu diye tabir edebileceğimiz yapılarda yaşam mücadelesi veren fakir Tayland halkına ait yapılar mevcut.  Chao Phraya nehrini turlar ile, halkın kullandığı vapurlara veya “Longtail” adı verilen uzun kuyruklu yerel tekne kiralayarak Chao Phraya nehri etrafındaki bulunan bu kültür mozaiğini gözlemleyebilirsiniz. Gece ve gündüzün ayrı güzel olduğu Chao Phraya nehrini Bangkok gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneririm.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.

img_0565
CHAO PHRAYA NEHRİ

5. WAT ARUN

Bangkok’taki en etkileyici görünüme sahip tapınaklardan biri olan Wat Arun, Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Şafak Tapınağı (the temple of dawn) olarak ta bilinen Wat Arun tapınağı nehir kıyısında olması sebebiyle özellikle akşam saatlerinde çok etkileyici bir görünüme sahiptir. Mimari olarak Bangkok’ta bulunan diğer tapınaklardan ayrılan Wat Arun tapınağına What Pho tapınağından hemen sonra ziyaret etmenizi öneriyorum. Zira What Pho tapınağından Wat Arun tapınağına ulaşım oldukça kolaydır. What Pho tapınağının hemen yanında yer “laan Sapphan” taksi-tekne iskelesinden kalkan teknelerle Wat Arun’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tekne ücreti ortalama 30 kuruş.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.
Ziyaret Saatleri : Hergün 08:30 – 17:30
Giriş Ücreti:  50 Baht
Web Sitesi: http://www.watarun.org

img_0583
WAT ARUN

 6. DAMNOEN SADUAK FLOATİNG MARKET

Bangkok’ta birçok yüzen çarşı bulunmaktadır. Bu çarşılardan en popüler ve en renkli olanı Damnoen Saduak Floating Market’dir. Bu çarşıyı ziyaret etmek isterseniz bir tur acentasından tur satın almanız  gerekmektedir. Bangkok’un 100 km kadar dışında yer alan Damnoen Saduak aşırı turistik olsa da kesinlikle gittiğinize değecek bir yer. Damnoen Saduak Floating Market’e gitmek isterseniz yarım gün zaman ayırmanız birde sabah erkenden kalkmanız gerekmektedir. Her gün sabah erkenden açık olan bu pazar öğleden sonra kapanıyor. İster Damnoen Saduk ister diğer çarşılar olsun. Bangkok’ta mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biri yüzen çarşıları gezmektir. Bangkok’taki tüm yüzen çarşıları görmek için Tayland’ın yüzen çarşıları yazımı inceleyebilirsiniz.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.

img_0767-2
DAMNOEN SADUAK FLOATİNG MARKET

7. KHAO SAN ROAD

Bangkok’un eski şehir bölgesinde bulunan Khao San Road, sırt çantalılar bölgesi olarak bilinir. Birkaç km uzunluğundaki bu bölgede çok sayıda hostel ve uygun fiyatlı otel mevcuttur. Khao San Road’da birçok bar, kulüp, restoran, seyahat acentesi, pazar tezgahı, masaj salonu kısacası geziniz boyunca ihtiyacınız olan her şeyi uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Şayet Old Town bölgesinin sakinliğinden sıkıldıysanız özellikle akşam saatlerinde Khao San road’u ziyaret etmenizi öneririm. Eğer salaş yerleri seviyorsanız son yıllarda Tayland’lı gençlerin ve Üniversite Öğrencileri’nin de  rağbet ettiği bu bölge tam size göre diyebilirim.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.

img_0561
KHAO SAN ROAD

8. CHINATOWN

Chinatown, Bangkok’ta  Yaowarat caddesindeki yaklaşık  bir km uzunluğundaki bölgeye verilen addır. Bu bölge aslında bildiğiniz tipik bir Çin mahallesi. Son dönemde lezzet turlarının önemli duraklarından biri  olması bu yeri oldukça popüler yapıyor. Gece gündüz kalabalık olan bu caddede birçok alışveriş tezgahı bulunuyor. Özellikle altın ve madeni taşlar konusunda bolca dükkan bulabilmeniz mümkün. Bangkok Chinatown’a  Çin yeni yılı gibi büyük festivaller sırasında ziyaret ederseniz kendinizi bir eğlence ve renk cümbüşünün içinde bulabilirsiniz. Çin yeni yılı ne zaman mı? Ocak ayının son haftasından şubat ayının sonuna kadar olan dönem Çin yeni yılı. Halen tapınak görmekten sıkılmadıysanız bu bölgede yer alan Wat Traimit yani Altın Buda Tapınağı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.

img_0556
CHINATOWN

9. CHATUCHAK WEEKEND MARKET

Sadece hafta sonları açık olan Chatuchak Weekend Market 8000’den fazla tezgahı ile Tayland’ın  en büyük pazarıdır. Kurulduğu yıllarda sadece toptancılar ve tüccarlar  arasında popüler olan Chatuchak Weekend Market, son yıllarda biraz daha turistik hale gelmiştir. Bu pazara bir hafta sonunda 200.000 den fazla ziyaretçi gelmektedir. 35 dönümlük bir alana kurulu bu pazarın tümünü aynı gün gezmek oldukça güçtür. Bu haftasonu pazarında hedeflediğiniz alışverişi yapmak için öncesinden iyi bir planlama yapmanız gerekmektedir. Pazarın web sitesinde pazarın krokisi ve Pazar hakkında ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.
Web Sitesi: http://www.chatuchakmarket.org

img_0576
CHATUCHAK WEEKEND MARKET

10. AYUTTHAYA

Bangkok gezilecek yerler listesinin sondan bir önceki sırasında Ayutthaya var. Dörtyüz yıldır Siam’ın siyasi ve ticaret merkezi olan Ayutthaya Tayland’ın eski başkentidir. 1991 yılında  UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Ayutthaya turistler tarafından diğer tapınaklar kadar ilgi görmese de gezginler arasında oldukça popülerdir. 1350 yılında kurulan ve eski Tay mimarisinin eşsiz örneklerini barındıran bu şehir 1767 yılında savaş sırasında yerle bir edilmiştir. Bangkok’un 90 km kadar dışında yer alan Ayutthaya’ya tren ve otobüslerle ulaşabilmeniz mümkün. Satın alacağınız günübirlik turların da oldukça keyifli bir rotası var. Ayutthaya’ya ulaşımın otobüslerle yapıldığı bu turlarda dönüş yolculuğu teknelerle yapılıyor. Oldukça büyük bir alanda yer alan Ayutthaya eski şehrini gezmek için genelde tuktuk kiralanıyor. Bisiklet kiralayarak gezmek de iyi bir opsiyon.

Adres: Haritada görmek için tıklayınız.

img_0572
AYUTTHAYA

11. SKY BAR

Bangkok’ta en çok etkilendiğin ve büyüleyici bulduğun yer neresi? diye soruyorsanız, cevabım tereddütsüz Sky Bar olacaktır. Lebuna at State Tower otelinin 64’üncü katında tam 250 metre yükseklikte yer alan bu bar size bulutların üzerinde eşsiz Bangkok manzarasına karşı içkinizi yudumlama imkanı sunuyor. Bir yanda Bangkok şehrinin içinden geçen muhteşem görüntüsü ile Chao Phraya nehri bir yanda uzak doğunun bu mistik kentinin şehir manzarası sizi kendinizden geçirecektir. Tabi bu manzaranın birde bedeli var. Girişin ücretsiz olduğu Sky Bar’da içki fiyatları biraz tuzlu diyebilirim. Yerli biralar 500 baht, kokteyl fiyatları ise 800 baht civarında. Benim önerim gün batımından önce gidip hem gündüzü hem geceyi görmeniz. Özetle, Sky Bar’ı Bangkok gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyorum. Bangkok’taki bar ve kulüpler ilginizi çekiyorsa Bangkok gece hayatının en iyi bar ve kulüpleri yazıma göz atmanızı öneririm.

Adres : Haritada görmek için tıklayınız.
Çalışma Saatleri :
18:00 – 01:00 hergün
Web Sitesi :
http://www.lebua.com/sky-bar

img_0686
SKY BAR BANGKOK

 

BANGKOK GEZİLECEK YERLER’ için 9 yanıt

 1. Merak ettiğimiz bir ülke. yazınız için elinize emeğinize sağlık. İki gezgin aşığın da dediği gibi; Gezin, gezin, dönün.

  1. Merhaba,
   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Geç cevap için kusura bakmayın lütfen. Uzun bir Uzakdoğu seyahatinde olduğum için yorumunuza cevap veremedim. İşin tesadüf tarafı yorum gönderdiğiniz tarihte Bangkok’ta bulunuyordum 🙂

 2. Geri bildirim: PATTAYA – Gezi Seyahat
 3. Merhaba Ali bey, şubat ayında eşimle birlikte Phuket adasına gitmeyi planlıyoruz, gitmişken Bangkokuda görelim istiyoruz. Amacımız Bangkokun tarihi yerlerini görmek, en çokda yüzen çarşıyı görmeyi arzu ediyoruz. Zamanımızda oldukça kısıtlı, sizce 2 gün yeterli olur mu Bangkoku gezmek için…

  1. Zeynep hanım merhaba, Bangkok için önerim üç gün zaman ayırmanız yönünde. Güzel bir planlama yaparsanız iki günlük seyahatiniz de oldukça keyifli geçecektir. CHATUCHAK WEEKEND MARKET ve AYUTTHAYA gezilecek yerler listesinden çıkarıp CHINATOWN’ı akşam gezerseniz iki tam gün yeterli olacaktır. Size şimdiden keyifli gezmeler diliyorum…
   Sevgiler & Saygılar

 4. Merhaba Ali Bey;Güzel anlatımınız ,harika fotoğraflarınızla Bangkok’u yeniden gezmek daha keyifli oldu. Biz gideli 10 sene olmuştur. O zamanlar fotoğrafa da yeni başlamıştım gezi yazılarıma ise başlamamıştım. 🙂 Şimdi tersten gidiyorum. Sondan başa yani… Neyse bu güzellikleri takipteyim emeğinize sağlık. İyi gezmeler…

  1. Merhaba Alev hanım,
   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Yazımı beğendiğinize çok sevindim. Güneydoğu Asya bölgesi benim gezmekten en keyif aldığım bölgelerden biri. Dilim döndüğünce de anlatıp, insanları gezmeye teşvik etmeye çalışıyorum.
   Sevgiler & Saygılar

Yorumlar kapatıldı.