ROMA GEZİLECEK YERLER

İtalya’nın Tarih Kokan Şehri Roma’da Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda Roma’da gezmekten en keyif aldığım yerlere yer verdim. Eğer bundan önceki ziyaret ettiğiniz Ülkelerde “old town” olarak adlandırılan bölgeleri sevdiyseniz muhtemelen Roma’ya bayılacaksınız. Roma çok derli toplu bir şehir olduğundan, öyle detaylı bir gezi planı yapmanıza gerek yok diyebilirim. Neyse lafı çok uzatmayayım, işte Roma’nın gezilecek en güzel yerleri

1. KOLEZYUM

Roma’nın sembolü konumundaki Kolezyum, muhteşem mimarisi, köklü geçmişi ve gladyatör hikayeleri ile Roma gezilecek yerler listemin en başında yer alıyor. 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilen 48 metre yüksekliğindeki bu eserin yapımına M.S. 70 yılında başlanmış ve tam 10 yılda tamamlanabilmiş. Antik Roma döneminin en ihtişamlı yapısı olarak kabul edilen Kolezyum hakkında daha detaylı bilgi için Roma Kolezyum yazımı okuyabilirsiniz.

Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.soprintendenzaspecialeroma.it/categorie/la-soprintendenza-speciale-per-il-colosseo-e-l-area-archeologica-centrale-di-roma_6/&set=0&l=2&p=6

img_9485
ROMA GEZİLECEK YERLER – KOLEZYUM

2. ROMA FORUMU

Roma Gezilecek Yerler listemin olmazsa olmazlarından olan Roma Forumu, Antik Roma dönemini en iyi hissedebileceğiniz bölgedir diyebilirim. Roma’daki tarihi kalıntıların en yoğun olduğu bu bölge eski Roma’da halkın yaşadığı bölge olarak biliniyor. Birçoğu harabe halinde olsa da Roma Forumu’nun içerisinde çok sayıda kalıntı mevcuttur ve bazı bölümlerde arkeolojik çalışmalar halen devam etmektedir. Roma’nın yedi tepesinden biri olan 40 metre yüksekliğindeki Palatino Tepesi Roma Forumu’nun içerisinde yer alır. Bu tepe, Roma Forumu’nu kuşbakışı gören konumu ve sunduğu mükemmel Roma Şehir manzarası ile Roma’da gezilip görülmesi gereken noktalardan biridir.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.turismoroma.it/cosa-fare/fori?lang=it

img_9652
ROMA GEZİLECEK YERLER – ROMA FORUMU

3.  AŞK ÇEŞMESİ – TREVİ ÇEŞMESİ

Trevi Çeşmesi, birçok aşk filmine konu olduğu için Türkiye’de aşk çeşmesi olarak da biliniyor. Bu çeşmeye sırtınızı dönüp sol elinizle sağ omzunuzun üzerinden para atarsanız dileğiniz kabul oluyormuş. Kimisi gerçek aşkı bulmak için, kimisi Roma’ya tekrar gelebilmek için dileğini tutup bu çeşmeye para atıyor. Nasıl olsa para çöpe gidiyor diye cimrilik yapıp Ülkemizden getirdiğiniz bozuklukları çeşmeye atmayın lütfen, çeşmenin aktığı havuzdan toplanan parlar bir yardım kuruluşu tarafından toplanıp, Roma’daki yardıma muhtaçlara dağıtılıyormuş. Geçen sene bu yolla tam 1.4 milyon euro toplanıp yardım kuruluşlarına dağıtılmış. Aşk Çeşmesi ile ilgili dikkatimi çeken başka bir nokta ise, Roma’daki en kalabalık turistik nokta olması. Roma’yı ziyaret edenler konu aşk olunca tarih ve sanat da bir yere kadar diyor sanırım.

Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.turismoroma.it/cosa-fare/fontana-di-trevi

img_9387
ROMA GEZİLECEK YERLER – AŞK ÇEŞMESİ

4. VATİKAN

Vatikan’sız Roma turu düşünülemez. Sadece 5 km² yüzölçümüne sahip dünyanın bu en küçük devletinde 500 civarında kişi yaşıyor. Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’ın yüzölçümüne bakıp kısa sürede gezebileceğinizi düşünüyorsanız yanlıyorsunuz. İhtişamlı yapıları ile dikkat çeken Vatikan için en az yarım gün zaman ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Hangi dinden olursanız olsun Vatikan Roma’da gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Vatikan müzeleri ise bu Ülkeye gelen ziyaretçilerin vazgeçilmez ziyaret noktalarındandır.

Kuruluş tarihi: 11 Şubat 1929
Resmi dilleri: İtalyanca, Fransızca, Latince, Almanca

img_9251-1
ROMA GEZİLECEK YERLER – VATİKAN

5. PANTHEON

Roma gezilecek yerler listende en etkilendiğin yer neresi? diye sorarsanız, cevabım kesinlikle Pantheon olacaktır. Antik Roma döneminden günümüze kalan en iyi korunmuş yapı olarak göze çarpan Pantheon “Tüm tanrıların tapınağı” anlamına geliyormuş. Girişindeki sütunları ile hemen dikkat çeken Pantheon’un en önemli özelliği ise 43 metre çapındaki Roma döneminin ilk beton kubbesine sahip yapı olmasıdır. Güneş tepedeyken Pantheon’u ziyaret ederseniz kubbenin ortasındaki göz şeklindeki açıklıktan içeriye ışığın muhteşem süzülüşünü fotoğraflayabilirsimiz.

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.polomusealelazio.beniculturali.it/index.php?it/232/pantheon

img_9668
ROMA GEZİLECEK YERLER – PANTHEON

6. İSPANYOL MERDİVENLERİ

Roma gezilecek yerler listemin ilginç yerlerinden  biri de İspanyol merdivenleridir. Bu merdivenler  İspanyol meydanında (Piazza di Spagna) bulunduğu için adına İspanyol merdivenleri deniyor. Peki meydanın ismi nereden geliyor? O da yakınlarda bulunan İspanyol büyükelçiliğinden almış bu adı. 135 basamaklı bu merdivenlere aşağıdan bakıp, İspanyollar çok güzel bir eser yapmışlar diye düşünürseniz yanılırsınız. Merdivenleri yaptıran İspanyollar değil, Fransızlardır. Yapılış amacı ise İspanyol meydanı ile merdivenlerin ulaştığı noktada yer alan Fransızlara ait kiliseye ulaşımı sağlamak. İspanyol meydanında yapılabilecek en güzel aktivite merdivenlere oturarak günün yorgunluğunu atmak bir yandan da güneşin batışını izlemek.

Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.turismoroma.it/cosa-fare/scalinata-di-trinita-dei-monti

img_9397
ROMA GEZİLECEK YERLER – İSPANYOL MERDİVENLERİ

7. NAVONA MEYDANI

Roma da birçok tarihi meydan mevcuttur. Bu meydanlardan en güzeli, benim en beğendiğim ve turistlerin de oldukça ilgi gösterdiği Navona meydanıdır. Antik Roma döneminde stadyum olarak tasarlanmış bu meydanda birçok sanatsal yapı görebilirsiniz. Bu yapılardan en dikkat çekeni dünyanın dört büyük ırmağının tasvir edildiği dört nehir çeşmesidir. Gece ve gündüz hareketli olan bu meydanı akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneririm.

Adres: Piazza Navona, 00186 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://www.turismoroma.it/cosa-fare/piazza-navona

img_9298-1
ROMA GEZİLECEK YERLER – NAVONA MEYDANI

8. KUTSAL MELEK KALESİ – CASTEL SANT’ANGELO

Tiber Nehri kenarındaki ilginç mimarisi ile dikkat çeken Kutsal Melekler Kalesi ilk olarak M.S 139 yılında mozole olarak inşa edilmiş. İsmini Papa Büyük Gregorius’un Melek Mikail’i gördüğü kutsal hikayeden alan kale bir dönem Papa’nın evi olarak da kullanılmış. Hatta bu dönemde kalenin içinden Vatikan’a açılan gizli bir geçit inşa edilmiş. Kale kutsal hikayesi kadar son derece ağır ve acımasız şartlara sahip hapishanesi ile de tarihteki yerini almıştır. Kutsal Melekler Kalesinin Türk tarihi açısından önemi ise Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Şehzade Cem Sultan bir dönem burada hapis yatmasıdır.  Günümüzde çeşitli eserlerin sergilendiği müze olarak hizmet veren Kutsal Melekler Kalesi’nin giriş ücreti ise 8 Euro’dur.

Adres: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, İtalya
Web Sitesi: http://castelsantangelo.beniculturali.it/

img_8969
ROMA GEZİLECEK YERLER – KUTSAL MELEK KALESİ

9. VİTTORİO EMANUELE II ABİDESİ

Roma’nın en işlek meydanı Piazza Venezzia’da (Venedik meydanı) yer alan Vittorio Emanuele II abidesi 1885-1911 yılları arasında İtalya’nın ilk kralı Victor Emmanuel tarafından İtalya’nın birleşmesi anısına yaptırılmıştır. Bembeyaz mermerden inşa edilmiş bu yapı gece ve gündüz harika bir görüntü sunması ile turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir yapı olmuş. İşin ilginç tarafı İtalyanlar bu yapıyı rengi ve şeklinden dolayı hiç sevmiyorlarmış. İlginizi çekerse yapının içinde birde İtalyan birleşme müzesi yer alıyor.

Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma RM, İtalya

img_9451
ROMA GEZİLECEK YERLER – VİTTORİO EMANUELE II ABİDESİ

10. ROMA’NIN SOKAKLARINI KEŞFEDİN

Bu kadar çok Müze ve Tarihi yer gezdikten sonra sanırım sıkıldınız. Artık Roma’nın renkli sokaklarını gezme vakti geldi. Siz de benim gibi Müze gezmek yerine sokakları keşfetmeyi seviyorsanız Roma bu konuda size harika imkanlar sunuyor. Roma’nın renkli dar sokaklarında ne mi yapabilirsiniz? Birbirinden lezzetli tatlar sunan yerel pizzacıları keşfedip harika bir öğlen yemeği yiyebilir, Roma dondurmasının tadına yerinde bakabilir, yerel pazarlara uğrayıp sıcak kanlı İtalyan halkı ile sohbet edip alışveriş yapabilirsiniz. Gezmekten yoruldum dinlenmek istiyorum diyorsanız bence dünyanın en lezzetli espressolarının yapıldığı yerel kafelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şimdi Roma’da yüzlerce sokak vardır hangilerini gezeyim diye soracaksınız sanırım. Siz sormadan ben söyleyeyim. Benim favori yerim Phanteon ile Navona meydanı arasındaki bölge.

img_8956
ROMA GEZİLECEK YERLER – ROMA’NIN SOKAKLARI

Roma’da gezilip görülecek o kadar çok yer var ki. Uzun uzadıya bir liste hazırlamaktan ziyade kısa bir Roma gezilecek yerler listesi hazırlayıp, geri kalan vaktinizi Roma’nın yerel lezzetlerine ve birbirinden renkli sokaklarına ayırın derim.

ROMA GEZİLECEK YERLER’ için 6 yanıt

  1. Geri bildirim: FLORANSA – Gezi Seyahat
  2. Rica Ederim. Açıkcçası ben de sadece Kolezyumu görmeye gitmiştim. İnanılmaz güzel bir güzel şehirle karşılaştım. Roma günlerce doya doya gezebileceğiniz bir şehir. Bence Roma yurtdışına ilk defa çıkacaklar için ilk gezilmesi greken şehirlerden biri.

  3. Roma’ya gitmiştim ama açıkçası öylesine dolanmıştım. Böyle güzel referans bilgilerle gidip gezmek daha iyi olurdu diye düşündüm şimdi. Ama bir daha da gidebilirim 🙂 teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.