KHARKİV KIŞ REHBERİ

Kim demiş Kharkiv’e kışın gidilmez diye

Bu yazımda kışın Ukrayna’ya  Kharkiv’e gidilir mi? Kharkiv kışın soğuk olur mu ? Kharkiv’de kışın neler yapılır? sorularını yanıtlamaya çalışacağım. Bugün Ukrayna’nın Rusya sınırına komşu öğrenci kenti olan Kharkiv’e gidiyoruz. Kharkiv’e ucuz uçak bileti bulunca bu fırsatı kaçırmadım ve yine düştüm  yollara. Mevsimlerden Kış olunca Kharkiv gezim nasıl geçecek merak ediyordum açıkçası. Kharkiv’e yaz aylarında gittiğimde cıvıl cıvıl geçen gezimin ardından  birde Kharkiv Gezi Rehberi yayınlamıştım hatırlarsanız.  Aralık ayında gerçekleştirdiğim Kharkiv gezimden sonra bu rehberin kış dönemlerinde farklı olması gerektiğini düşündüğüm için Kharkiv kış rehberi hazırlamaya karar verdim. Kharkiv’de kışın neler varmış hep beraber görelim..

Kharkiv’e ne zaman gidilir?

Ukrayna’nın Rusya sınırındaki öğrenci kenti Kharkiv’e gitmek için en güzel dönem Mayıs-Ekim arasıdır. Kış aylarında da oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bu şehir ucuz uçak bileti, hareketli eğlence hayatı, uygun konaklama ve yeme içme seçenekleri ile gezmeyi ve eğlenmeyi sevenler için iyi bir alternatiftir.

img_3771
Kharkiv Kış

Kharkiv’de yeme içme ve fiyatlar

Kharkiv, genelde et ağırlıklı mutfağı ile yemek sıkıntısı çekmeyeceğiniz şehirlerden biridir. Gezdiğim ülkelerin yemek kültürleri ile de ilgilenen biri olarak Kharkiv’deki yemekleri beklentilerimin üzerinde buldum diyebilirim. Kış aylarında Kharkiv’de hava erken karardığından yemek için doğal olarak fazla vakit ayırıyorsunuz. Hem bu ihtiyaçtan dolayı hem de Kharkiv’de not aldığım restoran sayısı epey fazla olunca Kharkiv yeme içme rehberi hazırlamaya karar verdim.

img_3979
Kharkiv Yeme İçme

Kharkiv’de nerede kalınır?

Kharkiv öğrenci şehri olduğundan yaşam maliyetleri oldukça düşüktür. Buna paralel olarak Kharkiv otellerinin de fiyatları uygun diyebilirim. Kharkiv’de otelden ziyade evde konaklamak isterseniz airbnb sitesi üzerinden konaklama yapabilmeniz mümkündür. Son Kharkiv seyahatimde Anayasa meydanına bakan (Constitution Square) bölgede ev kiraladık. Şehrin merkezi sayılan bu bölgede 2 odalı bir evi günlük 170 TL ye kiralayabilmeniz mümkün. Aşağıda son konaklamamızda evin balkonundan çekilmiş fotoğrafı görebilirsiniz.

img_4079-1
Kharkiv Konaklama

Kharkiv’de ulaşım

Kharkiv’de Ukrayna genelinde olduğu gibi Über kullanmak oldukça pratik ve düşük maliyetlidir. Örnek vermek gerekirse havalimanından yaklaşık 14 km mesafedeki şehir merkezine 10-15 TL gibi bir ücretle gidebilmeniz mümkün. Son konakladığımız evin hemen önünde metro durağı olunca sıklıkla metro kullanma fırsatı buldum. Metro Ukrayna genelinde toplu taşıma anlamında önemli bir yere sahip. Kharkiv’de üç hatta sahip bir metro altyapısı var ve kullanımı oldukça pratik. 55 Kuruşluk tek yön bilet fiaytı ile metro ücretlerinin oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim. Evet yanlış duymadığınız Kharkiv’de tek yön metro bileti ücreti 55 kuruş.

img_3891
Kharkiv Metro

Kharkiv kıyafet seçimi

Kharkiv’de kış ayları soğuk ve yağışlı geçtiğinden kıyafet seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kıyafet tercihi olarak kat kat giyinmekten ziyade outdoor kıyafetlerin altına ince gömlek veya tişört seçimi şeklinde olmalıdır. Bunun sebebi, Ukraynalılar sıcağı o kadar seviyorlar ki restoran ve bar gibi iç mekanların sıcaklığını çok yüksek tutuyorlar. Kapalı alanlarda tişört gömlek dışında herhangi bir kıyafetle muhtemelen terleyeceksiniz. Bu sebeple özellikle restoran, bar ve gece kulübü gibi kapalı mekanlara giderken kıyafet seçiminize dikkat etmenizde fayda var.

img_2785
Kharkiv

Kharkiv’de  Süpermarket ve Fiyatlar

Kharkiv’de  süpermarket fiyatları İstanbul’a göre (ürün çeşidine göre değişmekle birlikte) %20-%40 civarında ucuzdur. Bu şehirde özellikle alkol fiyatlarının ülkemize göre bedava denilebilecek seviyede olduğunu görebilirsiniz. Ülkemizdeki süpermarketler kadar olmasa da Kharkiv’deki süpermarketlerde aradığınız birçok ürünü bulabilmeniz mümkün. Özellikle büyük alışveriş merkezlerindeki süpermarketlerde aradığınız hemen hemen her ürünü bulabilirsiniz.

img_3824
Kharkiv Market

Kharkiv’de Kışın neler yapılır?

Ukrayna Kharkiv geziniz kış aylarına denk geldiyse günün büyük bir kısmını parklarda veya sokalarda geçirmeniz mümkün olmayacaktır. Havanın kış dönemde oldukça erken bir saatte kararması sebebiyle gününüzün oldukça kısa olacağını unutmayın. Kışın Kharkiv’de neler yapılır gelin hep beraber görelim.

1. Gorky Park’ı gezin

Gorky Park benim Kharkiv’deki en sevdiğim parktır. Kışın her ne kadar yaz aylarındaki canlılıktan eser olmasa da yinede şehrin stresinden uzaklaşıp nefes almak isteyenler için oldukça iyi bir alternatiftir.

img_2779
Kharkiv Gorky Park

2. Özgürlük Meydanını gezin

Yazın ziyaret ettiğimde bomboş durumdaki Avrupanın en büyük üçüncü meydanı olan  Özgürlük meydanı kışın oldukça hareketlenmiş. Meydana yılbaşı öncesi çeşitli eğlencelerin düzenlendiği bir panayır kurulmuş. Kışın benim Kharkiv’de gördüğüm en hareketli bölge burası oldu diyebilirim. Akşam saatlerinde uğrarsanız burada 1-2 saat keyifli vakit geçirebilirsiniz.

img_3727
Kharkiv Özgürlük Meydanı

3. Buz Pateni Yapın

Sporla iç içe yaşayan Ukraynalıların en sevdiği aktivitelerden biride buz patenidir. Sizde bu spora ilgi duyuyorsanız Dafi ve French Boulevard alışveriş merkezlerinde halkın kullanımına açık buz pistlerinden yararlanabilirsiniz. Ben çanağı kırmaya niyetli olmadığımdan sadece izlemekle yetindim.

img_3888
Kharkiv Buz Pateni

4. Kafelerde bitki çayı için

Kharkiv örenci şehri olduğundan şehrin birçok yerinde birbirinden güzel kafeler görmeniz mümkündür.  Soğuktan üşüdüyseniz ve biraz dinlenmek isterseniz özellikle Sumskaya caddesi etrafında kafelere gidebilrisiniz. Yer önermemi isterseniz, güzel dekorasyonu ve harika bitki çayları ile  “Some like it hot” adlı mekanı tavsiye ederim.

img_3762
Kharkiv Kafe

5. Bar ve Kulüplere Gidin

Ukrayna’ya gidip de bar ve kulüplerini gezmeden dönmek olmaz. Kışın hava erken karardığı için geceye erken başlamak isterseniz barları tercih edebililirsiniz. Kharkiv şehrinde benim yeme içme konusunda da başarılı bulduğum favori mekanım Moskvich bardır. Eğlenceye meraklıysanız bar ve kulüp önerilerimi  Kharkiv’in en iyi 5 gece kulübü yazımdan okuyabilirsiniz.

img_2818
Kharkiv Barlar

6. Opera ve Tiyatroya gidin

Bar ve gece kulübü bana göre değil diyorsanız size Opera ve Tiyatroyu öneririm. Şehir merkezine oldukça yakın konumdaki Kharkiv opera binasında yılın her günü çeşitli sanat aktiviteleri düzenlenmektedir. Düzenlenen aktiviteleri Kharkiv Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunun web sayfasından takip edebilirsiniz.

img_3718
Kharkiv Opera ve Tiyatro

7. Alışveriş merkezlerini gezin

Hava  yağışlı ve soğuk olunca Kharkiv’de yapılacak en iyi şeylerden biri alışveriş merkezlerinde vakit geçirmek oluyor. Her ne kadar alışveriş merkezlerini sevmesem de bende bu akıma kapılıp Kharkiv’deki  Ave Plaza, Dafi ve  French Boulevard Mall alışveriş merkezlerini gezdim. Benim bu AVM’lerden en beğendiğim, şehir merkezine 10-15 dakika taksi mesafesinde bulunan butik alışveriş merkezi olarak dikkat çeken French Boulevard oldu. Bunun dışında Özgürlük meydanından yürüme mesafesinde olan Ave Plaza merkezi konumu ile iyi bir alternatiftir. Daha büyük bir alışveriş merkezine gitmek isterseniz metro ile ulaşabileceğiniz Dafi alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz.

img_3874
Kharkiv Alışveriş

8. Eyfel kulesine çıkın

Kharkiv kış rehberindeyiz konular karıştı herhalde diyorsanız yanılıyorsunuz. Evet Kharkiv’de de bir Eyfel kulesi mevcut. French Boulevard Mall alışveriş merkezinde Eyfel kulesinin 35 metre yüksekliğindeki  replikası inşa edilmiş. Akşam saatlerinde harika görünen bu kule Kharkiv’de AVM’ye ziyaretçi çekmek için yapılmış güzel bir girişim olarak göze çarpıyor.

img_3972
Kharkiv Eiffel Tower

9. Üniversitede Öğrenci olun

Kharkiv’de şehirde yer alan Kharkiv Ulusal Karazin Üniversitesi Ukrayna’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilmektedir. Kharkiv Karazin Üniversitesi yıllık 2.000 – 4.000 dolar arsındaki harç ücretleri ile birçok ülkeden öğrenci çekmektedir. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasına gösterilen Karazin üniversitesi tıp, astronomi ve fizik alanındaki başarılarından dolayı nobel almıştır. Ülkemizdeki sınav siteminde başarılı olamayan öğrenciler için iyi bir alternatif olarak gördüğüm için sayfama bu bölümü de eklemek istedim. İlgilenenler için okulun web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

img_3731
Kharkiv Ulusal Karazin Üniversitesi

Kışın Kharkiv’e gidilir mi?

Uzun uzun yazınca asıl konudan sapmış olduk tabi. Soru, kışın Kharkiv’e gidilir mi? Bu sorunun birden çok cevabı var. Benim eğlence ile işim olmaz ben sadece gezginim Kharkiv’de gezilip görülecek yerleri gezer geri dönerim diyorsanız size Kharkiv’e yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Ben gurmeyim benim işim yeme içme diyorsanız size uygun. Ben Kharkiv’e eğlence için gidiyorum evden kulübe kulüpten eve giderim diyorsanız, hemen uçak biletlerine bakmaya başlayabilirsiniz.

KHARKİV KIŞ REHBERİ’ için 20 yanıt

 1. Teşekkürler güzel bilgilendirme yaptığınız için, Şu an THY de 119, usd bilet fiyatı, yazın dahada uygun demiştiniz yazınızda.

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederiz Cüneyt bey. Aslında kastettiğim şuydu; yazın yakın çevremizdeki tüm bölgelere uçuş fiyatları tavan yapıyorken Kharkiv bilet fiyatları uygun olabiliyor. Ben Yaz aylarında başka hava yolu şirketlerinin 100$ civarında bilet fiyatlarına denk geldim. Sonuç olarak; 100$ civarındaki Kharkiv gidiş dönüş uçak bileti fiyatları uygun fiyatlardır.

 2. Merhaba. Öncelikle yazı için teşekkürler. Biz de 21 ocak ta kısmetse gidiyoruz. Bir kaç sorum olacaktı:
  – Özgürlük Meydanındaki yılbaşı ağacı ve panayırı ne zamana kadar duruyor acaba 21 ocakta görme şansımız olur mu?
  – Hava alanında rüşvet/bahşiş istiyorlarmış vermezseniz sorun çıkartıyorlarmış. DOğru mu bu?
  Teşekkürler

  1. Rica ederim Ece hanım,
   İlk sorunuz cevabı hakkında net bilgim yok. Kharkiv’de olan gezginler Ece hanımın sorusu hakkında paylaşımda bulunabilirse memnun oluruz.
   İkinci sorunuzun cevabı maalesef evet. Yaz döneminde gittiğimde her 10 kişiden birini çeviriyorlardı. Bayanları ve aileleri çevirdiklerini hiç görmedim. Aralık ayındaki gidişimde çevirmeye rastlamadım. belki havanın soğuk olmasındandır, belki hava alanına biraz erken gittiğim kaynaklanıyor olabilir.

   1. Teşekkürler cevabınız için. Bir şey daha soracağım: Yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu? Ben yaptırdım ama arkadaşım yaptırmadı, girişte sorun olur mu soruyorlar mı?

   2. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırmanıza gerek yok. Bazen dönüş uçak bileti veya otel rezervasyonunuzu sorabiliyorlar. Bunların bir kopyasını yanınızda bulunmasında fayda var.

 3. 25-31 Ocak aralığında oradayım, canım sıkıldı kış ayı da olsa gideyim dedim, İzmirdeyim Uludağ’a 1500 tl’e gideceğime kışın en dibine en babasına giderim :)) en azından farklı kültürleri görürüm
  Merak ediyorum umarım keyifli olur

  1. Bence isabetli bir seçim olmuş, Kharkiv’de çok daha ucuza daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Muhtemelen Kharkiv’in en soğuk olduğu dönemde gideceksiniz, sıkı giyinmeyi unutmayın. Eğlenceyi ve yeme içmeyi seviyorsanız oldukça keyif alırsınız. Kharkiv yeme içme ile ilgili detaylı bir yazı hazırlıyorum , yetiştirebilirsem gelecek hafta aynı sayfadan link vereceğim. Size şimdiden iyi eğlenceler…

   1. Sanıyorum en soğuk dönemi olacak zira hava durumu şimdilerde bile -7ama ben şarapevleri restorantlar ve birkaç müzede vakit geçireceğim bir de bolero falan :))
    Bi noktada takıldım açıkcası??
    Otel mi yoksa merkezde bir apart mı kararsızım.. Önerinizi alabilirim hani şu balkonlu resimdeki ev fena değil gibi.. Bir de yeme içme ike ilgili yazınızı merakla bekliyorum :))

   2. Biz gittiğimizde genelde merkezde apartta kalıyoruz ve oldukça memnunuz. Kiev’de olsanız fiyat/fayda açısından direkt apart kiralayın derim. Kharkiv’de otel fiyatları çok uygun olduğu birde üzerine güzel bir indirim yakalarsanız otel tercih etmek daha mantıklı. Türklerin en çok tercih ettiği oteller Premier Palace Otel ,Otel Kharkov ve Viva Otel.

   3. Merkezde bir Apart daha mantıklı geliyor nedense.
    Güzel information için çok Teşekkürler

 4. Geri bildirim: KHARKİV – Gezi Seyahat
 5. Keşke daha önce öğrenseymişim Kharkiv’i. Anladığım kadarıyla, yılbaşı kutlamak için de güzel ve ucuz bir seçenek olurmuş. Gerçi ben kışın soğuk yerlere gitmeyi pek sevmem ama yazınızı okurken heyecanlandım birden, oraları görmek istedim. Herhalde ışıl ışıldır şimdi.
  Teşekkürler Ali Bey.

  1. Rica ederim Özlem hanım. Aslında Kharkive gitmeden önce Kar yağar diye umuyordum, o yüzden içim biraz buruk ayrıldım. Kharkiv’e gitmeyi düşünüyorsanız Temmuz ayına Kharkiv’de bulunmuş biri olarak yaz mevsimini öneririm. Hem hava ülkemize göre daha serin olacaktır, hem de parklarını sokaklarını daha bir keyifle gezebilirsiniz. Artı olarak yazın hava geç kararıyor ve bilet fiyatları da oldukça uygun oluyor.

 6. Ben Rusya sınırı diye gitmeye korkuyordum sıkıntılı olur diye. Zira Donetsk havaalanı kapalı. Ama anladığım kadarıyla Kharkiv gayet güvenli ve güzel bir şehir. Teşekkürler bilgiler için

  1. Bende ilk defa yazın gitmiştim Kharkiv’e Sizin endişelerinizi birebir yaşadım gitmeden önce.Kharkivde bulunduğum süre içinde herhangi bir güvenlik endişesi ile karşılaşmadım.

Yorumlar kapatıldı.