FLORANSA GEZİLECEK YERLER

İtalya’nın Taşı Toprağı Sanat Kokan Şehri Floransa’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın en turistik kentlerinden Floransa gezilecek yerler yazıma hoş geldiniz. İtalya’da Roma’dan sonra gezmekten en çok keyif aldığım yer olan Floransa’da o kadar çok gezilecek yer var ki bu yerleri gezerken adeta ayaklarıma kara sular indi diyebilirim. Listemde yer alan yerler dışında her sokağı ayrı bir güzel her binası ayrı bir estetik olan bu kent size sanatın şehri olduğunu sonuna kadar hissettiriyor. Floransa gezilecek yerler listeme bakıp çok detaylı bir planlama yapılması gerektiği hissine kapılmanıza gerek yok. Floransa oldukça derli toplu bir şehir ve tüm gezilecek yerler birbirine oldukça yakın. Sadece şehri tepeden gören Michalengelo meydanı şehir merkezine 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.
Floransa gezilecek yerler yazımı okumadan önce FLORANSA GEZİ REHBERİ yazımı okumanızı, buradan Roma’ya gidecekseniz ROMA GEZİLECEK YERLER yazımı not etmenizi öneririm. Neyse, lafı fazla uzatmayayım. Buyurun Floransa’nın gezilecek en güzel yerleri…

1. FLORANSA KATEDRALİ

Floransa Katedrali, diğer adıyla “Santa Maria del Fiore” Rönesansın doğduğu şehir olan Floransa’nın en muhteşem yapısıdır. Duomo olarak da bilinen katedral muhteşem görünüşüyle Floransa Gezilecek Yerler listemin bir numarasında yerini alıyor. Katedral 1296 yılında inşa edilmeye başlanmış ve yapımı tam 140 yıl sürmüş. Gotik mimari tarzda tasarlanan  kubbesi, 114 metre yüksekliği  ve kırmızı kiremitli çatısı ile Floransa Katedrali için Floransa’nın en güzel yapısıdır diyebilirim. Katedral, Floransa’nın dini merkezinin olmasının yanında şehrin en tanınmış sembollerinden biridir.

Adres : Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya
Web Sitesi : https://www.ilgrandemuseodelduomo.it/monumenti/1-cattedrale

img_0671
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – FLORANSA KATEDRALİ

2. SİGNORİA MEYDANI

Dönemin en iyi mimar ve sanatçıları tarafından 14. yüzyılda tasarlanan Signoria Meydanı  (Piazza della Signoria) Floransa şehrinin tarihi ve siyasi merkezidir. Yer olarak Arno nehrinin arkasında Uffizi galerisinin hemen yanında yer almaktadır. Michelangelo’nun bir çok eserinin bulunduğu meydanda en ilgi gören eserler Neptün çeşmesi ve David heykelinin kopyasıdır. Benim Floransa’da gezmekten en keyif aldığım meydan olan Piazza della Signoria için Floransa’nın açık hava müzesidir diyebilirim. Burada  sokak sanatçılarının çaldığı müzikler eşliğinde eserleri incelemek oldukça keyifli.

Adres : Piazza della Signoria, 50122 Firenze FI, İtalya

img_0114
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – SİGNORİA MEYDANI

3.  PONTE VECCHİO KÖPRÜSÜ

Floransa’nın simgelerinden biri olan ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Ponte Vecchio köprüsü 14. yüzyıldan bozulmadan günümüze kalan en önemli eserlerden biridir. İlk yapıldığında ahşap olduğu tahmin edilen eski köprünün üzerinde kasap ve fırın gibi gıda maddelerinin satıldığı dükkanlar varmış. Yeni köprü inşa edildiğinde bu dükkanların yerini altın ve mücevherat dükkanları almış. Kelime anlamı “eski köprü” olan Ponte Vecchio hakkında tarih kitaplarında ilginç anekdotlar bulunuyor. Bunlardan birinde II. Dünya savaşında Floransa’daki  tüm köprüleri bombalatan Hitler’in Ponte Vecchio’yu çok estetik bulduğu için yıktırmadığı ve bu sayede köprünün savaşta hiç zarar görmediği belirtiliyor. Köprünün üzerindeki dükkanların ikinci katında köprünün devamı niteliğinde bir bölüm mevcut. Vasari Koridoru olarak adlandırılan bu kısım yönettiği insanlarla karşılaşmadan Palazzo Pitti’ye erişmek isteyen Medici ailesi tarafından kullanılıyormuş. Toplam uzunluğu 95 metre olan köprünün en popüler olduğu saat dilimi ise gün batımından hemen önce.

Adres : Ponte Vecchio, 50125 Firenze FI, İtalya

img_0634
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – PONTE VECCHİO KÖPRÜSÜ

4. MİCHELANGELO MEYDANI

Benim Floransa gezilecek yerler arasındaki favori yerim Piazzale Michelangelo yani Michelangelo Meydanıdır. Bu meydan için Floransa’nın güzelliklerini panoramik olarak izleyebileceğiniz en iyi yer diyebilirim. Bugüne kadar birçok ülke ve şehir gezdim, yazılarımı takip ediyorsanız şehirleri tepeden görmeye bayıldığımı anlamışsınızdır. Michelangelo Meydanı için gezdiğim yerler arasındaki en etkileyici “old town” manzarasına sahip yer diyebilirim. Meydana ulaşmak için yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüş ve ardından onlarca merdiven çıkmanız gerekiyor, ancak merdivenlerin sonunda ulaşacağınız manzara için bu yorgunluğa kesinlikle değecektir. Önerim, Michelangelo’nun David heykelinin bir replikasının da bulunduğu meydana gün batımını izlemek için gitmeniz.

Adres : Piazzale Michelangelo, 50125 Firenze FI, İtalya

img_0680-1
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – MİCHELANGELO MEYDANI

5. UFFİZİ GALERİSİ

Floransa’ya gidip birkaç müze gezmeyi planlıyorsanız ilk gezmeniz gereken müze Dünyadaki en önemli Rönesans dönemi sanat koleksiyonunun bulunduğu “Galleria degli Uffizi” yani  Uffizi galerisidir. Medici ailesi üyelerinin 16. yüzyılda topladığı sanat eserleri ile dolu olan bu galeri  Avrupa’nın ilk modern sanat müzesi olarak kabul ediliyor. Müzenin bulunduğu bina Mimar Giorgio Vasari tarafından “U” şeklinde ve ofis olarak tasarlanmış. Bina da ismini zaten ofis kelimesinden almış (Uffizi İtalyancada ofisler demek). Müzede önemli sanat koleksiyonlarının yanı sıra Botticelli’nin “Birth of Venus”, Raphael’in “Goldfinch Madonna” ve Titian’ın “Urbino Venus” gibi çok önemli başyapıtları sergileniyor. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın portrelerinin de sergilendiği müzeye giriş ücreti ise 12.5 Euro.

Adres : Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, İtalya
Çalışma Saatleri : Pazartesi hariç 08:15–18:50
Web Sitesi : https://www.uffizi.it/gli-uffizi

img_0119-1
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – UFFİZİ GALERİSİ

6. GALLERİA DELL’ACCADEMİA

Floransa’da sanata doyacaksınız dedim ya. Sırada ikinci sanat galerimiz Galleria dell’Accademia var. Bu sanat müzesinde Floransalı sanatçıların yanı sıra Rönesans döneminin ve Michelangelo’nun sayısız eseri bulunuyor. Galleria dell’Accademia’ya gelen ziyaretçilerin büyük bir kısmının buraya Michelangelo’nun en ünlü eseri olan “David” in orjinalini görmek için geldiği biliniyor. Ziyaretçi sayısı demişken, bu müze yılda 1.5 milyon ziyaretçi ile Uffizi’den sonra İtalya’nın en çok ziyaretçi alan ikinci sanat müzesi olarak geçiyor. Kısıtlı vaktiniz varsa ve saatlerce sıra beklemek istemiyorsanız David heykelini göremedim diye  üzülmeyin. Zira bu eserin replikasını Floransa’daki birçok meydanda  görebilmeniz mümkün. Giriş ücretinin 12 Euro olduğu müzeye her ayın ilk pazar günkü ziyaretler ise ücretsiz.

Adres : Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze FI, İtalya
Çalışma Saatleri : Pazartesi hariç 08:15–18:20
Web Sitesi : http://www.galleriaaccademiafirenze.beniculturali.it/

img_0657
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – GALLERİA DELL’ACCADEMİA

7. AZİZ GİOVANNİ VAFTİZHANESİ

Romanesk tarzında inşa edilen Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni) Floransa’nın en eski yapısı olarak biliniyor. Roma savaş tanrısı Mars’a adanmış bir tapınak olarak inşa edildiği söylenen yapının yapım yılı 11. yüzyıla dayanıyor, bazı kaynaklarda ise bu tarih 5. yüzyıl olarak geçiyor. Kapıları ile ünlü vaftizhane Hristiyanlıkta sekiz erdemin tasvir edildiği (umut, inanç, yardımseverlik, alçak gönüllülük, tutarsızlık, erteleme, adalet ve ihtiyatlılık) sekizgen tasarıma sahip. Duomo meydanında bulunan Aziz Giovanni Vaftizhanesi Floransa’da gezilip görülmesi gereken önemli vaftizhanelerden biri olarak öne çıkıyor.

Adres : Piazza San Giovanni, 50122 Firenze FI, İtalya
Web Sitesi : https://operaduomo.firenze.it/en

img_0748-1
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – AZİZ GİOVANNİ VAFTİZHANESİ

8. SANTA CROCE BAZİLİKASI

Santa Croce Bazilikası (Basilica di Santa Croce) dünyanın en eski ve en büyük Franciscan bazilikalarından birisidir.  Gotik mimari yapısı ile Duomo Katedraline benzeyen bu yapı kutsal haç kilisesi olarak biliniyor. Santa Croce Bazilikası ön cephesinden bakıldığında küçük, şirin ve zarif bir esere benzese de aslında içinde bazilika vaftizhane ve çan kulesinden oluşan ihtişamlı bir komplekstir.

Adres : Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze FI, İtalya
Web Sitesi : http://www.santacroceopera.it/en/default.aspx

img_9929
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – SANTA CROCE BAZİLİKASI

9. PİTTİ SARAYI

Dönemin en zengin ailelerinden biri olan Pitti ailesinden banker Luca Pitti tarafından yaptırılan Pitti sarayı (Palazzo Pitti) Floransa’nın en büyük binasıdır. Bir dönem İtalyan kraliyet sarayı olarak kullanılmış olan bu yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor. İçinde Medici ailesinin değerli tabloları ve heykelleri, kraliyet ailesinin porselen ürünleri ve kıyafetlerinin sergilendiği bu müze İtalya’nın en büyük sanat galerilerinden biri olarak geçiyor. Arno nehrinin yanında, Ponte Vecchio Köprüsünden beş dakika yürüme mesafesinde yer alan Pitti Sarayı  Boboli bahçelerinin hemen yanında yer alıyor. Müze girişinde çok fazla  sıra olduğundan ziyaret etme imkanı bulamadığım Pitti Sarayı’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Floransa’daki tüm müzelerde olduğu gibi önceden bilet almanızı tavsiye ediyorum.

Adres : Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya
Web Sitesi : https://www.uffizi.it/en/pitti-palace

img_0595
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – PİTTİ SARAYI

10. BOBOLİ BAHÇELERİ

Gününüzün yorgunluğunu harika peyzaja sahip bir ortaçağ bahçesinde atmak isterseniz buyurun Boboli Bahçelerine. 18’inci yüzyıla kadar Boboli ailesine ait şehir dışında özel bir bahçe olan Boboli Garden sonrasında halk açılmış. İçinde birçok eser ve heykel bulunan bu yer özellikle bahar aylarında romantik bir yürüyüş yapmak için ideal. Şehrin içinde ama şehrin kalabalığından uzak bir gün geçirmek isterseniz önerim Boboli bahçelerini ziyaret etmeniz. Arno nehrinin karşı kıyısında yer alan bahçeye giriş ücreti ise 7 Euro.

Adres : Piazza Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya
Web Sayfası : https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

img_0669
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – BOBOLİ BAHÇELERİ

11. GİOTTO’NUN ÇAN KULESİ

Giotto tarafından 14. yüzyılın başlarında tasarlanan 85 metre yüksekliğindeki Giotto’nun çan kulesi (Campanile di Giotto) Piazza del Duomo’da yer alıyor. Kule Floransa’yı şehrin merkezinden panoramik olarak izlenebilecek en güzel yer olarak biliniyor. Çan kulesinin sunduğu harika manzaraya erişebilmek için ise tam 414 basamak çıkmanız gerekiyor.

Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya
Web Sitesi : https://www.museumflorence.com/monuments/4-bell-tower

img_9902
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – GİOTTO’NUN ÇAN KULESİ

12. FLORANSA SOKAKLARI

Floransa’da gezilecek yerler çok fazla ve muhtemelen Floransa’da bulunacağınız süre içerisinde her an harika fotoğraflar çekeceksiniz. Floransa seyahatimde gezmekten en keyif aldığım yerler şehrin  ara sokakları oldu diyebilirim. Şehrin her sokağında lezziz İtalyan yemekleri yapan restoranlar bulabilir ve her köşe başını döndüğünüzde estetik ve güzel yapılar görebilirsiniz. Özetle, Floransa’dan keyif almak istiyorsanız tarih ve sanat dolu ara sokaklarında kayboluncaya kadar dolaşın ve lezzet noktalarını keşfedin.

img_0034
FLORANSA GEZİLECEK YERLER – FLORANSA SOKAKLARI

 

FLORANSA GEZİLECEK YERLER’ için 5 yanıt

  1. Çok güzel bir yazı !! Floransa ile ilgili yazılarınızı gezi rehberimiz olarak kullanacağız 🙂 Ellerinize sağlık !

  2. Geri bildirim: FLORANSA – Gezi Seyahat
  3. İtalya henüz gidemediğim bir ülke. Bize daha yakın ve daha kolay gibi görünüp sona sakladıklarımdan. Ama artık görmeyi çok istiyorum. Okumalardan öğrendiklerimin çoğu da Floransa’da çıktığı için gezmesi uzun zaman alır diye düşünüyordum. Birbirlerine yakın olduklarını duyduğuma sevindim. Bilgiler için teşekkürler. Elinize sağlık.

Yorumlar kapatıldı.