VİETNAM VİZESİ NASIL ALINIR?

Vietnam vize istiyor mu? Vietnam vizesi nasıl alınır?

Vietnam, gezginler için Güneydoğu Asya’nın en ilgili çekici ülkelerden biri. Peki birçok gezginin hayalindeki Vietnam vize istiyor mu? Bu sorunun cevabı maalesef evet. Vietnam Vizesi nasıl alınır? Vietnam Vizesi almak zor mu? Bazı politik nedenlerden dolayı Vietnam vizesi almak Türk vatandaşları için biraz zahmetli ve masraflı. Bu yazımda size Vietnam vizesi nasıl alınır adım adım anlatmaya çalışacağım.

img_9310
Vietnam Vizesi Nasıl Alınır

Türk Vatandaşları Vietnam vizesini 3 şekilde alabiliyor:

  1. Türkiye’deki aracı şirketlere başvurarak.
  2. Türkiye’deki Vietnam konsolosluğuna bizzat başvurarak.
  3. Vietnam’da kapıda vize alarak. (Bu seçenek sadece havayolu ile Vietnam’a giriş yapıyorsanız geçerlidir)

Yaptığım araştırmalar sonucu Vietnam’a vize almanın en az masrafsız olanın kapıda vize almak olduğunu anladım ve bu yöntemlerden  üçüncü seçeneği tercih ettim. Vietnam’da kapıda vize almak için ilk yapmanız gereken Vietnam’daki bir tur şirketinden davet mektubu almak. Peki davet mektubunu hangi firmadan ve nasıl alabilirim? Bu konuda Vietnam konsolosluğunun önerdiği firmalar var, isterseniz bunların arasından bir seçim yapabilirsiniz. Ben firma olarak birçok gezginin önerdiği ve tercih ettiği  “FOCUS TRAVEL” firmasını seçtim. Focus Travel’in iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Vietnam vizesi almak için bloğundan ve tavsiyelerinden yararlandığım Bengi’ye de buradan teşekkürlerimi iletmiş olayım. Bengi’nin Vietnam ile ilgili yazıları içeren harika bloğuna buradan erişebilirsiniz.

FOCUS TRAVEL
Contact & Sales Office in Hanoi:
7th Floor, Vinaconex Tower,
34 Lang Ha Street, Hanoi, Vietnam.
T: +8424 38 35 88 36 – Ext: 111
F: +8424 37 73 51 53
M: +84 988 612 789
Website: focusvietnam.com

Bundan sonra ilk yapmanız gereken firma ile iletişime geçerek inbound@focusvietnam.com  adresine  ingilizce bir  e-posta göndermek. E-postanızda Türk vatandaşı olduğunuzu, Vietnam’a turistik amaçlarla bir ziyaret gerçekleştirmek istediğinizi ve bu sebeple davet mektubu almak istediğiniz belirtiyorsunuz. Daha sonra firma sizden aşağıdaki belgeleri istiyor

  • Pasaportunuzun ilk sayfasının kopyası
  • Vietnam’a gidiş dönüş uçak bileti
  • Otel rezervasyonları

Kredi kartı ile ödeme yapmak için ise :

  • Kart sahibinin adı
  • Kart sahibinin e-posta adresi
  • Kart sahibinin ülkesi

Bilgilerini gönderiyorsunuz. Bu bilgileri firmaya e-posta ile gönderdikten sonra firma size bir link gönderiyor. Bu linkten davet mektubu ücreti  olarak 60 USD + 3% banka komisyonu kadar bir ödemeyi kredi kartı ile yapıyorsunuz.

Ödemenizi yaptıktan sonra 7-10 işgünü içerisinde firma size aşağıdaki gibi bir davet mektubu gönderiyor. Bu davet mektubu ile artık kapıdan vize alabilirsiniz.

 

Vietnam-vizesi-davetiye
Vetnam Davet Mektubu Örneği

Vietnam’a hava yolu ile ulaşım ve kapıda vize:

Öncelikle belirteyim, bu davet mektubu olmadan Vietnam uçuşunu gerçekleştiremiyorsunuz. Uçağa binmeden bu belgeyi kontrol ediyorlar. Bu sebeple davet mektubunuzun birkaç örneğini yanınızda bulundurun. Vietnam’da havaalanında indikten sonra kapıda vize almak için bir başvuru formu dolduruyorsunuz ve formu bir adet vesikalık fotoğraf ile teslim ettikten sonra yaklaşık bir saat kadar bekliyorsunuz.  Sıra size geldiğinde vize ücretini ödeyerek pasaportunuzla birlikte vizenizi teslim alıyorsunuz. Ben vize ücreti olarak 14 günlük tek giriş için 25$ ödedim. Daha uzun kalmak isterseniz ücret biraz daha artıyor.

Bu yazımda size Vietnam vizesi nasıl alınır? dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Vietnam vize şartları ile ilgili güncel bilgiler için Vietnam konsolosluğunun web stesini kontrol etmenizi öneririm.