VİETNAM’A GİTMEK İÇİN 22 NEDEN

Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden

Vietnam denildiğinde aklımıza hep 20. yüzyılda geçirdiği kanlı savaşlar ve hüzün gelir. Oysaki Vietnam yüzyıllar  öncesine dayanan bir tarihe ve kültüre sahiptir. Asya’nın bu gizemli ülkesi tarihi yapılarıyla, harika yemek kültürüyle, el yapımı biralarıyla, savaşların silemediği doğal güzellikleriyle, bakir plajlarıyla, dost canlısı halkıyla,  lezzetli sokak yemekleriyle, enfes kahveleri ile adeta gizli kalmış bir cennettir. Belki Vietnam savaşı ve bu savaş ile ilgili Hollywood filmlerinin etkisi, belki ülkemiz ile mesafenin uzak olması, belki vize almanın zorlukları Vietnam’ı yanlış tanımamıza ve keşfedemememize sebep olmuştur.

img_5595-1
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Nedenim

Yazımı, Asya’nın ince uzun bu ülkesini bir nebze olsun tanıtmak ve gezginlerin kaçırdığı fırsatları göstermek için kaleme aldım diyebilirim. Yazımda Asya’nın son zamanlarda turizmde parlayan yıldız ülkesi Vietnam’a gitmek için nedenlerimi listelemeye çalıştım. Bakalım bu nedenler sizin de ilginizi çekecek mi? İşte benim Vietnam’a gitmek için 22 nedenim.

1- Vietnam Ha Long Koyu

Ha Long koyu, binlerce kireçtaşı tepeciğinin bir araya gelmesiyle oluşmuş dünyanın en büyüleyici güzelliklerinden birine sahip doğal oluşumdur. Vietnam’ın kuzeyindeki Ha Long şehrinde yer alan koy 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. “Alçalan Ejderha” anlamına gelen Ha Long koyunda tekne turları ile gezmek Vietnam’daki en büyük turistik aktivitelerden biridir. Önerim konaklamalı bir tur seçip bu büyüleyici koyda en az bir gece geçirmeniz yönündedir. Dünyadaki en özel yerlerden biri olan doğa harikası Ha Long koyu Vietnam’a gitmek için tek başına yeterli ve geçerli nedendir.

img_5276
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Ha Long Koyu

2- Vietnam’ın Yerel Kültürü

Vietnam halkı oldukça muhafazakar bir halk, bunun yanında gelenek ve göreneklerine oldukça bağlılar. Muhafazakarlık kuzeyden güneye gidildikçe azalsa da kuzeyde yoğun bir biçimde hissediliyor. Benim gitme imkanı bulamadığım Vietnam’ın en kuzey bölgesinde yer alan Sapa’da ise halen on yıllar öncesinin geleneklerinin yaşatıldığı söyleniyor. Vietnam seyahatimde edindiğim bir diğer izlenim ülkede kadın ve anne olmanın oldukça önemli olduğu yönünde. Ülkede kadınların oldukça çalışkan ve güçlü olduğunu  her alanda görebiliyorsunuz. Vietnamlılar kadınlara verdiği önemi göstermek için  Hanoi şehrinde birde “Vietnam Kadınları Müzesi” kurmuşlar. Vakti olanların gidip görmesini tavsiye ederim.

img_5810
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Yerel Kültürü

3- Vietnam’ın Müzeleri

Vietnam, Güney Doğu Asya’daki en eski kültüre sahip ülkelerden biridir ve M.Ö. 2000 yılına dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Ülke, Çin, Khmer ve Hint kültürlerinin yanı sıra Fransız sömürgeciliğinden etkilenmiştir. Ülkedeki tarihi eserler oldukça ilgi çekici ve çarpıcıdır. Eğer tarihe meraklıysanız Vietnam’ın orta bölgesinden bulunan eski imparatorluk başkenti Hue şehrini ziyaret etmeden Vietnam’dan ayrılmayın derim.

img_6450
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Müzeleri

4- Vietnam’ın Doğası

Vietnam, konumundan dolayı değişken bir iklime sahiptir. Yılın belirli dönemlerinde yağan muson yağmurları ülkede yeşilin her tonunun görülmesini sağlar. Güneydoğu Asya’nın  yaşam kaynağı Mekong nehrinin Vietnam’dan denize dökülmeden önce oluşturduğu Mekong deltası ise bölgeye ayrı bir bereket ve güzellik katar. Bunların yanı sıra Ha Long koyu, Tam Coc, Phong Nha-Ke Bang Mağarası gibi olağanüstü doğa oluşumlarının burada bulunması Vietnam’ı doğa tutkunu gezginlerin en önemli destinasyonlarından biri yapmıştır.

img_6291
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Doğası

5- Vietnam’ın Hoi An Şehri

Vietnam’ın orta bölümünde Quangng Nam ilinde yer alan yaklaşık 120.000 nüfusa sahip Hoi An kenti benim Vietnam’da başkent Hanoi’den sonra en keyif aldığım yerdir. 1999’dan beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan şehir tarihte ipek yolunun önemli limanlarından biriymiş. Terzileriyle ünlü bu kent akşamları fenerlerle aydınlatıldığından kendinizi burada her an festivalde gibi hissediyorsunuz. Şehir ayrıca Vietnam mutfağının en iyi tadabileceğiniz restoranları ile ünlü. Vietnam seyahati planlayanlar Hoi An kentini gezi planlarına mutlaka eklemeli.

img_6867
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Hoi An Şehri

6- Vietnam’ın Misafirperver Halkı

Vietnamlılar, Asya bölgesinin en misafirperver halklarından biri olarak kabul ediliyor. İki haftalık Vietnam seyahati deneyimimden sonra Vietnamlıların oldukça dost canlısı ve yardımsever bulduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim. Hatta Vietnamlılar için, benim Asya bölgesinde gezdiğim ülkeler arasında Tayland’dan sonraki en misafirperver halk diyebilirim. Üstelik bu misafirperverliği sadece kırsal kesimde değil büyük şehirlerde de görmüş olmak oldukça memnun etti beni.

img_5874
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Misafirperver Halkı

7- Vietnam’ın Plajları

Asya bölgesinde her ne kadar Tayland ve Filipinler plajları ve deniz turizmi ile ün yapsa da Vietnam’ın sahillerinin de oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. Üstelik bu sahillerden birçoğu bakir ve keşfedilmeyi bekliyor.  Ülkenin en popüler plajlarının bulunduğu Nha Trang bölgesi deniz tutkunları için vazgeçilmez bir destinasyon. Vietnam’ın  orta bölgesinde yer alan Danang ve Hoi An şehirlerini ziyaret etmeyi düşünen gezginler burada deniz keyfini kaçırmamalı.

img_7121
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Plajları

8- Vietnam Savaşı Tarihi

Vietnam halkı Vietnam savaşı hakkında konuşmayı pek sevmezler, bu sebeple savaş ile ilgili hikayeleri pek duyamazsınız ancak ülkede savaşın izlerini görebilmeniz mümkün. Milyonlarca kişinin öldüğü bu hüzünlü savaşla ilgili ülkenin çeşitli yerlerindeki müzeleri ziyaret edebilir Vietnam Halkının çektiği acılara şahit olabilirsiniz. Önerim  Ho Chi Minh City şehir merkezinde yer alan “War Remnants Museum” u ziyaret etmeniz yönünde. Savaş öncesi ve sonrasının resimlerle anlatıldığı müzede  oldukça hüzünlenecek, Atamızın  “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlayacaksınız.

img_7313
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Savaşı Tarihi

9- Vietnam’ın Modern Şehirleri

Doğal güzellikleri ile tanınan Vietnam, geçmişte her ne kadar savaşlarda harabeye dönmüş olsa da bugün oldukça moderndir. Vietnam’ın en büyük iki şehri olan Hanoi ve Ho Chi Minh City’de oldukça modern bir yaşam mevcuttur. Ülkedeki internet altyapısının da oldukça gelişmiş olması sebebiyle Vietnam’da birçok expad bulunuyor. Vietnam’daki modern şehirlerinden benim favorim, parkları ve ferah olması sebebiyle Hanoi’dir.

img_4705
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Modern Şehirleri

10- Vietnam’ın Romantizmi

Seyahatlerinde romantizm arayanlar için Vietnam harika fırsatlar sunuyor, üstelik ülkenin güneyinden kuzeyine kadar her bölgede bu imkanı bulabilmeniz mümkün. Vietnam’a özel biriyle gittiyseniz Ha Long koyunda birkaç gecelik bir cruise turu oldukça etkileyici olacaktır. Beni deniz tutar bana başka önerilerle gel diyorsanız Vietnam’da Hanoi’den sonraki favori şehrim olan, akşamları tüm kentin kandillerle aydınlatıldığı  Hoi An şehrini şiddetle tavsiye ederim. Deniz tatilini sevenler için ise Nha Trang bölgesindeki bakir plajlar gezi planına eklenmeli.

img_4427
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Romantizmi

11- Vietnam Mutfağı

Vietnam, zengin ve sağlıklı mutfağı ile Asya bölgesinde oldukça popülerdir. Her köşe başında bir lezzet durağı bulabileceğiniz başkent Hanoi’nin sokak yemekleri ise Asya’da adeta bir marka olmuştur. Vietnam’ın orta bölümünde yer alan Hoi An şehri ise Vietnam mutfağını tadabileceğiniz en iyi bölge olarak biliniyor. Zaten şehir yıl boyunca çeşitli yemek festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Vietnam’da Banh mi adı verilen baget ekmeğine yapılan lezzetli sandviçler ise Türk damak tadına oldukça uygundur. Önerim Vietnam seyahatinizin ilk günlerinde bir yemek turuna katılarak Vietnam’ın bu zengin mutfağını keşfetmenizdir.

img_7572
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Mutfağı

12- Vietnam Kahvesi

Sizde benim gibi Kahve içmeden güne başlayamayanlardansanız Vietnam’a bayılacaksınız. Çünkü Vietnam dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi ve ülkede kahve kültürü oldukça zengin ve eski. Her türlü kahve çeşidinin mevcut olduğu ülkede benim favorim yumurtalı kahve. Evet yanlış duymadınız “yumurtalı kahve” dedim. Vietnam’da oldukça popüler olan bu kahve, benim bugüne kadar içtiğim en başarılı karışım diyebilirim. Sade kahve tutkunu biri olarak bu benim naçizane yorumum. Yeni lezzetlere kapalıysanız merak etmeyin ülkede az sayıda da olsa Starbucks mevcut.

img_4458
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Kahvesi

13- Vietnam’da Meyve

Asya’ya gidip de tropikal meyvelerin tadına bakmadan dönmek olmaz. Vietnam’da muz, mango, ananas, durian, dragon meyvesi, jack fruit gibi tropikal meyveler bolca bulunuyor. Asya bölgesinin bu bilindik meyvelerin yanı sıra Vietnam’da daha önce Güneydoğu Asya bölgesinde görmediğiniz değişik meyve çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Her daim taze ve çok uygun fiyatlarla  satılan bu meyveleri pazarlarda, süpermarketlerde ve seyyar satıcılarda bulabilmeniz mümkün.

img_4773
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’da Meyve

14- Vietnam’da Motosiklet

Vietnam için tam bir motosiklet ülkesi diyebilirim.  Bu ülkede Motosiklet kullanmak bir yaşam biçimi haline gelmiş durumda. Öğrenci, ev hanımı, işçi, çiftçi herkes motosiklet kullanıyor. Sokaklarda seyir halindeki motosikletle giderken yan yana sohbet edenleri görmek oldukça normal bir durum. Macera tutkunlarının Vietnam’daki en büyük aktivitesi ise  ülkenin kuzeyinden güneyine kadar olan tüm bölgeyi motosiklet ile gezmek. Ben de Vietnam seyahatimde 5 dolara kiraladığım motorumla Hue şehrinden yola çıkarak Hai Van Pass adı verilen Vietnam’ın en güzel manzaralarından birine sahip dağ geçidinden geçerek Hoi An şehrine ulaştım. Şehir içinde motosiklet kullanmak oldukça yorucu olsa da Vietnam’da bu deneyimi yaşamanın oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim.

img_7398
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’da Motosiklet

15-  Vietnam’ın Sokakları

Vietnam’ı ve Vietnamlıları daha yakından tanımak için yapmanız gereken şeylerden biri Vietnam’ın sokaklarını gezmek ve halk ile sohbet etmektir. Siz de benim gibi sokakları keşfetmeyi seviyorsanız Vietnam’ın başkenti Hanoi size harika imkanlar sunuyor. Sabahın ilk saatlerinde Vietnam sokaklarında turist kalabalığından uzak ilginç kareler yakalayabilir, Vietnamlıların güne nasıl başladığını gözlemleyebilir, yerel kafelerde Vietnam kahvesini tadabilirsiniz.

img_4734
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’ın Sokakları

 16- Vietnam Mekong Deltası

Mekong Nehri, Asya bölgesine hayat veren en önemli su kaynaklarından biridir. 4.000 kilometre uzunluğa sahip nehir Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan geçmektedir. Geçtiği ülkelerin kültürlerini önemli ölçüde etkileyen ve su kaynağını oluşturan nehir Vietnam’dan Güney Çin denizine dökülmeden kollara ayrılarak yaklaşık 39.000 kilometrekarelik Mekong Deltasını oluşturuyor. Güneydoğu Vietnam’ın büyük bir bölümüne hayat veren Mekong Deltası Vietnam’da gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

img_7545
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Mekong Deltası

17- Vietnam’da Alışveriş

Elektronik ürünlerin çok uygun fiyatlarla satıldığı Vietnam başta North Face olmak üzere birçok outdoor markanın kopya ürün merkezi olmuş durumda. Ülkede, yağmurluktan ayakkabıya kadar birçok ürünün çok uygun fiyatlarla satıldığını ve ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yöresel kıyafetlere ve el sanatlarına meraklı olanlar için ise Vietnam tam bir cennet konumunda. Burada el yapımı eşarplardan takılara kadar geniş bir yelpazede ürünler bulabilirsiniz. Eski ipek yolunun önemli limanlarından biri olan Hoi An şehri ise terzileri ile ünlü, burada seçtiğiniz kumaşlarla istediğiniz modeldeki elbiseleri çok uygun fiyatlarla  diktirebilir üstelik bir iki gün içinde teslim alabilirsiniz.

img_6902
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’da Alışveriş

18- Vietnam Eğlencelidir

Vietnam eğlence hayatı bizdeki rakı-meze kültürü ile oldukça benzerlikler gösteriyor. Bira bu ülkenin milli içkisi olmuş durumda ve fiyatlar oldukça uygun, hatta birçok yerde ücretsiz ikram ediliyor. Yoğunlukla kuzeyde olmak üzere ülkenin genelinde bira ve leziz sokak lezzetlerinden oluşan ikili oldukça  popüler. Güneye doğru inildikçe kulüp tarzı eğlenceler ve rooftop barlar ön plana çıkıyor. Benim en keyif aldığım yeri soruyorsanız Hanoi‘de barlar sokağında el yapımı biramı yudumlarken eski şehir merkezi “Old quarter”ın hareketli ve renkli görüntüsünü izlemek diyebilirim.

img_9314
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Eğlencelidir

19- Vietnam Güvenlidir

Vietnam, Güneydoğu Asya’da en güvenli turist destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Vietnam seyahatim boyunca önemli bir güvenlik olayı ile karşılaşmadım ve kendimi güvensiz durumda hissetmedim diyebilirim. Her ülkede olduğu gibi Vietnam’da da temel güvenlik kurallarını elden bırakmamanız önemli. Örneğin gece geç saatlerde karanlık ara sokaklara girmemek ve piton yılanlarından uzak durmak gerekiyor.

img_7593
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Güvenlidir

20- Vietnam’da Ulaşım Keyiflidir

Vietnam’da yaygın bir ulaşım ağı mevcuttur. Ülkenin büyük şehirlerinde yer alan uluslararası havalimanlarının yanı sıra Vietnam’ın bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan  demiryolu ağı tren seyahati severler için oldukça ilgi çekicidir. Ülkede bulunan çok sayıdaki yataklı otobüs daha ekonomik olması sebebiyle oldukça revaçtadır. İster otobüsü, ister yataklı gece trenini ister motosikleti tercih edin, Vietnam tüm turistik destinasyonlara kolay ulaşabileceğiniz,  güvenle ve keyifle seyahat edebileceğiniz ülkelerden biridir.

img_7286
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’da Ulaşım Keyiflidir

21- Vietnam’da Fiyatlar Uygundur

Ülkemizde doların tavan yaptığı şu günlerde bile Vietnam’daki yaşam maliyetlerinin oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim. Bu sebepledir ki, Vietnam son yıllarda düşük bütçeli gezginlerin önemli destinasyonlarından biri olmuştur. Bu ülkede hostellerde 5 dolara konaklayabilir 1-2 dolara sokak lezzetleri ile karnınızı doyurabilir, 4-5 dolara motosiklet kiralayabilirsiniz. Özetle, Vietnam için tam bir bütçe dostu ülke diyebilirim.

img_9318
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam’da Fiyatlar Uygundur

22- Vietnam Özgürlüktür

Vietnam’daki uçsuz bucaksız pirinç tarlalarından mı desem, ülkenin sosyalizm ile yönetilmesinden mi desem, ülkedeki dini inanışların halk üzerindeki  etkisinin olmamasından mı desem, ülkenin doğal güzelliklerinden mi desem, ülkede yasakların az olmasından mı desem, Hai Van pass dağ geçidi mi desem, motor seyahati mi desem, Ha Long Koyu’nun güzelliğinden mi desem, seyahat zaten başlı başına özgürlüktür mü desem bilemiyorum ama Vietnam’da  kendimi oldukça özgür hissettim diyebilirim.  Vietnam’a giderseniz siz yine de özgürlüğü abartıp fotoğraf çekmek için de olsa  tren raylarına çıkmayın, önce emniyet! Fotoğrafın nerde çekildiğini merak edenler için: Hanoi de yer alan, yapımı 1903 yılında tamamlanan  ve savaşta defalarca yıkılmış olmasına rağmen halen aktif olarak kullanılan 1.680 metre uzunluğundaki Long Bien Köprüsü.

img_5928
Vietnam’a Gitmek İçin 22 Neden – Vietnam Özgürlüktür

VİETNAM’A GİTMEK İÇİN 22 NEDEN’ için 5 yanıt

 1. Yiyip İçmek
  Vazgeçilmez
  Zorunlu
  Sürekli
  Doğumla başlayan
  Ölümle sonlanan
  Zevk alınan
  Bir duygu
  Uyumak
  Yiyip içmek
  Nuri Hakan TATAROĞLU , 22.5.2018
  Vietnam’ı görmedim ellahem gitmek isterim ama biraz zor, yazınız çok faydalı, bu şiirimi de okumanızı dilerim.

 2. Vietnam’ı Rambo ile bildiğimiz bir gerçek elbette. Bu filmlerin de Amerikan filmleri olduğunu düşündüğümüzde ve ta çocukluk sayılabilecek dönemlerimizde izlediğimize göre Vietnam’lıların kötü insanlar olarak hafızalarımıza kazınmış olması muhtemeldir. Ama yazınızdan Vietnam’ı çok başka bir yer olarak canlandırdım şimdi gözümde. Çok teşekkürler, mutlaka gelecekteki rotalarımdan birisi olacak.

  1. Merhaba Sedat,
   Bu yazıyı yazmamdaki ilk amaç bizde yaratılan Vietnam algısını değiştirmek. Vietnam bence bir gezginin listesindeki ilk gidilecek rotalardan biri olmalı. Umarım bir gün Vietnam’ın bu güzelliklerini görme fırsatın olur…

Yorumlar kapatıldı.