LAOS VİZESİ NASIL ALINIR?

Laos vize istiyor mu? Laos vizesi nasıl alınır?

Laos, Güneydoğu Asya’nın yeni yeni turizme açılan ve bakir doğasıyla öne plana çıkan ülkelerinden biri. Laos Türk gezginler tarafından pek bilinmese de Avrupalı gezginler arasında oldukça popüler. Peki dünyadaki 5 komünist ülkeden biri olan Laos vize istiyor mu? Bu sorunun cevabı maalesef evet.

Bu yazımda Laos Vizesi almak zor mu? Laos Vizesi nereden alınır? Laos Vizesi nasıl alınır? gibi soruları  yanıtlamaya çalışacağım.

Laos vizesi almak zor mu?

Bazı politik nedenlerden dolayı Laos vizesi almak Türk vatandaşları için zor ve zahmetli bir süreç ve sıklıkla değişen vize rejimi sebebiyle de biraz kafa karıştırıcı. Tamda Bu sebeplerden dolayı  Laos Türk gezginler tarafından pek bilinmiyor .

Laos vizesi nereden alınır?

Ülkemizde Laos büyükelçiliği bulunmadığından Laos seyahatiniz öncesi vizenizi  ülkemizden edinemiyorsunuz. Laos vizesini alabilmek için Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi komşu ülkelere gidip buradaki Laos büyükelçiliklerine başvuru yapmanız gerekiyor.

Laos vizesi en kolay hangi ülkeden alınır?

Laos vizesine başvuru yapacağım dönemde Tayland ve Kamboçya’daki  Laos büyükelçiliklerinin Türk vatandaşlarına vize vermekte zorluk çıkardığını öğrendim. Aynı dönemde  Vietnam’dan Laos vizesini alabilmiş olsam da Vietnam vizesi almanın ayrı zorlukları olduğundan bu sorunun net bir cevabı yok. Vietnam’a gitmeyi düşünenler için Vietnam Vizesi Nasıl Alınır? yazımı buraya bırakayım ve yazıma devam edeyim. Vietnam vizesi almayı başaranlar için, Vietnam’dan Laos vizesini  nasıl aldım bir bir anlatayım.

Vietnam’dan Laos vizesi nasıl alınır?

Bu bölümde size Vietnam’ın başkenti Hanoi’den Laos vizesini nasıl aldığımı anlatmaya çalışacağım. İlk Önce niye Vietnam’dan Laos vizesi almaya karar verdim onu aktarayım.  Uzakdoğu seyahatimin duraklarından biri Bangkok’tu  ve seyahat dönemimde  Bangkok Laos büyükelçiliği  Türk vatandaşlarına vize vermiyordu. Daha önce Vietnam’dan alınan Laos vizesi yazısına pek rastlamasam da tamamen içgüdülerime güvenerek Vietnam’ın başkenti Hanoi şehrinden Laos vizesine  başvurmaya karar verdim.

Vietnam’a vardığımın ikinci günü sabah erkenden Hanoi’deki Laos konsolosluğuna gittim. Büyükelçilik, merkezi konumda bulunan “Hoan Kiem Lake”e yürüme mesafesinde bulunuyor. Ben yine de adres ve iletişim bilgilerini ileteyim.

Vietnam Hanoi Laos büyükelçiliği iletişim bilgileri

Adres: 40 Quang Trung, Hoan-Kiem, Hanoi-Vietnam
Çalışma saatleri: Hafta içi 08:30–11:30, 13:00–16:00
Telefon: +84.4.39 424576

img_5065
Vietnam’dan Laos vizesi nasıl alınır?

Laos vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Laos vizesine başvuru yapabilmeniz için öncesinde bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Aşağıda belirttiğim evrakların herhangi birinde eksiklik varsa başvuru yapamıyorsunuz. Ancak evraklarda resmi bir onay istenmiyor. Sanırım mesajı aldınız.

  • Konsolosluktan alınan başvuru formu
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Pasaportun aslı
  • Laos’a gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu
  • Banka hesap dökümü
  • Konaklamaya ait rezervasyonlar

Laos vize ücreti ne kadar?

Laos vize ücreti de Laos vize rejimi gibi değişiklikler gösteriyor. Vize başvurusu yapmaya gittiğimde konsolos görevlisi ilk etapta Türk vatandaşlarının vize almaları zor,  yazışmalar uzun sürüyor gibi birçok sebep sıraladı. Benim ısrarlı sorularım ve ekspres vize talebim üzerine  birkaç telefon görüşmesi yaparak geri geldi ve vize verebileceklerini ancak vize ücretinin 80 Us dolar olduğunu belirtti. Yani, Laos vize ücreti ne kadar? sorusunun cevabı 80 Us dolar. Bu ücret normal vize ücretimidir, özel ücretimidir veya express vize ücretimidir açıkçası bilmiyorum. Önemli olan Laos vizemi beklediğimden kolay bir şekilde almış olmam. İş’te Vietnam’dan aldığım Laos vizem…

IMG_9319
Laos vizesi nasıl alınır?

Laos vizesi kaç gün geçerli?

Laos vizesi tam 30 gün geçerli ve “single entry” şeklinde veriliyor, yani tek girişlik. Vize üzerinde sağ bölümde yer alan tarih aralığı ise ülkede hangi tarihler arasında kalabileceğinizi gösteriyor. Bu tarih aralığı genelde 2 veya 3 ay oluyor.

Yazım sonrasında Laos vizesi nasıl alınır? konusunda  kafanız umarım iyice karışmamıştır. Özetle, Laos vizesini Vietnam’dan alabilmeniz mümkün. Umarım ülkemiz Laos ve Vietnam gibi ülkeler ile iyi ilişkiler kurar ve bizde bu vize eziyetinden kurtuluruz…

LAOS VİZESİ NASIL ALINIR?” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.