LAOS’A GİTMEK İÇİN 10 NEDEN

LAOS’A GİTMEK İÇİN 10 NEDEN

Güneydoğu Asya’nın mistik ülkelerinden biri olan Laos yönetim şekliyle, tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle oldukça ilgi uyandırmaktadır. Uzun yıllar Çin kültürünün etkisi altında kalan Laos bağımsızlığından önceki son döneminde ise Fransız himayesinde kalmıştır. Vietnam savaşı sırasında ağır bombardımana uğrayan ülke 1975 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve bu tarihten sonra ülkede 20 yıl sürecek Amerikan ambargosu başlamıştır. 1989 yılında turizme açılan Laos’u baştan sona gezme imkanı bulamasam da ülkenin kültür başkenti konumundaki Luang Prabang’da geçirdiğim beş gün bana ülke hakkında önemli ipuçları verdi. Buradan yola çıkarak ben de Laos’a gitmek için nedenlerimi sıraladım. İşte benim Laos’a gitmek için 10 nedenim…

img_8300
Laos’a Gitmek İçin 10 Nedenim

1- Tak Bat Seremonisi

Laos’un Luang Prabang şehrinde “Tak Bat” adı verilen budist rahiplerin halktan yardım toplama seremonisini izlemek ülkedeki en ilgi gören aktivitelerden biridir. Her sabah gün doğumuna yakın bir zamanda gerçekleşen seremonilerde manastırlarından çıkan tüm keşişler yaşlısından gencine kadar Luang Prabang sokaklarını dolaşarak halktan yardım toplamaktadır. Yerli halk ise başta pirinç olmak üzere hazırladıkları çeşitli yiyecekleri ve bir miktar parayı keşişlere dağıtmaktadır. Asırlardır süren bu yardım geleneğine turistlerin de katılabilmesi mümkündür. Seremonilere katılmak veya izlemek isteyenler budist rahiplere saygı göstermek durumunda. Bu konuda, şehrin belirli yerlerinde uyulması gereken kuralları gösteren tabelalar mevcut.

img_9070
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Tak Bat Seremonisi

2- Luang Prabang Şehri

Luang Prabang, Laos’un en turistik ve en güzel şehirlerinden birisidir. 1353 yılında ilk Lao krallığının başkenti olan şehir 1995 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Laos uzun yıllar Çin ve Fransız sömürüsünün etkisi altında kaldığından ülkenin birçok yerinde bu dönemden izler görmek mümkündür. Luang Prabang’da bu dönemden kalan en güzel şey Fransız tarzı kafelerdir. Bu şehirde bazı sokaklarda kendinizi adeta Fransız sokağında hissedebilirsiniz. Fransız sokağı dedim diye hemen kafanızda öyle modern bir şehir canlanmasın. Bir elli sene yada yüz sene geriye gidin Fransız sokağını öyle hayal edin.

img_8028
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Luang Prabang Şehri

3- Laos ve Şelaleler

Laos’un büyük bir bölümü ormanlarla kaplı ve su kaynakları bakımından da oldukça zengin. Ülkede sanayileşme olmayınca burada doğa pek bozulmamış. Bu sebeple Laos genelde doğa severler ve doğa sporlarına ilgi duyan sırt çantalıların tercih ettiği ülkelerden biri olmuş. Yolunuz Luang Prabang’a düşerse burada her yaştan ve her kesimin ilgisini çeken şelaleleri ziyaret etmeyi unutmayın. Luang Prabang şehrine yakın ve turistik olmalarına rağmen doğanın içinde bozulmadan kalmış “Kuang Si” ve “Tad Sae” adında iki adet şelale bulunuyor. Kuang Si şelalesi görsel güzelliğinin yanında barındırdığı doğal su havuzları ile size Laos sıcaklarında buz gibi bir suda serinleme imkanı veriyor.

img_8973
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos ve Şelaleler

4- Laos Kültürü

Laos, büyük bir nüfusa sahip olmamasına rağmen ülkede tam 49 etnik grup mevcuttur. Ülkenin dünya haritasındaki konumuna bakınca ülkede bu kadar çok etnik grubun varlığını ve ülkedeki kültürel zenginliği tahmin etmek güç değildir. Laos, başta Çin olmak üzere komşuları Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Burma kültürlerinden etkilenmiştir. Ülkenin resmi dini olan budizmin ülke kültürüne ve halkın yaşam biçimine açık bir şekilde yansıdığı görülüyor. Ülkede çok fazla sayıda yer alan budist tapınaklarından da bunu anlamak mümkün. Laos halkı genelde modern tarzda kıyafetler giyse de ülkede geleneksel kıyafetlerin kullanıldığını görmek mümkündür. Örneğin, aşağıdaki fotoğraf Laoslu genç bir çiftin düğün öncesi fotoğraf çekimi sırasında çekilmiştir.

img_8096
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos Kültürü

5- Laos Gece Pazarları

Gece pazarları, Asya bölgesinde oldukça popülerdir ve benim gezmekten oldukça keyif aldığım yerlerdir. Bu coğrafyada birçok ülke ve şehir gezdim ve gittiğim yerlerde genelde gece pazarlarında bir hayli vakit geçirdim. Laos’taki gece pazarlarını diğer pazarlardan ayıran en önemli özellik ise sakinliği. Sakinlikten kastım; pazarlarda bir koşuşturmaca yok, bağıran çağıran yok, ısrar eden satıcılar yok, yani tam bir dinginlik hakim. Zaten bu dinginliği ülkenin genelinde de görebilmeniz mümkün. Pek alışveriş yapmasam da gezmekten oldukça keyif aldığım Laos’taki gece pazarlarında yerel kumaşlar, el yapımı hediyelik eşyalar, tablolar, yerel içkiler gibi birçok hediyelik eşya bulabilmeniz mümkün. Aşağıdaki fotoğrafta gördükleriniz Laos’ta üretilen bir çeşit içkidir. Bu içkilerden günden iki kez aç karnına içerseniz bağışıklık sisteminiz güçleniyormuş. Pazarlarda bu içkiler “medicine” yani ilaç olarak satılıyor.

img_8861
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos Gece Pazarları

6- Laos Tapınakları

Tüm budist ülkelerde olduğu gibi Laos’ta da yer alan tapınaklar oldukça ihtişamlıdır ve turistler tarafından da bir hayli ilgi görmektedir. Laos’un genelinde ve başkent Vientiane’de oldukça fazla sayıda eser bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ülkenin ulusal sembolü konumundaki 16. yüzyıldan günümüze kalan “Pha That Luang” dır. UNESCO dünya miras listesinde bulunan Luang Prabang’ın şehir merkezinde ise birbirinden güzel birçok tapınak mevcuttur.

img_8124
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos Tapınakları

7- Laos’un Bakir Doğası

Laos, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir ve bunun en büyük sebeplerinden biri ülkede sanayinin gelişmemiş olmasıdır. Bu az gelişmişlik belki de ülkedeki vahşi hayatın korunmasına katkı sağlamıştır. Dağlık olan kuzey Laos’da vahşi yaşamdan izleri en güzel görebileceğiniz bölge “Luang Namtha” dadır. Yine kuzey Laos’da yer alan, sırt çantalı gezginlerin uğrak yeri konumundaki “Vang Vieng” bölgesi doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu bölgede kireçtaşı karstlarının Mekong nehri ile birleşmesi sonucu oluşan manzaralar görülmeye değerdir. Güney Laos ise Mekong nehrinin beslediği uçsuz bucaksız ovalara ev sahipliği yapar.

img_9116
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos’un Bakir Doğası

8- Laos Mutfağı

Seyahat ettiğim ülkelerde genelde yerel restoranlarda yemek yemeyi tercih ederim. Bunun sebebi hem o ülkenin yemek kültürünü öğrenmek istemem hem de bu restoranlardaki yemeklerin yerli üreticilerden elde edilen taze ürünlerden yapılıyor olması. Tabi birde bu yerli restoranlar oldukça bütçe dostu oluyor. Laos mutfağının böcekli, kurbağalı, yılanlı yemekleri dışında birçok çeşidini denedim ve lezzet olarak başarılı buldum diyebilirim. Favorim yanında acı sos ile servis edilen ızgaralar, peynir ve avakado ikilisinden oluşan sandviçler, günün olmazsa olmaz başlangıcı Laos kahvesi ve kruvasan. Laos mutfağına ait sebze yemekleri ise son derece başarılı, değişik lezzet arayanlar ise bambu yaprağına sarılarak servis edilen yemekleri denemeli.

img_8332
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos Mutfağı

9- Laos Kahvesi

Laos, dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olmamasına rağmen kaliteli kahve üretimi konusunda oldukça iddialı. Ülkede çeşitli kalitelerde, paket fiyatları birkaç dolardan birkaç yüz dolara varan kahve çekirdekleri bulabilmeniz mümkün. Gerek kahve tadımı yaptığım butik yerlerde gerek yerel veya turistik kafelerde denediğim kahvelerin İtalyan kahveleri ile rahatlıkla yarışabilecek kalitede olduğunu söyleyebilirim. Laos’a giderseniz güçlü aromaya sahip Laos kahvesinin tadına bakmayı unutmayın derim.

img_9135
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos Kahvesi

10- Laos ve Filler

Laos halkı asırlardır fillerle iç içe yaşıyor. Tarihte taşımacılık gibi birçok alanda kullanılan filler bugün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Birkaç sene önce ülkede filleri koruma programı başlatılmış ve filler koruma altına alınmıştır. Bugün Laos’ta eko turizmin gelişmesine katkı sağlayan bu koruma alanlarında fillerle çevre gezilerine katılabilir, fil banyosu aktivitelerine ve fil eğitmenliği kurslarına katılabilirsiniz. Laos’da koruma alanlarında evcilleştirilmiş fillerin yanı sıra doğada yaşayan vahşi filleri de görmek mümkündür. Günümüzde koruma altındaki fillerin ve doğada yaşayan vahşi fillerin sayısının bin rakamının altında olduğu söyleniyor. Oysa ki geçmişte Laos ülkedeki fil nüfusunun çokluğundan “bir milyon filler ülkesi” olarak anılıyormuş.

img_8580
Laos’a Gitmek İçin 10 Neden – Laos ve Filler