STOCKHOLM GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER

SOĞUK OLMASA YAŞANACAK ŞEHİR STOCKHOLM : GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER

Stockholm gezi rehberi yazımda İsveç’in güzeller güzeli başkenti Stockholm hakkında gezi ipuçları, gezi notları, gezi tüyoları, kaç gün kalınır, ne zaman gidilir, nasıl gezilir, Stockholm gezilecek yerler gibi bilgileri bulabilirsiniz.

İsveç Stockholm’e gitmeden önce açıkçası çok bir beklentim yoktu, amaç kısa tatilleri değerlendirmek ve yeni bir şehir görmekti. İsveç’in en güzel şehirlerinden biri olan Stockholm yeşil alanları, adaları ve şehirciliği ile dünyanın en gezilesi şehirleri arasında kendisine her zaman yer bulmuştur. Ben de dört gün süren Stockholm seyahatim sonucunda bu şehre tam anlamıyla bayıldım diyebilirim. Lafı fazla uzatmayayım hemen yazıma başlayayım, buyurun Stockholm gezi rehberim…

img_3230
İsveç Stockholm

Stockholm nerede ? Stockholm neresi ?

Stockholm nerede , Stockholm neresi diye merak ediyorsanız hemen cevaplayayım. Bir kuzey Avrupa şehri olan Stockholm Baltık denizi ile İsveç’in en büyük üçüncü gölü “Malaren ” arasında yer almaktadır. Stockholm İsveç’in orta güneydoğu bölgesinde bulunur.

Stockholm nerenin başkenti?

Stockholm nerenin başkenti diye soruyorsanız hemen cevaplayayım. Stockholm İsveç’in başkentidir. İki milyon nüfusa sahip Stockholm aynı zamanda ülkenin kültür başkenti konumundadır. Ek bilgi olarak İsveç Stockholm düşük karbon emisyonu ile 2010 senesinde Avrupa’nın en yeşil başkenti unvanını almıştır.

Stockholm’e nasıl gidilir?

İstanbul‘dan Stockholm’e birçok havayolu şirketinin uçuşları mevcuttur. Zamanınız esnekse İstanbul Stockholm gidiş dönüş uçak biletini 150 dolar gibi bir fiyata bulabilmeniz mümkün. İstanbul’dan Stockholm Arlanda havalimanına üç buçuk saatlik uçuş mesafesi olmasına rağmen, uçuş süresi daha kısa olan Avrupa şehirlerine göre uçak bileti fiyatları daha uygun olabilmektedir.

Stockholm’de Para Bozdurma

İsveç her ne kadar Avrupa birliğine üye olsa da ülke genelinde İsveç kronu (SEK) kullanılıyor. İsveç Stockholm’e giderken para bozdurma konusunu düşünmenize gerek yok çünkü ülkede kartlı ödeme sistemleri çok yaygın ve nakit taşımanız gerekmiyor. Stockholm’de bulunduğum süre içerisinde tüm harcamalarımı kredi kartı ile yaptım ve nakit kullanmadım. Aslında İsveç banknotlarını hiç görmedim diyebilirim.

img_3370
İsveç Stockholm

Stockholm’de Ulaşım

Stockholm Havaalanından ulaşım

Stockholm Arlanda uluslararası havaalanı şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hava alanından şehir merkezinden ulaşmak için bütçenize göre aşağıdaki ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

 • Taksi : 500 SEK (250 TL)
 • Hava alanı otobüsleri :120 SEK (60 TL)
 • Ekspres tren :200 SEK (100 TL)
 • Toplu taşıma : 72 saatlik toplu taşıma kartı 230 SEK (135 TL)

Ben 230 SEK ücret ödeyerek 72 saatlik toplu taşıma kartını tercih ettim ve oldukça memnun kaldım. Bu kartla hem havaalanı transferimi gerçekleştirdim hem de Stockholm’de bulunduğum süre içindeki tüm ulaşım ihtiyaçlarımı karşıladım. Toplu taşıma kartını havaalanının giriş katındaki Tourist İnformation’dan alabilirsiniz. Havaalanından ulaşım konusuna geri dönecek olursak, havaalanının hemen dışında 583 nolu Marsta otobüslerine binip son durakta iniyorsunuz. İndiğiniz yerin hemen yanında yer alan Marsta tren istasyonundan kalkan trene binip yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

img_3406
Stockholm’de Ulaşım

Stockholm şehir içi ulaşım

Stockholm adacıklardan oluşan bir şehir ve gezilecek yerler oldukça dağınık noktalarda. Bu sebeple Stockholm’ü efektif bir şekilde gezebilmek için ulaşım araçlarına sıklıkla ihtiyaç duyuyorsunuz. Neyse ki Stockholm’de toplu taşıma çok gelişmiş ve şehirde bulunan metro, tren, otobüs, tramvay ve vapur gibi ulaşım araçlarının hepsi birbirine oldukça iyi bağlanmış durumda. Tek kullanımlık metro bileti fiyatının 35 SEK olduğu düşünüldüğünde Stockholm’ü ucuza gezmek istiyorsanız yukarıda belirttiğim toplu taşıma kartını almak zaruri hale geliyor.

img_3211
Stockholm’de Ulaşım

Stockholm’de Konaklama

Stockholm’de konaklamada seçenekleri çok fazla olsa da ülkede fiyatlar oldukça yüksek olduğundan merkezi ve turistik yerlerde konaklamak bütçenizi zorlayabilir. Merkezi konum olarak Gamla Stan ve merkez tren istasyonuna yakın yerler göze çarpsa da şehirdeki toplu taşıma çok gelişmiş olduğundan herhangi bir metro istasyonuna yakın bir lokasyonda konaklamak işinizi görecektir. Ben merkez tren istasyonuna 5-10 dakika yürüme mesafesinde yer alan Stockholm Generator Hostel’de konakladım. Burası Avrupa’da birçok şehirde şubesi bulunan bir hostel zincirine ait. Temizlik ve hijyen konusunda oldukça başarılı olan hostelin altında birde bar bulunuyor. Bisiklet kiralama hizmeti de sunan tesiste misafirlerin kullanımına ücretiz olarak sunulmuş İMac bilgisayarlar da mevcut.

img_3314
Stockholm’de Konaklama

Stockholm hava durumu nasıl? Stockholm’e ne zaman gidilir?

Bence en önemli konu İsveç Stockholm’e hangi mevsimde gideceğinize karar vermektir. Stockholm’e gidenler ya bu şehri çok seviyor yada sıradan buluyor. İnsanların bu şehir hakkındaki fikirleri ziyaret edilen mevsim ile ilişkili olarak oldukça farklılık gösterebiliyor. Bir doğu Avrupa ülkesi olan Stockholm oldukça soğuk bir ülke, ama öyle bildiğiniz soğuklardan değil, denizden esen rüzgar içinize işliyor, birde hava yağışlı olduğunda yaşanmaz hale geliyor. Güneşli ve çok sıcak olmayan yaz ayları ise şehrin tadını çıkarmak için en uygun zaman. Yaz aylarında güneşin geç saatlerde batması ise bu keyfi katlıyor diyebilirim.

img_3097
Stockholm’e ne zaman gidilir ?

Stockholm’de Kasım-Mart ayları arası düşük sezon, Nisan-Ekim ayları arası ise yüksek sezon olarak geçiyor. Düşük sezonda aktivite fiyatlarının uygun olması avantaj olarak görünse de bu dönemde açık hava aktivitelerinin oldukça sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Peki Stockholm’e hangi mevsim gidilmeli? Bahar ayları mı? Yaz ayları mı? Yoksa kış aylarımı mı?

Stockholm’de Yaz: Yaz ayları Stockholm’e gitmek için en iyi dönemdir. Birçok açık hava aktivitesinin düzenlendiği bu dönemde güneşin neredeyse hiç batmaması ise Stockholm’ün tadını uzun uzun çıkarmanıza imkan tanır.

Stockhlm’de Kış: Kış aylarında Stockholm’e gitmek oldukça cesaret istiyor. Zira bu dönemde hava sıcaklıkları oldukça düşüktür ve denizden gelen rüzgarın etkisi ile soğuk hava adeta iliklerinize işlemektedir. Yağışlı günlerde ise caddelerde gezmek oldukça zordur. Bu dönemde hava da erken karardığından vaktinizin büyük bir kısmının kapalı alanlarda geçirmeye hazırlıklı olun.

Stokholm’de İlkbahar ve Sonbahar : İlkbahar ve sonbahar ayları İstanbul’daki kış mevsimi ile oldukça benzerlikler gösteriyor. Güneşli bahar günlerinde şehir çok keyifli iken, yağışlı havalarda oldukça serin olabilmektedir.

img_3286
Stockholm’e ne zaman gidilir ?

Stockholm ucuz mu?

İsveç, bugüne kadar gezdiğim ülkeler arasında sanırım en pahalısı. Euro Dolar fiyatlarının tavan yaptığı bu günlerde Stockholm’e gitmek oldukça ciddi bir bütçe gerektiriyor. Ortalama bir hesapla Stockholm ülkemize göre iki kat pahalı, yeme içme konusunda ise üç kat pahalı diyebilirim. Kafanızda daha iyi canlanması açısından bazı fiyatları aşağıya yazdım.

 • Kahve : 40 SEK (20 TL)
 • Hamburger menü : 80 SEK (40 TL)
 • Bira : 60 SEK (30 TL)
 • Şişe su : 20 SEK (10 TL)
 • Tek kullanımlık metro bileti : 35 SEK (17,5 TL)

İsveçlilerin ortalama ayık gelirinin 25.000 SEK (12.500 TL) olduğu düşünüldüğünde fiyatların yerel halk için normal olduğu söylenebilir. Merak edenler için İstanbulluların ortalama aylık geliri 2.500 TL’dir.

img_3080
Stockholm’de fiyatlar

 Stockholm’de Çocuklar

Stockholm’de dikkatimi çeken başka bir konu, şehirde çocuklar için oldukça fazla park ve oyun alanı mevcut oluşu. Şehir merkezindeki Kulturhuset’te çocuklar için çocuk kütüphanesi bile mevcut. Stockholm’de hafta sonlarında parklar panayır alanı gibi oluyor, burada aileler çocukları ile spor yaparak ve çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçiriyor. Djurgarden adasında yer alan Skansen açık hava müzesi ve Gröna Lund çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen yerlerdir.

img_2734
Stockholm’de Çocuklar

Stockholm’deki Müzeler

Stockholm müze severler için oldukça ilgi gören bir şehir. Ben birçoğuna gitme fırsatı bulamasam da, şehirde yer alan müzelerden en çok ilgi görenleri ve giriş ücreti alınmayanları sizin için sınıflandırmaya çalıştım.

Stockholm’de en çok ilgi gören müzeler

Vasa Museum : 17. yüzyıldan kalma bir savaş gemisinin sergilendiği İsveçin en çok ziyaret edilen müzesi. Bu müzeye Stockholm gezilecek yerler bölümünde ayrıca değineceğim.
Fotografiska Museet : Fotoğrafcılıkla ilgileniyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzelerden biri.
Moderna Museet : İskandinavya’nın en bilinen modern sanat müzelerinden biridir.
Spiritmuseum : Çeşitli içkilerin tarih ve kültürlerinin paylaşıldığı müze, aynı zamanda bar ve restoran olarak da hizmet veriyor.
ABBA The Museum : ABBA müzük gubunun fanları için kaçırılmaması gereken bir müze.

Stockholm’deki bazı ücretsiz müzeler

Army Museum
Museum of Ethnography
The Swedish History Museum
Moderna Museet
The National Sports Museum of Sweden

img_2861
Stockholm’deki Müzeler

Stockholm’de Spor

Stockholm’de dikkatimi çeken bir başka nokta ise yaşlısından gencine herkesin açık havada spor yapıyor olması. Burada şehrin çeşitli yerinde 40’ın üzerinde açık hava spor salonu mevcutmuş, koşu ve yürüyüş parkurları da cabası. Ayrıca Stockholm’de yıl genelinde birçok yarış müsabakası da düzenleniyormuş. İstanbul’da yeşil alan varda biz mi spor yapmadık dediğinizi duyar gibiyim. Açıkçası spor bir kültür olayı ve benim izlenimim Stockholm’de bu kültür oldukça gelişmiş.

img_2846
Stockholm’de Spor

Stockholm’ü nasıl gezmeli?

Aşağıdaki harita Stockholm’deki hop on-hop of tur otobüslerinin rotasını gösteriyor ve Stockholm’de gezilip görülmesi gereken yerlerin büyük bir kısmı bu rota üzerinde bulunuyor. Kırmızı ile çizilen rotaya bakarak konaklayacağınız yerin turistik alanlara uzaklığı hakkında bilgi edinebilmeniz mümkün. Haritada “1” numara ile belirtilen alan merkez tren istasyonu olarak geçiyor. Tur rotası hakkında detaylı bilgi isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

img_0735
Stockholm’ü nasıl gezmeli?

Stockholm Pratik bilgiler

 • Stockholm’de su çok pahalı diye dert etmeyin. Burada musluk suları içilebiliyor.
 • Stockholm’ü gezebilmek için en az üç gün zaman ayırmanız gerekiyor.
 • Toplu ulaşım araçlarında bilet kontrolü yapılmaktadır. Yanlışlıkla biletinizi atmayın!
 • Stockholm’de taksi fiyatlarında bir regülasyon bulunmamaktadır. Aynı lokasyona farklı taksi firmaları ile giderseniz farklı ücret ödersiniz.
img_2760
Stockholm Pratik bilgiler

Stockholm gezilecek yerler

Stockholm gezilecek yerler bölümüne geçmeden önce bu şehri çok beğendiğimi öncelikle ifade edeyim. Stockholm, son derece temiz sokakları, gelişmiş ulaşım ağı, yeşillikler içindeki konumu ve sularla çevrili olması sebebiyle dünyanın en güzel şehirleri listesinde her zaman kendine bir yer buluyor. İsveç’in bu güzel başkentindeki gezilip görülmesi gereken yerler nelermiş hep beraber görelim…

1. Vasa Müzesi

Vasa Müzesi, Stockholm’de mutlaka gezmeniz gereken müzelerden biridir. Müzenin özelliği, içerisinde 17. yüzyılda inşa edilmiş dönemin en iyi savaş gemisini barındırmasıdır. İsveç’in gurur kaynağı olan bu geminin ilginç birde hikayesi var. Yapımı yaklaşık iki yıl süren gemi denize indirildikten hemen sonra iki mil açıkta batıyor ve balçığa saplanıyor. Gemi yıllar sonra 1961’de su yüzeyine çıkarılıyor. Çok uzun ve titiz bir çalışmanın sonucu müzeye yerleştirilen geminin parçalarının %95’inin orijinal olduğu söyleniyor. Uzun yıllar su altında kalan 52 metre yüksekliğinde ve 69 metre uzunluğundaki geminin bozulmadan günümüze kadar kalmış olması oldukça şaşırtıcı. Giriş ücretinin 130 SEK olduğu müzeyi gezmeden önce müzenin içerisinde yer alan sinema salonunda Vasa’nın hikayesinin anlatıldığı filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

img_2944
Stockholm gezilecek yerler – Vasa Müzesi

2. Gamla Stan

Gamla Stan, geçmişi 1252 yılına kadar dayanan Stockholm’ün “Eski Şehir” bölgesidir. Küçük bir ada üzerinde yer alan Gamla Stan Avrupa’nın en iyi korunmuş orta çağ şehir merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tahmin edeceğiniz üzere burası Stockholm’ün en turistik bölgesi. Her türlü hediyelik eşya mağazası, pub, restoran ve kafenin bulunduğu Gamla Stan’ın arnavut kaldırımlı dar sokaklarında gezmek ise oldukça keyifli. Buradaki en ilgi çekici noktalardan biri dünyanın en büyük saraylarından biri olan Kraliyet Sarayıdır, Gamla Stan’ın hemen bitişiğinde yer alan Riddarholmen adasındaki Kraliyet mezarı kilisesi Riddarholmen ise bölgenin en güzel yapılarından biridir.

img_3054
Stockholm gezilecek yerler – Gamla Stan

3. Djurgarden

Djurgarden adası, Stockholm şehir merkezine oldukça yakın olan ve yeşil alanları ile dikkat çeken yerlerden biridir. Tarihte Kraliyet ailesinin av sahası olarak kullanılan ada günümüzde halka açık dinlenme ve eğlence alanı olarak düzenlenmiş bir şehir parkı konumundadır. Yapılaşmanın düşük olduğu adanın bir bölümünde Vasa, ABBA gibi önemli müzeler bulunurken bir başka bölümünde Gröna Lund gibi eğlence alanları bulunuyor. Dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen’e de ev sahipliği yapan ada size şehrin hemen yakınında, ormanlık alanda yürüyüş yapma fırsatı sunuyor.

img_2546
Stockholm gezilecek yerler – Djurgarden

4. Stockholm Belediye Binası

İsveç Stockholm Belediye Binası şehrin ikonik yapılarından biridir. Bu tarihi binanın bahçesi eşsiz bir Stockholm manzarasına sahiptir. Merkez tren istasyonu ile Gamla Stan arasında yer alan Belediye binasının içini sadece rehberli turlarla gezebilmeniz mümkün. Giriş ücretleri düşük sezon olan kasım – mart döneminde 80 SEK, yüksek sezon olan nisan – ekim döneminde ise 110 SEK’dir.

img_2804
Stockholm gezilecek yerler – Stockholm Belediye Binası

5. Skeppsholm Köprüsü

Skeppsholmen, Stockholm‘ün küçük adalarından biridir. Ada anakaraya Skeppsholm adı verilen köprü ile bağlanır ve bu köprünün tam ortasında bir altın taç bulunur. Kraliyet sarayını tam karşıdan gören bu taç adeta kraliyet ailesini selamlar niteliktedir. Tacın bulunduğu nokta aynı zamanda en güzel Stockholm manzarasına sahip yerlerden biridir.

img_3271
Stockholm gezilecek yerler – Skeppsholm Köprüsü

6. Stockholm Kraliyet Sarayı

İsveç kralının resmi konutu olan kraliyet sarayı (Royal Palace) 600’den fazla odası ile Avrupa’nın en büyük saraylarından biridir. Halka açık olan saray İtalyan Barok tarzda inşa edilmiştir. Giriş ücreti 160 SEK olan Kraliyet Sarayında askerlerin geçit töreni ve günlük nöbet değişimleri kaçırılmaması gereken aktivitelerdendir.

img_3156
Stockholm gezilecek yerler – Stockholm Kraliyet Sarayı

7. Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen, Stockholm’ün Djurgarden adasında yer alan bir açık hava müzesidir. Stockholm’ü ziyaret eden çocuklu aileler tarafından oldukça rağbet gören müze içinde bulunan küçük çiftlikleri, mini hayvanat bahçesi ve güzel Stockholm manzarası ile gezilip görülmesi gereken yerlerden birdir. Açık hava müzesine giriş ücreti 4-15 yaş arası çocuklar için 60 SEK, yetişkinler için 125 SEK’dir.

img_3026
Stockholm gezilecek yerler – Skansen Açık Hava Müzesi

8. Stockholm sokakları

Temiz ve düzenli sokakları, yemyeşil bir çevre, yat limanları, kafeler ve güzel deniz manzarasıyla İsveç’in Stockholm şehrinde gezmek oldukça keyiflidir diyebilirim. Benim en keyif aldığım yer ise Gamla Stan ile Djurgarden arsındaki yürüyüş yolu. Stockholm’ü ziyaret ettiğim dönemde bu rota üzerinde Türkiye’yi fotoğraflarla anlatan sokak sergisine rastlamış ve oldukça mutlu olmuştum.

img_3241
Stockholm gezilecek yerler – Stockholm sokakları

9. Stockholm Kanal Turu

İsveç Stockholm’ün güzelliklerini karadan gördükten sonra mutlaka denizden de görmek isteyeceksiniz. Stockholm’de süreleri ve rotası değişkenlik gösteren birçok kanal turu bulunmaktadır. Kanal turları ile ilgili araştırma yaparken hem karada hem denizde gidebilen “Oceanbus” adı verilen deniz otobüsleri dikkatimi çekti. Bu otobüslerle Stockholm turu ilginizi çekiyorsa detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. Daha ekonomik bir tur arayanlar için, ulaşım başlığında bahsettiğim toplu taşıma kartlarından alırsanız Gamla Stan ve Djurgarden arasında işleyen vapurları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

img_2489
Stockholm gezilecek yerler – Stockholm Kanal Turu

10. Gröna Lund

Gröna Lund, Stockholm’de Djurgarden adasında deniz tarafında yer alan, ailenizle ve çocuklarınızla gelip eğlenebileceğiniz bir eğlence parkıdır. Nispeten küçük bir park olan Gröna Lund’da yaz aylarında İsveçli ve uluslararası sanatçıların konserleri oluyor. Giriş ücretinin 120 SEK olduğu parkta 0-6 yaş aralığı için ise ücret alınmıyor.

img_2540
Stockholm gezilecek yerler – Gröna Lund

11. Skogskyrkogarden Mezarlığı

Skogskyrkogarden Mezarlığı İsveç Stockholm’ün UNESCO dünya mirası listesinde yer alan üç yerinden biridir. Eski dönemde mezarlık oldukça kötü durumdayken 1917 yılında iki genç mimar yaptıkları peyzaj ve mezarlığa uyarlanmış mimari tasarım ile burayı oldukça güzel bir yer haline getiriyorlar. Bu çevre düzenlemesi Avrupa’da oldukça ilgi çekiyor ve bölge UNESCO dünya miras listesine alınıyor. Skogskyrkogarden’de dikkatimi çeken iki nokta, mezarlığa ziyarete gelen ailelerin dinlenmesi için ahşaptan küçük evler yapılmış olması ve mezarlığa yakın tren istasyonundan buraya sık aralıklarla bir otobüsün ring seferi yapması, üstelik otobüsü çok az kişinin kullanmasına rağmen.

img_3333
Stockholm gezilecek yerler – Skogskyrkogarden Mezarlığı